in

En Popüler İlk 10 Linux Dağıtımı

En popüler ilk 10 linux dağıtımı..Linux, açık kaynaklı bir işletim sistemi çekirdeğidir. Bildiğiniz gibi Linux, bağımsız bir işletim sistemi değil, bir işletim sistemi çekirdeğidir. Linux dağıtımları, bu çekirdeğe ek yazılım ekleyerek gerçek bir işletim sistemine dönüştürülür. Günümüzde açık kaynağa, araştırmacılara ve özgür bir ortam arayanlara olan ilgi nedeniyle Linux dağıtımları sıklıkla tercih edilmektedir. Bu yazıda, DistroWatch’daki verileri kullanarak en popüler 10 Linux dağıtımına bakacağız.

En Popüler İlk 10 Linux Dağıtımı

DistroWatch; açık kaynaklı yazılım, Linux ve BSD tabanlı işletim sistemleri, ilgili incelemeleri, indirme linkleri ve sıralamaları olan bir site. 31 Mayıs 2001’de kurulan site, Linux dünyasındaki en popüler sitelerden biridir. Bu yazıda DistroWatch ile ilgili 6 aylık verileri kullanacağız.

İşte 2020 itibariyle en popüler 10 Linux sürümü:

  • MX Linux
  • Manjaro
  • Linux Mint
  • Ubuntu
  • Debian
  • Elementary OS
  • Solus
  • Fedora
  • Pop! OS
  • Zorin

10 – Zorin

10. sıradaki Zorin dağıtımı, Windows ve Mac sistemlerine benzer şekilde kolayca yapılandırmanıza olanak tanıyan temiz arayüzü ile kullanıcıları cezbeden bir dağıtımdır. GNOME masaüstü ortamıyla varsayılan olarak gelen bu dağıtım, paket yöneticisi olarak Snappy’yi kullanır. Minimal düzey bu dağılımın ana odağıdır.

9 – Pop! OS

Pop! OS, ABD bilgisayar üreticisi System76 tarafından geliştirilen bir dağıtımdır. Sürücü desteği, kullanım kolaylığı ve zarafeti ile diğer dağıtımlarından biraz daha belirgindir. Bu dağıtım varsayılan olarak GNOME masaüstü ortamı ve APT paket yöneticisi ile birlikte gelir. Ubuntu üzerine inşa edilmiş pop! İşletim sistemi de güncelleme açısından çok iyi bir dağıtımdır.

8 – Fedora

Listemizde sekizinci sırada Fedora, CentOS ve RHEL geliştiricisi Red Hat tarafından finanse edilen Fedora Projesi tarafından geliştirilmektedir. Başlangıcından beri kullanıcılar tarafından sevilen bir dağıtım olan Fedora, varsayılan masaüstü ortamı olarak GNOME’u ve paket yöneticisi olarak RPM’yi kullanıyor.

7- Solus

Hem ev hem de iş ortamları için hazırlanan bu Linux dağıtımı, çoğu Linux dağıtımı gibi Ubuntu tabanlı değildir. Geliştiriciler, diğer dağıtımların üstüne koymak yerine doğrudan çekirdeğin üzerine inşa etmeyi tercih ettiler. Budgie adı verilen bir masaüstü ortamıyla birlikte gelen Solus’un GNOME, Mate, KDE Plazma seçenekleri de var. Paket yöneticisi olarak dünya standartlarında paket yönetim yazılımlarından biri olan Türk yapımı PiSi kullanılmaktadır.

Ortaya çıkan dağıtım Pardus projesi kapsamında geliştirilen Türkiye’nin işletim sistemi olma hedefi ve Solus gibi paket yöneticisinde popüler bir lokasyonda pisi, bugün maalesef Pardus tarafından kullanılmıyor.

6 – elementary OS

En popüler dağıtımlardan biri olan elementary OS, macOS ile benzerliği ile dikkat çekiyor. Şık tasarımı ve özelleştirilebilir yapısı nedeniyle kullanıcılar için popüler bir dağıtımdır. Masaüstü ortamı olarak Pantheon kullanan bu Linux dağıtımı, paket yöneticisi olarak Debian paket yöneticisi olan DPKG’yi kullanır.

5 – Debian

Listemizde beşinci sırada yer alan Debian, hızı ve istikrarı ile öne çıkan Linux dağıtımlarından biridir. 1993 yılında geliştirilmeye başlanan dağıtımlar arasında en eskilerinden olan Debian oldukça popülerdir. Ev kullanımı, iş kullanımı ve sunucu kullanımı gibi birçok iş yükünde tercih edilen işletim sistemlerinden biridir.

Bugün Ubuntu, Mint, Pardus dağıtımı gibi dağıtımların temeli olan bu dağıtımın, depodaki paket bakımından da çok zengin olduğunu söyleyebiliriz. Paket yöneticisi olarak DPKG, varsayılan masaüstü ortamı GNOME olan Debian dağıtımının Debian Sosyal Sözleşmesi ile her zaman ücretsiz olacağını vaat ediyor.

Debian ayrıca GNU / Hurd ve GNU / Linux üzerine kurulmuş iki farklı sistem çekirdeğine dayalı dağıtımlara sahiptir.

4 – Ubuntu

Ubuntu, DistroWatch’taki ilk 10 Linux dağıtımı listesinde görmekte pek şaşırmayacağımız, kullanım açısından her yeri kapsayan örümcek ağı gibi bir yapıdadır.

Canonical ve Ubuntu topluluğu tarafından geliştirilen bu Linux dağıtımı; Son kullanıcıya yönelik basitliği, iş veya sunucu kullanımı için kararlılığı ve kaynakların bolluğu nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Dağıtım, GNOME masaüstü ortamı ve paket yöneticisi olarak DPKG’yi kullanır.

Debian üzerine kurulmuş olan Ubuntu, Debian’ın zenginliklerinden paket açısından yararlanan işletim sistemlerinden biridir.

Ayrıca, bu dağıtımın Ubuntu topluluğu ve Canonical tarafından geliştirilen ve desteklenen Xubuntu, Kubuntu, Lubuntu gibi varyantları vardır. Bu dağıtımların bazıları hafiflikleriyle öne çıkarken, diğerleri farklı masaüstü ortamlarını kullandıkları biliniyor.

3 – Linux Mint

Linux Mint, en az Ubuntu kadar ünlüdür. Windows ile benzerliği, zarafeti ve son kullanıcı için uygunluğu ile öne çıkıyor. Nane 2006 yılında geliştirilmeye başlandı; Cinnamon, varsayılan masaüstü ortamıdır ve DPKG paket yöneticisidir.

KDE, Mate, XFCE’nin masaüstü sürümleri de vardır.

2 – Manjaro

Arch Linux tabanlı hafif ve kararlı bir dağıtım olan Manjaro, çok popüler bir dağıtımdır. Arch’ı saf haliyle kurmanın zorluğuna rağmen, Manjaro kullanıcılara çok keyifli ve kolay bir kurulum deneyimi sunuyor. Bu güzel güncellenmiş dağıtım paketi, paket yöneticisi olarak Pacman’ı kullanıyor.

Bir masaüstü ortamı olarak, XFCE, KDE, GNOME gibi kullanıcılara birden fazla seçenek sunar.

1 – MX Linux

MX Linux, DistroWatch’taki ilk 10 Linux dağıtımı listesinde ilk sırada yer alıyor. Debian’a dayanan ve XFCE tarafından desteklenen bu dağıtım, hızlı bir artışla popülerliğin zirvesinde yer alıyor.

Windows dünyasından Linux tarafına geçmek isteyenler için hazırladığımız bu makalede, DistroWatch’ta ilk 10’da yer alan dağılımları inceledik. Bu dağıtımların her birinin kendi toplulukları ve hayranları vardır. Bu nedenle kaynaklar açısından çok zengin olduklarını söyleyebiliriz. Bu dağıtımlardan birini kendinize göre deneyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Belediye Başkanının Tatilci İsyanı: ‘Çocuk Bezlerini Kuma Gömmeyin!

önlisans ve ortaöğretim kpss başvuru tarihleri

Önlisans ve Ortaöğretim KPSS Başvuru Tarihleri