Tarih

Emu Savaşı: Trajikomik Bir Savaş Öyküsü

Emu Savaşı ismini hiç duydunuz mu bilmiyorum ama bugün size en az ismi kadar ilginç olan bu savaşı anlatmayı çok istiyorum. Okuyunca bana hak vereceksiniz. Daha fazla uzatmadan anlatmaya başlayayım. Toplanın hele yamacıma…

Emu Savaşı Öncesi Durum

Efendim emu dediğimiz hayvanat bildiğimiz devekuşu. Bugün Avustralya devlet armasında yer alan iiki hayvandan biri. Diğeri de zaten kanguru. Meselemize döneek olursak, 1929 yılında yaşanan ekonomik kriz (onu da daha sonra anlatacağım o da ilginç) Avustralyalı çiftçileri de fena şekilde vurmuştu. Dertler, sıkıntılar bitmek bilmediği gibi bir de tarımsal sorunlar baş göstermişti. Bu sorunların en büyüğü ise emulardı. Zira emuların sayısı oldukça fazlaydı ve tarım alanları onlar için üremek, karın doyurmak ve eşelenmek için adeta bir cennet gibiydi. Sayıları 20 bini aşan emular, tarım alanlarına büyük zarar veriyordu. Çiftçinin sabrı kalmamış hiç değilse bu hayvanlara karşı bir önlem alınmasını talep ediyorlardı.

Avustralya Hükümeti Emu Savaşı İçin Emir Veriyor

Başlık her şeyi özetliyor aslında. Çiftçilerin isyan raddesine gelen şikayetlerine daha fazla kulak tıkayamayan Avustralya hükümeti 1932’de savaş ilan etti emulara. Evet, bildiğiniz koca hükümet kalktı hayvanlara savaş ilan etti! Basın adeta olayı daha da körüklüyordu. Hayvancağızları bildiğiniz düşman diye gösteriyorlardı. Avustralya ordusu, bunun için hazırlıklarını yaptı. Ağır makineli tüfeklerle donatılan bir birlik, emuların üzerine gönderildi.

Avustralya Ordusu Emulara Karşı!

Efendim söz gelimi bu birlik, yaklaşık 50 emunun olduğu bildirilen Campion bölgesine gelip konuşlandı. Tarih saati 2 Kasım 1932’yi gösteriyordu. Ancak hayvanları düşman belleyen bu ordu, bilgisizliği yüzünden her şeyi berbat edecekti. Zira emuların çok hızlı hayvanlar olduğunu gözden kaçırıyorlardı. Öte yandan emuların tüyleri de mermilerin etkisini azaltabilecek derecede sertti.

Emu Savaşı Başlıyor

Ağır makineli tüfeklerin açtığı ateş neticesinde Emu Savaşı da başlamış oldu. Ancak emular beklenenden çok daha az zaiyat verdi. Çünkü emuların bir özelliği vardı. En ufak bir tehdit sezdiklerinde hemen küçük gruplar halinde araziye dağılıyor ve büyük bir süratle kaçıyorlardı. Ordu, bunları hesaba katmamıştı. Harcanan binlerce mermiye rağmen öldürülen emu sayısı 10-12 kadardı. Çünkü aşırı hızlı olduklarından ya mermilerden kaçmayı başarmışlardı ya da tüyleri, mermilerin etkisini azaltmıştı.

Taktikler İşe Yaramıyor

Emu Savaşı sırasında pek çok taktik denedi birlik komutanı Meredith. İlk gün açıktan saldırı yapmış ama başarılı olamamıştı. İkinci gün sessizce yaklaşıp saldırı yapılmasını  emretti ama yine başarılı olamadı. Üçüncü gün makineli tüfekleri kamyonlara monte edip daha hızlı saldırı yapılmasını emretti. Ancak arazii yapısı ve emuların olağanüstü direnişi bu taktiği de geri püskürttü. Hatta bazı araçlar kaza yaptı ve Avustralya ordusu kayıp verdi. Basın bu fiyaskoyu yazıyor, Avustralya meclisinde madalyanın bir devekuşuna verilmesi bile teklif ediliyordu. Binbaşı Meredith ise emulardan kurulu bir orduları olsaydı yenemeyecekleri düşman olmayacağını dillendiriyordu. 2500’den fazla mermi kullanılmış ancak 20.000 emudan sadece 50 tanesi öldürülebilmişti. Savaş bir fiyaskoyla sonuçlanmıştı. 9 Kasım 1932’de Avustralya hükümeti yenilgiyi resmen kabul etti.

Yazıya Son Not

Efendim hükümet resmen yenildi evet ancak emu sorunu katlanarak devam etti. Bir müddet sonra binlerce emu yine bölgeye göç ederek büyük bir zarara yol açtılar. Çiftçiler yine savaş talep etse de hükümet bunun yerine ödül sistemini tercih etti. Bildiğiniz kelle avcılığı yani. Bir yıl sonra 30 bin emu katledilmiş, soruna kısmen çözüm bulunduğu düşünülmüştü. Ancak emu nüfusu sanıldığının çok daha üzerindedir. 1950’li yıllarda daha insancıl bir yolla daha etkili bir çözüm bulunur ve 200 km’lik bölgeye çit çekilir.

 

Çiçero: Yüzyılın Casusu İlyas Bazna

 

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Zaten insanoğlu yaşadığı dünyaya savaş açmış doğayı ve diğer canlilari kendisini de dahil katlediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu