in

En Büyük Depremler ve Etkileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

en büyük depremler

Ülkemizde meydana gelen Elazığ depreminde ölen tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve kalanlara da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Her an depremi derinden yaşayabileceğimizi hatırlatarak gelin dünya üzerindeki en büyük depremlere ve onların yıkıcı gücüne bir göz atalım. Böylelikle en büyük depremler ve yıkıcı güçleri hakkında daha iyi bilgiye sahibi olabiliriz.

En Büyük Depremler: Assam Tibet Depremi – 1950

Merkez üssü Tibet ve Hindistan’ın Assam bölgesi olan 8.6 büyüklüğündeki deprem, 1950 yılında gerçekleşmiştir. Doğu Tibet’te ve Assam’da en az 1500 kişinin öldüğü bu deprem, bölgede büyük bir şok yaratmıştır. Deprem sonucu yer kabuğu yarılmış, toprak kaymaları görülmüş ve hatta bazı volkanlar bile tekrar faaliyete geçmiştir. Üstelik bu deprem, Çin’in Sichuan ve Yunnan bölgeleri ile Hindistan’ın Calcutta bölgesinde bile hissedilmiştir. Ayrıca bu deprem sonucunda oluşan toprak kaymaları, bölgedeki akarsuların akmasına mani olmuştur. Daha sonra akarsular tekrar akmaya başlayınca bölgedeki binlerce insan boğularak can vermiştir.

En Büyük Depremler: Güney Sumatra Depremi – 2005

Endonezya’nın Güney Sumatra bölgesinde gerçekleşen bu depremde 1000’den fazla kişi hayatını kaybetmiş ve yüzlerce kişi de yaralanmıştır. Üstelik Güney Sumatra depremi, Pasifik Okyanus’unun tabanının da yırtılmasına yol açmıştır.

En Büyük Depremler: Alaska Depremi – 1965

8.7 büyüklüğündeki Alaska depremi gerçekleştiğinde Alaska sadece 7 yıldır ABD’ye bağlı bir eyalet konumundaydı. Alaska depremi, yaklaşık 10 metre boyunda tsunami dalgalarına da neden olmuştur. Deprem, büyüklüğüne rağmen Alaska’daki seyrek nüfus yoğunluğu nedeniyle çok fazla can kaybına neden olmamıştır. Öte yandan Tsunami dalgaları, Hawaii ve Japonya’da bile görülmüştür. Bu deprem özellikle ahşap binaların ve otoyolların zarar görmesine sebep olmuştur.

Ekvador Depremi – 1906

Yüz yılı aşkın süre önce gerçekleşen bu depremin büyüklüğü 8.8’dir. Ekvador kıyısında ve Kolombiya’da gözlenen bu deprem, ardından gelen tsunami ile birlikte 500 ila 1500 kişinin ölümüne neden olmuştur. Tsunaminin etkileri; Orta Amerika, San Francisco ve Japonya’da bile hissedilmiştir. Deprem sonrası oluşan tsunami, koydaki tüm tekneleri ters yüz etmiş ve ardından da kıyıya vurmuştur.

Şili Depremi – 2010

2010 yılında gerçekleşen 8.8 büyüklüğündeki Şili depremi sonucu en az 500 kişi hayatını kaybetmiş ve 800 bin kişi, başka yerlere göç etmek zorunda kalmıştır. Yaklaşık 2 milyon kişinin bu depremden etkilendiği tahmin ediliyor. Öte yandan ekonomik zararın ise 30 milyar dolar civarında olduğu düşünülüyor.

Elazığ Depremi – AFAD Son Bilgileri Verdi

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elazığ depremi

Elazığ Depremi – AFAD Son Bilgileri Verdi

dyson lin

Dyson Lin Kimdir? Twitterda Yaptığı Deprem Tahminleri Ne Kadar Doğru?