Gezi RehberiHayata Dair

En Kalabalık Şehirler: 2020 Listesi

En kalabalık şehirler listesiyle bir zamanlar başlayıp devam etmeyi unuttuğum düyanın enleri yazı dizime devam ediyorum kıymetli okurlar. Evet unuttum gerçekten. Tam dizi izliyordum o sırada “acaba dünyanın en kalabalık şehirleri hangisi” diye düşündüm ve araştırdım biraz. Sonra dedim ki “du şu konuyu sitede yazayım”. Olaylar tamamen böyle gelişti hiçbir enteresanlık olmadı anlayacağınız. Neyse konumuza geçelim yavaştan…

En Kalabalık Şehirler

Hepimiz biliyoruz ki nüfus her şey değil. Hatta günümüzde aşırı nüfus beraberinde pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Bu listedeki şehirler de çevre kirliliği, gürültü, atmosferin kirletilmesi gibi pek çok sorunla boğuşan şehirler. Bakalım listede hangi şehirler var.

Tokyo- Japonya

İlk durağımız Japonya. Tokyo, malumunuz Japonya’nın başkenti. Listemizin zirvesinde omasında zirvesinde ama o sadece kalabalık olmasıyla zirvede değil. yaklaşık 38 milyon nüfusa sahip olan şehir aynı zamanda da en pahalı şehiir olarak geçiyor imiş… Yani şahsen bir belgeselde insanların trene binişini izledim dedim ki “bu kalabalıkta ben kendimi kaybederim ve bir daha da bulamam.” Öyle kalabalık bir yer…

en kalabalık şehirler 2020 listesi

Delhi- Hindistan

Yukarıda bir yerde Tokyo’da trene binen insanlardan bahsetmiştim. İşte pek çok yerde gördüğüm üzere Hindistan’da insanlar trene binmiyor, tırmanıyorlar. Ben böyle durumlarda “acaba bu trende yer bulmak için ne yapıyor insanlar” diye düşünüyorum. Efendim Delhi, çevresinde yaşayanlarla birlikte yaklaşık 27 milyonluk bir nüfus barındırıyor. İşin daha da korkunç tarafı, uzmanlara göre 2030 yılına kadar şehrin nüfusunun 10 milyon daha artacağı. Delhi listemizde ikinci sırada…

Şangay- Çin

En kalabalık şehirler listesi olur da dünyanın en kalabalık ülkesinden bir şehir olmaz mı? Şangay listemizde üçüncü sırayı almakla kalmıyor aynı zamanda Çin’in en önemli liman şehri olma unvanını da taşıyor. Şu anki nüfusu yaklaşık 25 milyon. Ancak bu sayının önümüzdeki 10 yıl içinde 31 milyon olacağı söyleniyor.

Mumbai- Hindistan

Yine Hindistan’dayız. Mumbai, zaten Hindistan’ın en büyük iki şehrinden birisi. Kendisi 21.3 milyonluk insan kitlesine ev sahipliği yapıyor. 2030 yılına kadar 28 milyon olacağı düşünülüyor bu sayının.

Sao Paulo- Brezilya

Veeee rotamızı bu sefer Güney Amerika’ya çeviriyoruz. Brezilya’dayız. Samba ve Rio Karnavalı’nın doğduğu topraklarda… Sao Paulo da 21 milyon kişiyi barındırıyor. Yalnız bu onu aynı zamanda Güney Amerika kıtasının en büyük şehri de yapıyor.

Son Not

Efendim bir de bizim göz nurumuz İstanbul var… O da en kalabalık şehirlerden bir tanesi ancak 22. sırada yer alıyor. Resmi verilere göre 15.5 milyonluk bir nüfusu var ancak herkes biliyor ki bu sayı aslında çok çok fazla. Dünyanın en kalabalık 5 şehrini sundum sizlere. Şimdilik bu kadar ama başka yazılarda yeniden buluşacağız. Şimdilik hoşça kalın…

 

Dev Binalar

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Bence de İstanbul Dünyanın en kalabalık şehirleri arasında 22 yerine daha üst sırada yer alabilecek kalabalıklıkta :)

  2. Bu ülkelerin cogunu biliyorum kalabalık nüfus ve kültürleri bakımından… Ama ben ülkemizde olmaktan bu manada cok memnunum gerci yollar sonra bizimde sonumuz aynı olur gibi.. Verdiğiniz bilgilere göre İstanbul 22. Sırada buda Bi cok seyi özetliyor.

  3. Tren ile ilgili olan kısmı bende bir fotoğrafta görmüştüm ve gördüğüme inanamamıştım.az insan çok huzur

  4. İster istemez aklım Çin’e gitti kalabalık bir ülke de bir virüsün kolay yayılması şaşırtmamalı bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu