in

En İyi Yerli İkililer

En iyi yerli ikililer

Çay ile simit, pilav ile kuru fasulye, karpuz ile peynir kadar vazgeçilmez, birinin adını duyunca diğerini hatırladığımız, biri olmadığında gözlerimizin diğerini aradığı En İyi Yerli İkililer kimlermiş bir bakalım. Özellikle sinema dünyasında bu ikililerden çok var ancak ben sizler için 10 tanesini bir araya getirdim. Umarım geçmişi yaad edip keyifle okuyacağınız bir yazı olur.

EN İYİ YERLİ İKİLİLER

En iyi yerli ikililer Zeki Alasya Metin Akpınar

ZEKİ ALASYA- METİN AKPINAR

Türk sinemasının ve tiyatrosunun unutulmaz ikilisi, “Güler misin Ağlar mısın?”, “Nereden çıktı bu velet?”, “Mirasyediler” gibi bir çok filmde rol aldılar. Bu filmleri hala gülümseyerek aynı keyifle izleyebiliyoruz. Zaman zaman dargınlıklar yaşasalar da hayatlarının büyük bir bölümünü birlikte geçiren iki ünlü gerçekten Türk mizahının ustaları olarak anılabilir. 8 Mayıs 2015 yılında bu müthiş ikili Zeki Alasya’nın vefatı ile ne yazık ki ayrı düştü. Onu bir kez daha anmış olalım. Mekanı cennet olsun.

En iyi yerli ikililer Adile Naşit Münir Özkul

ADİLE NAŞİT- MÜNİR ÖZKUL

Yeşilçam döneminin vazgeçilmez isimleri Adile Naşit ve Münir Özkul, filmlerinde bizlere samimiyetin, içtenliğin, birlik olmanın, dayanışmanın ve aile kavramının önemini anlatırken bir yandan da yaptıkları tatlı atışmalarla bizleri güldürmeyi başarmışlardır. Özellikle “Neşeli Günler” filmi hafızalarımıza kazınmış en tatlı, en keyifli filmlerinden biridir. Adile Naşit 11 Aralık 1987 yılında aramızdan ayrıldı.

Adile Naşit Öyküsüdür

En iyi yerli ikililer Ediz Hun Hülya Koçyiğit

EDİZ HUN- HÜLYA KOÇYİĞİT

Fakir kız, zengin oğlan temalı filmlerin unutulmaz çiftlerinden olan Ediz Hun ve Hülya Koçyiğit sayısız filmde birlikte rol aldı. 1965 yılında ikisinin evleneceği gündeme gelse de Koçyiğit’in annesinden onay çıkmayınca ilişkileri sadece iş arkadaşlığı boyutunda kaldı. “Hıçkırık”, “Bütün Anneler Melektir”, “Samanyolu” birlikte oynadıkları filmlerden bazılarıdır.

En iyi yerli ikililer Kadir İnanır Türkan Şoray

KADİR İNANIR- TÜRKAN ŞORAY

Türkan Şoray Sultan ve Efsane jön Kadir İnanır. En sevdiğim ikililerdendir diyebilirim. Çocukluğum ve gençliğim boyunca ve hala severek izlediğim filmlere imza atmışlardır. 1977 yılında başrolünü paylaştıkları “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmi ile gönüllerde taht kuran ikili ayrıca “Dila Hanım”, “Deprem”, “Kara Gözlüm”, “Devlerin Aşkı” gibi filmlerle de beğeni toplamışlardır. “Sevgi neydi? Sevgi Emekti” repliği halen eminim hepimizin hafızalarımızda yer alır.

