in

Epilepsi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Epilepsinin Nedenleri Nelerdir?

Epilepsi nedir

İnsan beyni yaşanılan kafa travmaları ve ateş yükselmesi gibi nedenler sebebiyle epilepsi nöbeti geçirme potansiyeline sahiptir. İnsanların %5 i yaşamlarının bir bölümünde bir sefer epilepsi nöbeti geçirmiş olabilir. Bir kez nöbet geçiren hasta epileptik sayılmaz. Bir çok epilepsi hastası bir kaç dakika süren nöbetler dışında sağlıklıdır. Epilepsi nedir sorusunun cevabı için yazımı okumalısınız. 

EPİLEPSİ NEDİR?

Beyni etkileyen çeşitli nedenlere bağlı olarak bir grup beyin hücresinin anormal boşalımı sonucu ortaya çıkan bilinç, motor ve duyusal belirtiler Epilepsi nöbetine sebep olur.

EPİLEPSİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Epilepsi vakalarının 2/3 ‘ünün sebebi tam olarak bilinememektedir. Bu grup hastaların fiziksel muayeneleri, beyin görüntüleme sonuçları ve laboratuvar araştırmalarında nöbetlerin nedeni bulunamamaktadır. Epilepside genetik nedenler de rol oynar. Bazı epilepsi türlerinde nöbetlerin çocuklarda görülme sıkılığı %9 ila 12 oranındadır.

Nedeni belirlenebilen epileptiklerde doğumsal anomaliler, doğum travmaları, kafa travması, beyin damar hastalıkları, tümörler, beyin iltihapları ve alkol sebepler arasında sayılabilir. Çocukluk dönemlerinde doğum yaralanmaları, genetik sebepler, orta yaşlarda travma ve tümörler ileri yaşlarda ise beyin damar hastalıkları ön planda gelir.

EPİLEPSİNİN GÖRÜLME SIKLIĞI VE ORANI NEDİR?

Batı toplumlarında alkol epilepsinin en önemli nedenleri arasındadır. Ülkemizde de alkolle bağlantılı epilepsi olayları sıkça görülür. Epilepsi hastalarında televizyon ve parlak ışıkları nöbetleri tetikleyebilir. Epilepsi hastalığının görülme sıklığı gelişmiş ülkelerde binde beş, gelişmekte olan ülkelerde ise binde ondur. Güney Amerika ülkelerinde beyni etkileyen parazitlere bağlı olarak binde 49dur. 1994’te Silivri’ de yapılan çalışmada bu bölgede epilepsi sıklığı binde on olarak belirlenmiştir. Epilepsinin cinsiyet anlamında bir farklılığı yoktur.

EPİLEPSİ TÜRLERİ NELERDİR?

Epilepsinin çok çeşitli türleri vardır. Farklılık tutulan beyin bölgelerine göre değişir. Aynı hastada birden farklı nöbet türü görülebilir. Bir hastanın tekrarlayan nöbetleri birbirine benzer. En çok aşina olduğumuz büyük epilepsi belirtileri şunlardır. Kişinin kol ve bacakları kasılır, sonra kişi çırpınmaya başlar, yüzü morarır, ağzından köpük gelir, idrar kaçırır.

ÇOCUKLARDA EPİLEPSİ BELİRTİLERİ

Çocuğun yazı yazmasının ve konuşmasının ani olarak kesildiği, 5-10 saniyelik, tam cevapsızlığın yaşandığı sonrasında çocuğun aktivitesine kaldığı yerden devam ettiği, aile ve öğretmenlerin “dalma” olarak tanımladığı,”absans” denilen nöbetler çocuklarda görülebilir.

YETİŞKİNLERDE EPİLEPSİ BELİRTİLERİ

Yetişkinlerde en sık görülen nöbetler insanların “şaşkınlık” olarak nitelendirdiği nöbet çeşididir. Bu nöbet türünde hastanın gözleri birden sabitleşir ya da gözleriyle etrafa hızlıca bakar. Dudaklarında ve ellerinde otomatik hareketler gözlemlenebilir, yanıt vermez ya da konuşmaları anlamsızlaşır, yürüyebilir. Kişi bir iki dakika sonra kendine gelir ve o sürede yaşadıklarını hatırlamaz. Kol ve bacaklarda ani sıçramalar da bir nöbet çeşididir. Bu nöbetler kısa sürelidir, birden fazlası aynı hastada farklı zamanlarda görülebilir.

EPİLEPSİ TANISI NASIL KONUR?

Epilepsi tanısı konabilmesi için nörolog hastanın yakınlarından nöbet ile ilgili bilgiler alır. Hastanın bilinci kapalı olduğu için hastayı nöbet geçirirken görenlerin vereceği bilgiler önemlidir. Bunun yanında bir takım laboratuvar yöntemleri uygulanır. Bunlar hekimin koyduğu tanıyı desteklemek, nöbetin çeşidini belirlemek ve nedenini anlamak içindir. Uygulanan yöntemler; kan tetkikleri, elektroensefalografi (EEG), Manyetik Rezonans (MR), Bilgisayarlı Tomografi (BT), PET ‘tir.

EPİLEPSİNİN TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Epilepsi ilaç ile tedavi edilebilir. Kullanılan ilaçlar hastalığı tamamen yok etmez ancak nöbetlerin önlenmesine ve sıklığının azaltılmasına yardımcı olur. Epilepsi hastalığı kendi seyrinde devam eder. Çocukluk dönemindeki bazı nöbetlerde kişi 15-20 yaşına kadar tedavinin devam edilmesi yeterli olabilir. Bazı hastalarda ise tedavi ömür boyu sürebilir. Tedavinin süresi önceden bilinemez. İlaç tedavisi sırasında ilaçların düzenli kullanılması şarttır. İlaçlar %70 lik oranda hastaların epilepsi nöbetlerinin kontrol edilmesini sağlar. %30 luk bir kesimde ise nöbet sıklığı ilaçlara rağmen değişmez. Bu tür epilepsiye “tedaviye dirençli epilepsi” denir. Bu çeşit hastalara dünyada 15 yıldır cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Cerrahi tedavi kararı verilebilmesi için ayrıntılı çalışmalar gerekir.

EPİLEPSİ NÖBETİ GEÇİREN BİR KİŞİYE NASIL YARDIMCI OLUNUR?

Bir kısım nöbetlerde hasta nöbetin geleceğini kısa bir süre önce anlar ve kendini güvenli bir pozisyona alır. Büyük nöbetlerin bir kısmında hasta birdenbire bilincini kaybederek yere düşer. Yaralanmalar daha çok bu nöbet çeşidinde gerçekleşir. Bilincin tutulduğu nöbet türünde hastaya yapılacak yardımın amacı hastayı korumak olmalıdır. Hasta düz bir yere yatırılmalı, başı kucağa alınmalı, dilin geriye kayarak soluk borusunu kapatmaması için başı yana çevrilmeli ve bu şekilde nöbetin geçmesi beklenmelidir. Hastaya soğan ve kolonya koklatmak gibi uygulamalar anlamsızdır. Uzamış nöbetlerde ve nöbetlerin art arda tekrarlandığı durumlarda hastane tedavisi gerekir.

Epilepsi nedir? sorusunun cevabının arından çağımızın hastalığı obezite ile ilgili bilgi edinmek isterseniz:

Obezite Nedir Ve Tedavisi Nasıl Olur?

13 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En sık görülen kabuslar

En Sık Görülen Kabuslar Ve Anlamları

hırvatistan gezi rehberi

Hırvatistan Gezi Rehberi – Hırvatistan Gezilecek Yerler