Gündem

Çok Güleceğiniz Birbirinden Komik 15 Karikatür

Karikatür mizah denilince akla ilk gelen şeylerden biridir. Etkisini yıllardan bu yana kaybetmeden bizleri güldürmeye devam ediyor. Siz de bu yazıda sizler için derlediğimiz birbirinden komik 15 karikatüre göz atabilirsiniz.

Karikatür ele aldığı konuları komik veya iğneleyici olması için abartan ve çarpıtan, önemli bir sanat türü olan resmin alt dallarından birisidir. Daha detaylı tanımlarsak; bir insanın veya bir olayın ayrıntılara girmeksizin, kısa, düşündürücü ve özlü bir fikir vermek veya genellikle güldürmek için bazı özelliklerinin göze çarpıcı bir şekilde resimlendirilmesidir. Karikatürü çizenlere karikatürcü veya karikatürist denir.

Mizahın ilk çıkış noktası olan karikatürler, senelerdir etkisininde azalma yaşamadan bizleri gülümsetmeye bazen ise düşündürmeye devam ediyor. Her tür konudan karikatürler çizilebilse de genel olarak 4 grupta toplayabiliriz karikatürleri:

  1. Siyasi Karikatür: Siyasi olaylar, siyasetçiler ya da ideolojiler hakkında görsel yorumlar içeren karikatürlerdir.
  2. Mizahi Karikatür: Düşüncelerin, görülen veya duyulan şeylerin mizahi bir şekilde ifade edilmesiyle çizilen karikatürlerdir.
  3. Komedi Karikatür: Tek amacı güldürmek olan ve her konuda çizilebilen karikatürlerdir.
  4. Bilgi İçerikli Karikatür: Amacın bilgi vermek olduğu karikatürlerdir. Çizimler bilginin yoğunluğunu azaltır ve kolaylaştırır.

Ülkemizde de oldukça yaygın olan karikatürler, ilk olarak Teodor Kasap’ın 1870’de çıkardığı Diyojen Dergisi’nde görülmüştür. İlk karikatürist ise Cem adında bir ressamdır. Ülkemizde Necmi Rıza, Orhan Vural, Tonguç Yaşar ve daha nice karikatürcüler yetişmiştir. Cemal Nadir ve Ramiz ise yurdumuzda karikatürcülüğü meslek haline getiren isimlerdir. Günümüz de ise karikatür denince genelde akla ilk gelen isim Yiğit Özgür’dür.

Ufak çaplı bilgilerden sonra dilerseniz şimdi gelin, heryerde paylaşmak isteyeceğiniz, sevdiklerinize gösterip beraber gülüp eğlenebileceğiniz birbirinden komik 15 harika karikatürü inceleyelim.

1. Attaa

karikatur-attaa

2. O Zaman Dans

karikatur-o-zaman-dans

3. Babaaa

karikatur-ayagima-oturdu

4. Süpermen

karikatur-tisikkirlir-superman

5. Başın mı Belada?

karikatur-cukubik

6. Sıkıldım Diyorum

karikatur-sikildim-diyorum

7. Kavimler Göçü

karikatur-kavimler-gocu

8. Ah be Suat

karikatur-ah-suat

9. Aşkın Kalbimde Bir Çiçek

karikatur-gel-beraber-cay-icek

10. Ooh be Dünya Varmış

karikatur-oh-be-dunya-varmis

11. Üç Boyutlu Sinema

karikatur-uc-boyut

12. Güzel ama İngiliççe

karikatur-my-name-is-help

13. Aldı Beni Bi Gülme

karikatur-beni-aldi-bi-gulme

14. Tatar Ramazan

karikatur-tatar-ramazan

15. He Taam Taam

karikatur-tanrim-gunahim-ne

Sanat Eserleri Nitelikleri

İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu