Hayata DairKültür - Sanat

En Pahalı Hobiler: Bu Hobiler Lüksün Ötesinde

En Pahalı Hobiler başlığı altında topladığım hobi çeşitlerini elbette hemen hemen hiçbirimiz yapamayacağız bunda hemfikiriz. Ancak yine de şööööyle uzaktan da olsa biraz bakmakta fayda var diye düşündüm.

En Pahalı Hobiler

Efendim aklınızda nasıl bir pahalı tanımı var tam olarak bilmiyorum. Ancak burada sayacağım birkaç hobi çoooook çok pahalı uğraşlar. Tabii bize göre öyle. Bunu yapabilenler de var. Ve bunları dünyada yapabilen kişilerin olduğunu bilmek de ayrıca geriyor beni. Neyse bu arada ufak bir not da yazayım. Biliyorsunuz hobiler hakkında yazı serisi başlattım. Bazılarını tek tek açıklayacağım bazılarını da aha böyle liste halinde yazacağım. Uzatmadan geçelim listemize.

Golf Yapmak

Gerek filmlerde gerekse magazin haberilerinde pek çoğumuz görmüştür bu oyunu. Hatta Golf Sporunun Tarihi: Çin’den Avrupa’ya adlı yazımda tarihçesinden de bahsettim. Golf sporunu ünlülerden iyi biliriz mesela. Basketbolun en büyük efsanesi olan Michael Jordan’dan tutun da Donald Trump’a kadar pek çok ünlü isim oynuyor. Hatta sırf bu nedenle bazı yerlerde “ünlü sporu” şeklinde tanımlamalar da yapılıyor. Efendim Golf, ekipmanları çok pahalı olan bir spor olduğu için herkesin oynayabileceği bir oyun değil. Listemize böylece golf ile başlamış olalım.

Polo

Polo, aslında aristokrat sporu desek yanlış olmaz. Zira nesiller boyunca kraliyet aileleri bu sporla ilgilenmiş. Bu nedenle bir nevi soyluluk arz ediyor. Poloyu bu kadar pahalı yapan iki tane etmen var: Birincisi polo oynamak için özel yetiştirilmiş atlardan satın almak ki bu oldukça yüksek bir meblağ. İkincisi ise polo kulübüne üye olmak için gereken maddi desteği sağlamak. Her iki etmen de bizim tabirimizle “ocak batıran” kulvarında olduğu için en pahalı hobiler listesine balıklama dalış yapıyor.

Dağcılık

Son dönemlerde aslında revaçta olan bir aktivite dağcılık. Peki en pahalı hobiler listesinde varsa nasıl bu kadar revaçta olabilir? Hemen söyleyeylim. Burada kast ettiğimiz şey dünyaca ünlü zirvelere tırmanmak. Zaten dağcılık için gereken malzemeler oldukça pahalı. Ancak ünlü zirvelere tırmanmak için de ekstra masraf gerekiyor. Seyahat masrafı, konaklama masrafları, günlük giderlerin yanı sıra bazı zirvelere tırmanabilmek için üstüne vergi ödemek de gerekebiliyor. Söz gelimi, Everest’e tırmanmak istiyorsanız . 35.000 dolar ile 100.000 dolar arasında bir miktarı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Koleksiyonerlik

Listemizin en pahalı hobisi dersek yalan olmaz. Koleksiyonerlik çok büyük meblağlarda paranın yanında sanat hatta tarih hakkında da çok ciddi birikim gerektiren bir uğraş. Bazen denk gelmişsinizdir falanca ressamın tablosu bilmem kaç milyon dolara satıldı diye. İşte o tabloyu satın alanlar koleksiyonerler. Tabii lüks araç kolekssiyonerliği de hat safhada zenginler arasında. Ancak tabii ki koleksiyonerlik sadece tablolar üzerine değil. Ancak en yaygın koleksiyonlar antika eşyalar ve tablolar üzerine yapılıyor ki bu eşyalar alınıp satılırken işinin uzmanı kişiler tarafından da inceleniyor. Çünkü tablo sahte olabilir veya antika eşya sahte olabilir. Yani hem çok ciddi sanat ve kültür birikiminiz olmak zorunda, hem çok paranız olmak zorunda hem de işinin uzmanı kişilerle çalışmak zorunda kalıyorsunuz.

 

Bullet Journal Hakkında Bilgi: Hobiler Serisi

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Golf en bilindik sanırım, dağcılık cok ozeniyorum yükseklik vs severim ama evet bütçeyi aşıyor, koleksiyonla ilgilenen arkadaşlarım var onların dünyası bu anlamda baska biz yine kitap sinema devam edelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu