Gündem

Enflasyon Kasım Ayında Geriledi

Enflasyon Kasım Ayında Geriledi başlığıyla derlediğimiz ekonomi haberimize hepiniz hoş geldiniz kıymetli ShallWe takipçileri. Bakalım rakamlar neyi gösteriyor.

Enflasyon Kasım Ayında Geriledi

Enflasyon kısaca paranın satın alma gücünün azalması olarak tanımlanabilir. Bir ülkede dolaşımda olan paranın, satın alabileceği mal ve hizmet miktarının düşmesi olarak da görülebilir. Mesela Türkiye’de 1 Türk Lirası’nın satın alabileceği mal ve hizmet miktarı düşük ise enflasyon yukarı yönlü denilebilir. Bir bakıma bu iki durum birbiriyle ters orantılıdır. Deflasyon ise bu durumun tam tersidir. Yani halk arasındaki ifadesiyle satın alma gücü yüksek ise deflasyon vardır denilebilir. Enflasyonun aşırı yüksek olduğu dönemlerde ise ekonomik buhranlar kendisini gösterir ki bu duruma da hiperenflasyon adı verilmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Kasım ayı verileri, uzmanlara göre 2003 yılından bu yana en sert düşüşünü yaşadı. Açıklanan verilere göre Kasım ayında enflasyon, Ekim ayı rakamlarına göre %1,44’lük bir düşüş yaşadı. Genel verilerde ise enflasyon %25’ten %21’lere düşmüş durumda.

İşte Fiyatı Yükselen Ürünler

Kasım ayı enflasyon verilerine göre en yüksek fiyat artışı %2,37 ile giyim ve ayakkabı sektöründe gerçekleşti. Bu artışı %0,57’lik artış ile sağlık, %0,47’lik artışla konut, %0,41 ile oteller ve lokantalar ve %0,17’lik yükselişle alkol ve tütün mamülleri takip etti.

Düşüş Yaşanan Sektörler

Kasım ayı enflasyon verilerine göre en fazla ucuzlama ise %6,46’lık düşüşle ulaşım sektörü oldu. Bu düşüşü %2,85’lik düşüşle ev eşyaları, %2,08’lik düşüşle eğlence ve kültürel faaliyetler, %0,96’lık düşüşle çeşitli mal ve hizmetlerde ve %0,74’lük düşüşle gıda ve alkolsüz içecekler takip etti.

TÜFE Verileri

Tüketici Fiyatları Endeksi verilerine göre ise 2017’nin Kasım ayı verilerine göre artış söz konusu. Yıllık en fazla artışın görüldüğü grup ise %32,73 ile ev eşyaları grubu. Bu artışı %25,66 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve %24,76 eğlence ve kültür takip ediyor.

Bakan Albayrak’tan Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kasım ayı enflasyon verileri hakkında Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Albayrak, rakamları değerlendirerek “Bu tablo enflasyonda düşüşün güçlü bir şekilde başladığını ve bu düşüş eğiliminin  süreceğini göstermektedir” dedi. Enflasyondaki düşüşte geçtiğimiz aylarda başlatılan Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’nın etkisine dikkat çeken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Dengelenme süreci kur ve faizlerden sonra enflasyonda da kendisini göstermeye başlamıştır” dedi.

Artış ve Düşüş Yaşanan Maddeler

2018’in Kasım ayı endeksinin kapsadığı 407 maddeden 261 maddesinde artış gerçekleşti. 108 maddenin ortalama fiyatları düşüş gösterirken 38 maddede ise artış veya düşüş göstermedi.

Döviz Piyasalarının Durumu

Geçtiğimiz hafta Türk lirası karşısında değer kaybeden Abd doları, düşüşünü bu hafta da sürdürdü. Kasım ayı enflasyon raporunun açıklanmasının hemen öncesinde 5,15 seviyesini gören dolar şu sıralar yeniden değer kazanarak 5,21 seviyelerinde seyrediyor. Ancak uzmanların görüşü doların 5,14 seviyesine düşebileceği yönünde. Euro ise 5,93 seviyesinde işlem görüyor.

 

Çağatay: Necati Serisi 10. Hikaye

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu