Seyahat

En Yüksek Rakımlı Şehirler

En yüksek rakımlı şehirler listemizde belki de şimdiye dek adını hiç duymadığınız ancak resmen dünyanın çatısında yer alan şehirleri anlattım. Böylece “Dünyanın Enleri” serime yeni bir soluk getirdiğimi umuyorum. Seriye ait başka bir yazı ise işte burada: Dev Alışveriş Merkezleri

En Yüksek Rakımlı Şehirler

Efendim bahsedeceğim şehirlerin yer aldığı yükseklikler gözünüzü korkutabilir. Ancak bazılarında yaşamın asırlardır sürdürüldüğü de bir gerçek. Bir şekilde o yükseklikte yaşamaya alışmış topluluklar mevcut anlayacağınız. Haydi birlikte göz atalım listemize.

La Rinconada- Peru

Lisetemizin zirvesinde Peru’da yer alan La Rinconada var. Efendim La Rinconada, Peru’nun Puno adlı bölgesinde yer alıyor. Buradan geçen ve dünya üzerindeki en büyük dağ silsilelerinden birisi olan And Dağları üzerinde şehir. Rakımı ise 5100 metre! Madenciliğin temel geçim kaynağı olduğu şehrin nüfusu ise 2012 yılında 50.000 kişi imiş. Şimdilerde nasıldır bu sayı bilemem ama sonuçta binlerce kişinin yaşadığı da bir gerçek.

en yüksek rakımlı şehirler

El Alto- Bolivya

İkinci sırada yer alan şehrimiz ise Bolivya’dan El Alto. El Alto 4150 metre rakıma sahip olmasının yanı sıra Bolivya’nın da en büyük 2. şehriymiş. Her ne kadar 80’li yıllara kadar 10-12 bin kişilik bir nüfusa sahipse de işler değişmiş. Zira bu yıllardan itibaren şehir çok yoğun bir göç almış. Şu anki nüfusu ise 1.000.000 üzerindeymiş.

en yüksek rakımlı şehirler

Potosi- Bolivya

Listemize yine Bolivya’dan bir şehirle devam ediyorum. Potosi 4090 metrelik bir rakıma sahip. Nüfusu da 300.000 civarı yani epey de büyük diyebiliriz. Ancak Potosi’yi özel yapan şey sadece bu değil. Şehrin kuruluşu günümüzden 5 asır önceye dayanıyor neredeyse. 16. yüzyıldan beri varlığını sürdüren şehir ayrıca çok zengin bir tarihi dokuya da sahip. Bu nedenle de UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahil edilmiş.

Xigaze- Çin

Bu sefer rotamızı dünyanın diğer ucuna, Uzak Doğu’ya çeviriyoruz. Bu seferki adresimiz Çin’in Xigaze kenti. Kentin rakımı yaklaşık 3840 metre. Kent, Çin’deki Tibet Özerk Bölgesi içerisinde yer alıyor. Hani filmlerde gördüğünüz Tibet rahiplerinden burada bolca var diyebiliriz. Öte yandan yüksek rakımına rağmen nüfusu da oldukça fazla. Zira toplam merkezdeki nüfus 120.000 üzerinde olsa da tüm idari bölgeler buna dahil edildiğinde 700 bin üzerinde bir nüfus ortaya çıkıyor.

Juliaca- Peru

Yine yeni yeniden Peru’dayız. En yüksek rakımlı şehirler listemizde son sırada Juliaca yer alıyor. Şehrin rakımı ise 3825 metre dolaylarında. Nüfusu da 276.000 dolaylarında kalabalık diyebileceğimiz bir yer. Titicaca Gölü kıyısında yer alan şehrin tarihi de çok eskilere dayanmakta olup ilk yerleşim izlerinin tarihi 4000 yıl öncesine kadar gidiyorumuş.

En Yüksek Rakımlı Şehirlere Son Not

Listemizin sonuna gelsek de serimiz farklı “enler” ile devam edecek. Sonuçta en yüksek rakımlı şehilrer olduğu gibi en düşük rakımlı şehirler de mevcut. E haliyle de bana da yazacak bir şeyler çıkıyor. Demem o ki başka yazılarda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın…

 

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. rakım yükselen yerlerde hava şartlarıda değişiyor anlık olarak bilgilendirme için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu