in

En Güzel Türkiye Kaleleri

en güzel Türkiye kaleleri

Bir şehre gittiğinize ilk gezilecek yer tavsiyesi öncelikle tarihi bölgesi olmuştur ve her şehrin muhakkak bir tarihi bölgesi vardır. Bu bölgeyi çeviren ekseriyetle bir şehir suru ya da kalesi bulunur. Bu yazımızın konusu da En Güzel Türkiye Kaleleri . Bakalım kaç tanesini görmüşsünüz?

En Güzel Türkiye Kaleleri

Zil Kale, Rize

Listeme, en sevdiğim kale olan Zil Kale’den başlamak istiyorum. Fotoğraflarını gördüğümde hayranlık uyandıran, kendisini gördüğümde de, yalınlığıyla, tek başına ayakta durmasıyla kendine aşık eden Zil Kale.

Rize’de yer alan kale, ilçe merkezinin 15 km güneyinde, Fırtına Deresi’nin batı yamaçlarında kurulu bulunmaktadır. Kalenin inşa edildiği kaya kütlesi, denizden 750 mt., derenin yatağından takribi 100 mt. Yükseklikte yer alır. Zil Kale, dış surları, iç surları ve iç kalesinden meydana gelmektedir.

Esasında bir haberleşme ve gözetleme kulesi olarak kurulan, kentteki diğer kaleler gibi bölgenin, ortaçağda kervan yollarının güvenliğini sağlamakla görevli idi. Osmanlılar bölgeyi aldıktan sonra kale kullanılmaya devam etmiş. 

Belirli aralıklarla, tepeler üzerine kurulan Zil Kale gibi kale/kuleler, acil durum anında ateş yakarak haberleşmeyi sağlardı.

Alanya Kalesi. 

Alanya’nın sahil şeridini izleyebileceğiniz en güzel manzaraya sahip olan, tepede bulunan Alanya Kalesi’nin tarihi, M.Ö. 2. yy.a dayanır. Bu kale, Roma’lı korsanların yerleşke olarak tasarladıkları ve inşa ettikleri bir kaledir. Tabi şu anki görünümü teee Roma’lılar zamanından kalma değil. Zaman içerisinde zarar gören, değişiklik yapılan kale, şu an bize, 1221 senesinde Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat’ın yaptırdığı değişikliklerle günümüze gelen son halini sunmakta. Alanya Kalesi, Alanya’nın sembolü konumunda ve kalenin zirve kısmında bir içkale daha bulunuyor. Bu kale günümüzde müze olarak hizmet veriyor.

Hattuşaş Büyük Kale, Çorum

Çorum merkeze 82 km mesafede bulunan Hitit Devleti’nin başkenti olan Hattuşaş –Antik- Kenti’nde bulunan surlar, kısmen onarılmış ve o günlerden kalan yapıdır Sanki bin yıllar boyunca hiç saldırıya maruz kalmamış, heybetinden ve güzelliğinden hiç bir şey kaybetmemiş, bin yıllardır orada sanki sükunet için de duruvermiş gibi bekler hep.

Mardin Kalesi

Mardin şehrinin büyükçe bölümünün dayandığı zeminin üst kısmında kurulmuş olan müstahkem mevki olan Mardin Kalesi, bir çok medeniyeti görmüştür bünyesinde. M.S. ateşe ve güneşe tapan Şah Buhari isimli Babil’li kral bir süre kalede kalır. Sağlığı iyileşen kral buraya bir kasr yaptırır ve 12 sene burada yaşar, Babil’den pek çok asker ve sivil getirtir ve buraya yerleşir. Ovadan yüksekliği 1.000 mt olan kale, bulunduğu sarp kayaların faydasını da kendini korumak adına surlarla çevrilerek görmüştür. Sahip olduğu kapıların sağlamlığı sebebiyle kolayca ele geçirilememiştir. Bu nedenle kale, Kartal Kalesi olarak da bilinmektedir.

Rumeli Hisarı, İstanbul

En Güzel Türkiye Kaleleri yazımıza Rumeli Hisarı ile devam ediyoruz.

İstanbul Boğazı’nın en dar noktasında, Fatih Sultan Mehmet’in, Konstantinapolis’i fethetme arzusu ve bu arzusunu askerlerine aşılaması sonucu Rumeli Hisarı’nın, 4 ayda bitirildiği biliniyor. Hemen karşısında bulunan dedesi Yıkdırım Bayezid’in 1395’te yaptırdığı Anadolu Hisarı (Güzelce Hisar) ile şehri kuşatması sırasında Boğaz’ın güvenliğini sağlayan, askeri geçişleri kontrol altında tutan Rumeli Hisarı’nın için 1960larda yapılan amfitiyatro, senelerce Rumeli Hisarı Konserleri’ne evsahipliği yapmıştır. Günümüzde amfitiyatronun sahnesinin üzerinde, yakın dönemde, devlet tarafından inşa edilen bir cami bulunmaktadır.

Anamur Mamure Kalesi, Mersin

Bilinir ki, ülkemizin en güzel sahillerinden biri de Mersin’dir. Şehrin en batısında bulunan Anamur ilçesindeki Mamure kalesi, çok az bilinmektedir. Kilikya eyaleti döneminde, bu hat üzerinde bulunan ticaret yolunun güvenliğini sağlamak maksadıyla, Romalılar tarafından M.S. 3. Yy.da inşa edilmiştir. Tabi bölge üzerinde güç sahibi olan her medeniyet kale üzerinde izler bırakmış, restorasyonlar yapmıştır. Kalenin içinde bulunan cami, Karamanoğulları beyliği döneminde yapılmıştır.

 

Kamp severler, Ilgaz Dağı Kampı yazımız için tıklayın 😉

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çadır hakkında her şey

Çadır Hakkında Her Şey

Sokak ortasında kadına şiddet

Sokak Ortasında Kadına Şiddet Uyguladı ama Kadın Şikayetçi Olmadı