Hayata Dair

Entropi Nedir? Entropi Hakkında Bilgiler

Entropi bu sonsuz evrende kendi halinde bırakılan tüm sistemlerin zaman geçtikçe bozulmaya, dağınıklığa ve düzensizliğe doğru gideceğini söyler. Termodinamiğin ikinci kanunu olarak da bilinen entropiye göre her şey zamanla yıpranmaktadır.

Entropi bu sonsuz evrende kendi halinde bırakılan tüm sistemlerin zaman geçtikçe bozulmaya, dağınıklığa ve düzensizliğe doğru gideceğini söyler.

Canlılar yaşlanır ve ölür, otomobiller paslanır ve evrendeki düzensizlik artar. Sistemdeki düzensizlik arttıkça entropi de artar. Bu durum faydalı enerji miktarını azaltırken, faydasız enerji miktarı artar. Yukarıdan bırakılan bir taş, aşağı düşmek ister. Çünkü aşağı dediğimiz nokta, yukarı dediğimiz noktadan daha düşük bir enerji seviyesine sahiptir.

Felsefe ve sosyal bilimler ile de ilişkilendirilen bu durum, evrenin genişlemesi, insanın yaşlanması ve kıyamet ile termodinamiğin ikinci yasası arasında bağlantı kurula gelmiştir.

Entropi Nedir? Entropi Hakkında Bilgiler

Eğer evren sonsuzdan beri var olmuş olsaydı, şimdiye kadar gerçekleşen entropi artışı, evrenin termodinamik dengeye gelip ısı ölümünü yaşamasına ve çökmesine sebep olacaktı.

Şu an bizler sürekli bozulmakta olan bir evrende yaşamamıza rağmen, var olan bir düzen mevcuttur. Eğer evren sonsuzdan (ezelden) beri var olmuş olsaydı, şimdiye kadar gerçekleşen entropi artışı, evrenin termodinamik dengeye gelip ısı ölümünü yaşamasına ve çökmesine sebep olacaktı. Oysa evren hala varlığını sürdürmektedir. Bu durum da evrenin bir başlangıcı olduğunu göstermektedir. Başlangıç durumundaki evren, düşük entropili bir halden yüksek entropili hale doğru gitmektedir. Entropinin sürekli olarak artıp hiç azalmaması, evrenin başlangıcının çok düşük entropili olduğunu gösterir.

Entropi Nedir? Entropi Hakkında Bilgiler

Evrende bir gün termodinamik denge oluşacak ve ısı ölümü yaşanacaktır. Kısacası evren ebedi değildir, evrenin bir sonu vardır. Entropi yasası, tarihin gelecek dönemine hakim bir paradigma olarak söz sahibi olacaktır. Albert Einstein, termodinamik kanunları için bilimin birincil yasası der; Sir Arthur Eddington ise entropinin tüm evrenin en üstün metafizik yasası olduğunu belirtir.

Roger Penrose’a göre yüksek entropili durumlar normal durumlardır. Düşük entropili durumlar düzeni ifade etmektedir ve açıklama gerektirmektedir. Evrenin galaksileriyle, gezegenleriyle ve canlılarıyla varlığı, evrenin başlangıcının çok düşük entropili bir durumda olması sayesindedir. Bu düüşük entropili durum bir açıklama gerektirmektedir. Olasılık hesaplamaları açısından imkansız olan bu mükemmel durumun açıklaması ise, bu durumun tasarlanmış olduğu gerçeğidir.

Değişim nedir? İnanmak değişimin temeli midir?

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu