in ,

SinirlendimSinirlendim AğladımAğladım YarıldımYarıldım BayıldımBayıldım

En Korkak Hayvan Vombat Hakkında Tüm Bilgiler

en korkak hayvan vombat

 En korkak hayvan Vombat hakkında duyduklarınıza şaşıracaksınız. Belki bugüne kadar ismini bile duymadığınız Vombatlar hakkında okuduklarınız sayesinde bir gülümseme oluşacak. Belki de bu tatlı mı tatlı hayvan sayesinde görünüşün ne kadar aldatıcı olduğunu görmüş olacaksınız..

En Korkak Hayvan Vombat Hakkında Tüm Bilgiler

Vombatlar keseli hayvanlardan bir tanesidir. Aynı zamanda koalanın yakın akrabasıdır. Vombatlar bir çok ilginç özelliği ile dikkat çekmeyi başarıyor. Oldukça sevimli, uysal ve aynı zamanda sakin hayvanlardır. Avustralya’da yaşayan  vombatlar otobur hayvanlardır. Saman, yapraklar, ağaç kabukları ile beslenirler. Bu yüzden dişleri oldukça güçlüdür. Aynı zamanda pençeleri ve tırnakları da oldukça kuvvetlidir. Tünel  kazma konusunda oldukça başarılıdır. Toprağın altında 30 metre uzunluğunda tünel kazabilirler.

Vombatların Keseleri Sırt Kısmındadır

Vombatlar küçük bir ayı yavrusunu andırır. Boy uzunlukları ortalama 1 metre kadardır. Kiloları ise  25-30 kilogram ağırlığını bulur. Keseleri diğer keseli hayvanlar gibi değildir. Vombatların keseleri diğer hayvanların aksine sırt bölgesinde yer almaktadır. Sırt bölgesinde bulunan kese sayesinde her türlü toprak ve pislik girmesi engellenir. Tünel kazarken keselerinin oldukça faydasının görürler.

Vombatlar Korkunun Kokusunu Alıyor

Vombatların bir diğer özelliği sizin gülümsemenize neden olacak kadar ilginçtir. Çünkü Vombatlar  dünyanın en korkak hayvanı ünvanına sahiptir. Bir tehlike söz konusu olduğunda Vombatlar kilometrelerce uzaktan bu kokuyu alırlar. Bu tehlike kokusunu alan Vombatlar korkudan bayılır. Bu durum da vombatların görüntüsünün aslında aldatıcı olduğunu fark edersiniz. O kadar çok ürkek hayvanlardır ki 5 km uzakta olan bir vahşi hayvan kokusunu hissettiklerinde anında bayılırlar.

Vombatların Bir Diğer İlginç Özelliği Dışkısı

Vombatların ilginç özelliklerinden bir tanesi ise dışkısıdır. Sadece otlarla beslenir. Bu yüzden vombatların sindirim sistemi oldukça yavaş çalışmaktadır.  Bu sevimli ve ürkek hayvan dışkısını 10-15 günde bir yapmaktadır. Buraya kadar okuduğunuzda bunda ilginç bir şey yokmuş diyebilirsiniz. Çünkü ilginç olan kısmını şimdi söylüyoruz. 15 günde bir dışkısını çıkaran vombatlar dışkılarını kare şeklinde yapar. Hatta dışkıları kare şeklinde bir çikolatayı andırır. Bu sevimli canlıların tümü devlet koruması altındadır. Avlanmaları kesinlikle yasaktır.

Bu haberimizde ilginizi çekebilir; Denizatı Hakkında Tüm Bilgiler

15 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yay burcunun en etkin 10 özelliği

Yay Burcunun En Etkin 10 Özelliği

Başarının şans ile ilgisi

Başarının Şans ile İlgisi Nedir?