Gündem

Enes Nilüfer Yazıyor: Sanata Önem Verin

Shall We? üyelerinden sevgili dostumuz Enes Nilüfer okunmaya değer bir yazıyla tekrar sizlerle. “Sanata önem verin, bilin ki mutluluğunuz artacak!”

Enes Nilüfer Yazıyor: Sanata Önem Verin

Sinema ya da Oyunculuk okumak isteyen bir çocuğa kolayca “Çocuğum para kazanabileceğin garanti bir işin olsun. Memur ol, devlete sırtını daya. Rahat et.” denilirken, boş insanların sanatçı olduğu fikri bilinçaltına kazınmış oluyor.

Sanata önem verin

Şimdi halkın ekonomik durumu ile ilgili itirazlar gelebilir. Çocuğun gideceği bir piyano kursu, bir tiyatro atölyesi sadece toplumda belli zümrelerin katlanabileceği ekonomik yükler sanılabilir. O zaman “kahvede herkes telefonunu masaya koysun ve fiyatlarını toplayalım” derim.

Metroda sadece “bir vagondaki kadınlar çanta ve ayakkabılarını ortaya koysun, ücretlerine bir bakalım” derim mesela. Çocukların spor ayakkabı fiyatlarına bakalım bir de. Veya otobanda bayram trafiğinde İstanbul çıkışından Sakarya’ya kadarki 100 KM’yi baz alıp otomobillerimizin maddi değerini hesaplayalım.

Sanata önem verin

Avrupa ülkelerini gezerken akıllı telefonların, onları üreten ülkelerde bizdeki kadar yaygın kullanılmadığını, yerli otomobilini üretmiş ülkelerde son model otomobilleri pek yaygın görmediğimi hatırlıyorum.

Buraya Dikkat… Ciddi bir İtalyan çanta üreticisinin olduğu köyde, çantasına fermuar kısmından yama yapılmış Öğrenci gördüğümü de asla unutamam mesela.

Peki aynı insanlar yüzlerce euroluk opera biletini neden gözünü kırpmadan alır? Çocuklarına en pahalı kemanı alırken niye henüz bir otomobile bile sahip değildir?

Sanata önem verin

Bugün belediyelerin, kamu kurumlarının düzenlediği birçok etkinlikte ücretsiz biçimde veya tiyatrolarda olduğu gibi ‘bir sigara paketini aşmayan’ bedellerde ciddi işler sergileniyor.

Çocukların sanat bilincini kazanması, sanatsal üretime saygı duyması ve bunun toplumun güvenliğinden, metrobüsteki yoğunluğun rahatsızlık düzeyine kadar her şeye ve herkese etki eden mucizevi bir alan olduğunu bilmesi ancak AİLENİN bu konudaki tavrıyla mümkün olur.

Fakat karnede birkaç dersin dışında müzik, görsel sanatlar veya tasarım derslerinin 5 (PEKİYİ) olması sıradan, önemsiz görülüyor.

Ekonomik sorunların ana gündem maddelerinden biri olduğu şu günlerde tüketimde öncelik ve sonralık düşüncesiyle gereklilik algısının kaybolduğunu görüyoruz.

Toplum olarak tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmemizin vakti gelmiş olmalı.

Önceliklerimizi ‘dağın başında ve fakat lavabosundan köpükler atan bir eve bir ömür kredi ödemek’ yerine, sanatçı veya en azından sanattan zevk alan bir çocuk yetiştirmek önceliğiyle değiştirmemizin vakti gelmedi mi hala?

Tabi bir de yetenek üzerinden  itiraz gelebilir . Yetenek çalışmakla kazanılan bir şey olsa da ülkemizde bu doğuştan sanılır. Sanata değer veren tarzda bir çocuk yetiştirirsek en azından bu tür bir bilince sahip olduğunda, sokak müziği yapan yabancı gezginin önüne gelip ona tükürmeyeceğini garanti edebiliriz, çocuğun yeteneğinin olmadığını varsaysak bile.

Devletler kurulduğu ilk andan itibaren gelişmeye ve ilerlemeye çalışır. Ülkeler gelişmelerini sürdürürken sadece tek bir alanda bunu yapmaz. Bilim, sanayi, teknoloji, eğitim, sağlık ve güvenlikte yapılan reformlar ülkemizde ilk ağızda akla bile gelmeyen sanatsal ilerlemeyi gözardı etmemizi sağladı.

Enes Nilüfer’den İran Gezi Notları

Uzun yıllardır en tipik kolaycılığımız olarak gördüğüm devlete kabahatin büyüğünü bırakıp bireysel herhangi özeleştiriye girmemek bu alanda da kendini hissettirir.

Yoğun politik yaklaşımlarımız içinde sanatsal üretimin azlığından dem vurduğumuzda ya devlet devamında eğitim sistemi ve bulunduğumuz çevre suçu birinci derecede yüklenir.

Halbuki bu tam olarak böyle değildir. İlerlemek isteyen toplumlar başarısızlığının sorgusunu bu şekilde yapmazlar. Bu toplumlarda insanlar önce kendinden başlayarak bir sorgulama içerisine girer.

Sanata önem verin

Ülkenin sanatsal üretimi ile sanayi üretimi arasında ciddi bir korelasyon olduğunu da bilmek gerekir. Çünkü sanat kalıpların dışında düşünmeyi, normların üstüne çıkmayı gerektirdiği için bu hassasiyet, Klasik Sanayi üretiminde de insanların bakış açılarına yansır, yeni icatları ortaya çıkarır.

SANATA ÖNEM VERİN, BİLİN Kİ MUTLULUĞUNUZ ARTACAK EFENDİM!

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. ”Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” – M.K.ATATÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu