SON DAKİKA

Enerji Tasarrufu

cool
Enerji Tasarrufu

Enerji Tasarrufu günümüz dünyasında tüm canlıları etkileyen bir durum. Dünya belli enerji kaynaklarına sahip ama bunların hızla tüketildiği aşikar. Eğer dünyamıza sahip çıkmazsak çok yakında kaynakları tüketeceğiz.

Enerji Tasarrufu günümüzün en önemli konularından biri olmakla beraber doğal kaynakların verimli kullanılması açısından oldukça mühim bir konudur. Bu noktada sürdürülebilir enerji, doğal enerji kaynaklarının kendilerini yenileyebilmesi ve çevreye en az zararı vererek enerji üretebilmenin en doğru yolu olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda buna enerji tasarrufu azımsanmayacak önemde katkı sağlar.

Enerji Tasarrufu Yapmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ben sizlere dünyada çeşitli kuruluşların enerji tasarrufu konusunda ne gibi önlemler aldığını, ne gibi politikalar izlediğini değil, günlük hayatta en basitinden kendimizin yapabileceği küçük tasarruflardan bahsedeceğim. Küçük diye hafife almayın, her birimizin yapacağı bu tasarruflar katlanarak toplanır ve sürdürülebilir enerjiye, ülke ekonomisine katkıda bulunur.Evimizde kullandığımız günlük enerjinin %15-20 kadarını tek başına buzdolabımız tüketir. Bu yüzden AB standartlarına göre geliştirilen A+ Beyaz Eşya’ların kullanımının önemi büyüktür.

Evde Enerji Tasarrufu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çamaşır makinelerinin, çamaşırlara uygun programda çalıştırılması, enerji tasarruflu aydınlatma sistemleri ve özellikle LED’lerin kullanılması gibi evimizde enerji tasarrufu konusunda yapabileceğimiz bir çok şey var. Ampul konusu çoğumuz tarafından bilinir ama tozlu lambaların normalinden %25-30 kadar daha fazla enerji tükettiği herhalde az kişi tarafından biliniyordur. Yani çok basit bir işlem olarak lambalarımızdaki tozu silmek bile enerji tasarrufu konusunda katkıda bulunmamızı sağlar. Kış soğuklarında evinizin sıcaklığını 1 derece düşürerek %7-8 yakıt tasarrufu sağlarsınız. Ampullerinizi enerji tasarruflu ampullerle değiştirerek bu konuda yaklaşık %80 daha az enerji tüketirsiniz. Evinizdeki beyaz eşya ve elektrikli ev aletlerini A sınıfı ve yukarı enerji tüketimli aletlerle değiştirerek yaklaşık %60 civarında tasarruf etmiş oluruz. Unutmayalım ki evlerimizdeki enerji tüketiminin %45-50’sini beyaz eşyalar oluşturuyor.

Beyaz Eşya Seçimi Önemli

Son yıllarda üretilen beyaz eşyalar %70 civarı daha az enerji tüketiyor ve eskilerine nazaran çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüler. Bulaşıklarınızı elde değil de, bulaşık makinesinde yıkayarak yılda 40 ton su tasarrufu edersiniz. En basitinden tencere ve tavada yaptığınız yemeklerde kapağı kapalı tuttuğunuzda bile gazdan tasarrufunuz olur. Dişinizi fırçalarken ya da tıraş olurken musluğu her kullanmadığınızda kapatmanız durumunda yaklaşık 15 litre su tasarruf edersiniz. Duş sürenizi birkaç dakika azaltarak yaklaşık %20-25 yine su tasarrufu yapabilirsiniz. TV, Bilgisayar gibi cihazlarınızı Stand-By’ da bırakmak yerine tamamen kaparsanız  %5 elektrik tasarrufu elde etmiş olursunuz.

Dip Not : Aklınızda bulunsun, evinizde yaptığınız %10 enerji tasarrufu, 130 milyon doların ülke ekonomisine geri kazandırılması demektir.

Başlıklar:

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

14 Haziran 2018, 10:54

Ufkunuzu Genişletecek Belgeseller

Dünyada hiç keşfedilmemiş coğrafi noktaları gözler önüne seren, ilginç hayatlardan kesitler sunup ufkunuzu genişletecek belgeseller bir tık uzağınızda. bakış açınızı geliştiren ve tabiri yerindeyse, at gözlüklerinizden kurtulmanızı sağlayan bu belgeselleri izlemenizi öneriyoruz. Dünyada hiç keşfedilmemiş coğrafi noktaları gözler önüne seren, ilginç hayatlardan kesitler sunup ufkunuzu genişletecek belgeseller bir tık uzağınızda....

Devamını Görüntüle