En iyi yerli ikililer Tarık Akan Gülşen Bubikoğlu

TARIK AKAN- GÜLŞEN BUBİKOĞLU

En çok yakıştırılan bir diğer çift ise yakışıklılığı ile gönüllere taht kuran Tarık Akan ve güzelliği ile gözleri kamaştıran Gülşen Bubikoğludur. Zaman zaman komedi filmlerinde bizleri güldüren, çoğunda ise romantik dakikalar yaşatıp kalplerimize dokunan çiftin rol aldığı filmlerden bazıları şunlardır: “Ah Nerede Vah Nerede”, “Yaz Bekarı”, “Evcilik Oyunu”, “Bizim Kız”, “Alev Alev”. Ama eminim ki hepimizin aklında kalan en sevimli an bir minibüsün camından uzanan Tarık Akan’ın, Gülşen Bubikoğlu’nu öpüp kaçtığı sahnedir. Tarık Akan 16 Eylül 2016 yılında vefat etti.

Kemal Sunal Şener Şen

KEMAL SUNALŞENER ŞEN

“Çöpçüler Kralı”,”Süt Kardeşler”, “Tosun Paşa”, “Davaro”, “Hababam Sınıfı”, “Kibar Feyzo” gibi bir çok filmde başrol oynayan,Şaban tiplemesiyle, beyaz perdenin doğal komiklerinden Kemal Sunal ve farklı karakterleri başarı ile canlandıran muhteşem oyuncu Şener Şen yerleri kolay kolay dolmayacak en unutulmaz ikilidir.

 

Tarkan Ve Kurt

TARKAN- KURT

Tarkan (Kartal Tibet ) ve onun sadık dostu Kurt arkadaşlık ve dostluk kavramına kattıkları anlam ile sinema tarihimizin unutulmazları arasına girmeyi başarmışlardır. Tarkan’ın Kurt’u çağırırken söylediği “Atıl Kurt” sözü hala kulaklarımızda yankılanır.

Zeynep Ve Ozan

ZEYNEP- OZAN

Televizyon dizisi olarak yayınlanan Demet Evgar ve Emre Karayel’in muhteşem uyumlarıyla başrolü paylaştıkları, durum komedisi olarak adlandırabileceğimiz “Bir Kadın Bir Erkek” dizisi, ikilinin yaşadıkları hayat ve ilişkileri üzerine kurulmuştur. Bence bu ikili de unutulmazlar arasında yerini almış olmalı.

Murat Cemcir Ve Ahmet Kural

MURAT CEMCİR- AHMET KURAL

Son zamanların en popüler komedi ikilileri arasında sayılan Ahmet Kural ve Murat Cemcir , “Çalgı Çengi”, ”İşler Güçler”, “Düğün Dernek”, “Kardeş Payı” gibi bir çok dizi ve filmde rol aldılar. Bir araya geldiklerinde oldukça komik ve eğlenceli işler çıktığı çok açık.

En-iyi-yerli-ikililer-Cem Yılmaz -Ozan Güven

CEM YILMAZ- OZAN GÜVEN

Cem Yılmaz genellikle tüm filmlerinde aynı oyuncularla çalışmaya özen gösteren, bir nevi işine ve dostuna sadık bir komedyen. Bu özelliğinin en önemli örneği de her filminde gördüğümüz olmazsa olmazı Ozan Güven. İkili sinemanın dışında özel hayatlarında da iki iyi dost. Birlikte atıldıkları macera 2004 yılında vizyona giren G.O.R.A. ile başladı. Ardından A.R.O.G., Yahşi Batı, Pek Yakında, Arif V 216 geldi. Ve umarım bu uyumlu ikili, birlikte çıktıkları bu yola devam eder ve yepyeni filmlerle bizi güldürmeye, eğlendirmeye devam ederler.

 

En iyi yerli ikililer yazımın sonuna geldim. Bir sonraki yazımda çizgi filmlerde bir arada gördüğümüz müthiş ikilileri sizlerle paylaşacağım. Okumayanlar için aşağıya “En İyi Yabancı İkililer ” yazımın linkini bırakıyorum.

Sevgiyle kalın.

Sinema ve Televizyon Dünyasının En Muhteşem 10 Yabancı İkilisi

11 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya Edebiyatından Mutlaka Okunması Gereken 10 Kitap

Dünya Edebiyatından Mutlaka Okunması Gereken 10 Kitap

Göz Yanılması Hakkında Bilmedikleriniz. İlginç Videolar ve Resimler