in

Erdoğan Açıklama Yaptı

erdoğan açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaptı ve yeni normal hayat kapsamında gevşetilen kısıtlamalarla ilgili bilgiler verdi. Merakla beklenen yeni kurallar pek çok kişiyi ilgilendiriyor.

Erdoğan Açıklama Yaptı

Son haftalarda covid-19 ile başarılı bir mücadele verilmesi nedeniyle giderek azalan aktif vaka sayısı umutlandırıcı gelişmeleri de beraberinde getirdi. Daha önce de yetkililer tarafından açıklanan normalleşme planı kademeli olarak uygulamaya konuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek kabine gerekse bilim kurulu toplantılarının ardından canlı olarak açıklama yapıyor. Bu bağlamda Haziran ayının hemen başında kafe, restorant gibi işletmelerin açılabileceği ancak belli bir süre mesai yapabileceği kararlaştırılmıştı. Yine Haziran ayının başında açıklanan kararlarla büyükşehirlere giriş çıkış yasakları kaldırılmıştı. Bu gün ise yeni kararlar açıklandı.

Alınan Yeni Kararlar Şu Şekilde

Kafe-restorant-lokanta gibi işletmelerin mesai saatleri 22.00’dan 00.00’a kadar uzatıldı.

Sinemalar, tiyatrolar gibi gösteri merkezleri 1 Temmuz itibariyle yeniden açılacak.

18 yaş altı kişilerin sokağa çıkma kısıtlaması tamamen kaldırıldı. Ancak yanlarında ebeveynleri olması şartı getirildi.

65 yaş üzerindeki vatandaşlar ise artık haftanın 7 günü sabah 10.00 ile akşam 20.00 saatleri arasında serbestçe dolaşabilecek.

18 yaş altı 65 yaş üzeri vatandaşlar için milli ve doğal parklar ücretsiz hale getirildi.

Covid-19 sürecinde kullanılan ilaçlardan olan Faripiravir ilacını TÜBİTAK’taki bilim insanlarımız tarafından kendi sentezimizle üretilmeye başlandı.

Nikah salonlarının faaliyete geçme tarihi 15 Haziran, düğün salonlarının faaliyete geçme tarihi ise 1 Temmuz olarak belirlendi.

Gevşetilen Kısıtlamalar Hakkında Uyarı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gevşetilen kısıtlamalara rağmen vatandaşların yine de kişisel temizliğe özen göstermesi gerektiğini vurguladı. Herkesin kişisel tedbilerine uyduğu takdirde hastalığın daha kısa sürede yenileceğinin altını çizdi. Bunun yanısıra alınan kararların çok yönlü olarak ele alındığını ve yapılan değerlendirmeler sonucunda yeni kararların açıklandığını söyledi. Erdoğan, virüsle mücadelede özellikle Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha iyi durumda olunduğunu belirtti. Gerek hastane kapasitesi gerekse tedavi yöntemleri ve başarısı hususlarında virüsle mücadele eden diğer ülkelere göre iyi durumda olunduğunu ifade etti. Bir diğer husus olarak da tıbbi yardım ulaştırılan ülke sayısının hızla arttığının da altını çizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından ise yeni vaka sayıları açıklandı. Buna göre son 24 saatte 37.225 test yapıldı. 993 yeni vaka tespit edildi. 3218 vatandaşımız tamamen iyileşirken 18 vatandaşımız ise hayatını kaybetti.

 

Normalleşme Süreci Başlıyor!

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

akrep burcunun komik yönleri

Akrep Burcunun Komik Yönleri

Muhammet Ali Clay Öyküsüdür

Muhammet Ali Clay Öyküsüdür