Müzik - Festival

En Unutulmaz 10 Barış Manço Şarkısı

Bir Gün Göçtün Gittin, İnanamadık Barış Manço

Barış Manço hiç şüphesiz tüm Türkiye’nin en sevdiği sanatçılardan biriydi. Barış Abi’ydi o hepimiz için. Barış Manço Rahmetli olalı 19 yıl oldu ancak hala bıraktığı eserleri severek dinliyoruz. Bestelediği iki yüzün üzerindeki eserler sayesinde, yeni nesil her ne kadar onu tanıma şansını kaçırmış olsada Barış Manço’yu biliyor ve şarkılarını dinlemeye devam ediyor. Bende bu yazıda Barış Abi’nin en sevilen 10 şarkısını listeledim. Biraz kendi tercihim biraz da çeşitli kaynaklardan yararlanarak tabii ki.

baris-manco

Dönence

1981 yılında çıkan ve Barış Manço’nun en önemli albümlerinden biri olan “Sözüm Meclisten Dışarı” albümünde yer alır bu şarkı. Güftesi Barış Manço’ya, bestesi Celal Güven, Ahmet Güvenç ve Nejat Tekdal’a aittir. Bas gitar performansı ile Kurtalan Ekspres’i öne çıkaran şarkılardandır.

 

Unutamadım

1986 yılında çıkan Değmesin Yağlı Boya albümüne aittir şarkı. Bu albüm aynı zamanda Barış Manço’nun plak formatında piyasaya sürülen son albümüdür. Söz ve müzik kendisine aittir. Zerrin Özer, Teoman, Ümit Besen ve Bülent Ortaçgil gibi şarkıcılar tarafından da yorumlanmıştır.

 

Gül Pembe

1981 yılında yayınlanan Sözüm Meclisten Dışarı albümünde yer alır bu şarkı da. Gülpembe aynı zamanda babaannesinin ismidir. Sözler kendisine, beste ise Ahmet Güvenç’e aittir.

baris-manco-4

Alla Beni Pulla Beni

Bu şarkı da 1981 yılında çıkan Sözüm Meclisten Dışarı albümüne aittir. Güfte ve beste kendisine aittir. Eser aynı zamanda 1999 yılında piyasaya çıkan “Mançoloji” albümünde de yer almaktadır.

baris-manco-9

Arkadaşım Eşşek

Sözüm Meclisten Dışarı albümünden bir başka mükemmel şarkı. Söz beste yine kendisine aittir.

 

Can Bedenden Çıkmayınca

Tüm söz ve müziklerinin Barış Manço’ya ait olan ve dokuzuncu albümü olan, 10 şarkıdan oluşan “Darısı Başınıza” adlı albümde yer alır bu eser. Albümün yapımcısı Garo Mafyan’dır. Muazzez Ersoy, Fuat Güner gibi sanatçılarda seslendirmiştir.

baris-manco-3

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa

1979 yılında çıkan “Yeni Bir Gün” albümünün çıkış şarkısıdır. Aynalı Kemer, Anlıyorsun Değil mi? gibi diğer efsane şarkılar da bu albümün içerisindedir.

baris-manco-2

Kara Sevda

1989 yılında çıkan “Darısı Başımıza” albümünde yer alır. Bu albümün ardından Manço, 1991 senesinde devlet sanatçısı ünvanı almıştır. Bundan sonra ise albümde yer alan on parçanın dokuzuna video klip çekerek yeni bir rekora imza atmıştır.

baris-manco-1

Dağlar Dağlar

1971 yılında çıkardığı “Dünden Bugüne” adlı albümde yer alan bu parça, tüm zamanların en iyi slow şarkıları arasında sayılmaktadır.

baris-manco-6

Kol Düğmeleri

1983 yılında Kurtalan Ekspres ile birlikte çıkardıkları “Estağfurullah… Ne Haddimize” adlı son albümde yer alan şarkıdır. Diğer unutulmayan parçalardan olan “Halil İbrahim Sofrası”, “Kazma” ve “Bal Sultan” parçaları da bu albüme aittir.

baris-manco-8

Kadıköy Gezilecek Yerler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bir neslin beraber büyüdüğü günümüzün evliya Çelebisi elinde Türk bayraklarıyla koca salonu dolduran japonlar gözümün önünden gitmiyor ve iki küçük kol düğmesi küçük bir aşk hikayesi ne güzel şarkıdır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu