Psikoloji

Empati Nedir? Empati Yapmanın Yararları Nelerdir?

Empati nedir? Sorusunun cevabı kişinin kendini karşısındakinin yerine koymasıdır. Karşısındaki kişinin duygularını anlaması anlamına gelmektedir. Empati kurulduğu zaman karşı tarafın hisleri daha kolay anlaşılabilir. Kişiler anlaşıldığı zaman etkili bir iletişim gerçekleşmektedir. Çoğu kişi empati kurmayı maalesef anlayama. Hep bencilce kendisinin haklı olduğunu savunur. Empati kurarak karşınızdakini anlamak önemlidir. İnsanların ne hissettiğini bilmek yaşamı kolaylaştırır.

Empati Nedir?

Anlamı eşduyum olarak bilinir. Empati sözcüğü basit olarak kişinin, kendini karşısındakinin yerine koyması demektir. Doğru şekilde yapıldığında iletişime dair tüm sorunları ortadan kaldırır. Empati kurmak pek çok kişide bulunan bir özellik değil. Sağlıklı empati kurma tekniklerine hakim olunması önemlidir. Sağlıklı empati kurmak karşısındaki kişiyi daha iyi anlamasını sağlar. Bu şekilde daha sağlıklı kararlar vermesi, diyaloglarını güçlendirmesi mümkündür.

Modern çağın getirilerinden biri de benmerkezci yaşamdır. Kişilerin her geçen gün empatiden uzaklaşmasına neden olmaktadır. Bencillik, yalnızca kendi isteklerini önemsemektir. Dinlemeden sadece kendini anlatma isteği empati eksikliğine dayanmaktadır. Bunu aşmak için karşınızdakinin ne olduğu önemli değildir. Yaşına dinine, cinsiyetine bakmadan empati kurabiliyor olmanız gerekmektedir. Bunu başarabilmek önemlidir. Bu sayede kendinizide daha iyi anlamaya başlayacaksınız.

Empati, duyarsızlık ve anlayışsızlıkla savaşmanın en temel noktasıdır. Empati sayesinde kendinizi rahatça anlatabilirsiniz. Diyaloglarınızı daha sağlıklı kurabilirsiniz. Üstelik daha az enerji sarf ederek çevrenizle daha uyum içinde olursunuz.

Bir başkasının içinde bulunduğu düşünce ve ruh halini anlama çabası empati yapmaktır.  Kendini anlatma isteği kadar karşısındakini anlama istediği olarak da bilinir. Empati bir bilincin yerine düşünmektedir. Herhangi bir fiziksel denemeye gerek yoktur. Kişinin karşısındakini yalnızca düşünce boyutuyla anlamayı denemesidir. Bu her konu için geçerlidir.

Duygu, düşünce ve arzuları tecrübe etmek önemlidir. Bunları anlayabilme becerisi herkeste yoktur. Empati yapma yeteneği kolay elde edileme. Ayrıca herkesin başaramayacağı bir özelliktir. Türkçede empati sözcüğünün karşılığı duygudaşlık ifadesiyle yer almıştır. Duygu paylaşımı olarak da açıklanmaktadır.

Empati Nasıl Kurulur?

Empati nedir sorusunun cevabını verdik. Peki empati nasıl kurulur? Aslında kişiler doğduğu günden itibaren empati duygusuyla dünyaya gelir. Daha sonra çevresinde gördüklerine bağlı olarak şekil alır. Empati donanımını artıran insan herkesi daha iyi anlamaya başlar. Empati kurmak istiyor musunuz? Bunun için öncelikle karşınızdaki insanın cümlelerini dikkatle dinlemelisiniz. Size kurduğu cümleleri anladığınızdan emin olun. Daha sonra konuyla ilgili karşı tarafa soru yöneltmelisiniz.

Bir çok kişi kendini dışarıya yansıtamaz. Bun kişiler kapalı kutu olarak tanımlanır. Böyle biriyle empati kurmak için onu açmaya çalışın. İlk öncelik olarak  açık uçlu sorular yöneltmelisiniz. Neden, niçin, niye ya da sebebin ne gibi sorular önemlidir. Bu soruları sorduğunuzda karşınızdakini konuşmaya mecbur edersiniz. Sonrasında verdiği cevaplarda onu anlamaya çalışın. Verdiği cevapların içinden süzgeç tekniği ile kimi sözcükleri seçmelisiniz.

Bunlar sayesinde karşınızdaki  kişiye dair ipuçları elde edeceksiniz. Böylece onu anlayabileceksiniz. O kişiyle ilgili  ipucuna ya da donanıma sahip olacaksınız demektir. Sonrasında bu kişi için bir müddet düşünmelisiniz. Ne hissetmiştir?  Ne düşünmüştür? sorularını kendinize sorarak empatiyi kurabilirsiniz.

Empati Yeteneği Kimlerde Daha Fazla Bulunur?

Yapılan araştırmalara göre empati en çok kimlerde mi bulunuyor? Empati en çok bebeklerde bulunuyor. Bebeklerde duygu paylaşımı daha yoğundur. Aynı şekilde anlaşabilme becerisi bebeklerde yetişkinlere nazaran daha çoktur. Zaman içinde büyüyen ve kendine yönelen insan birkaç gelişim evresinden geçer. Böylelikle empati yeteneği kaybolmaktadır. Bu kaybı geri getirebilirsiniz. Var olan empati becerisini tekrardan ortaya çıkarmak sizin elinizdedir. Bunun üzerine biraz uğraşmak gerekmektedir.

Empati becerisi çalışmayan kaslar gibi zaman içinde tükenir. Empati gösterebilme becerisi kişinin çaba sarf etmesiyle doğru orantılıdır. Kişinin karşısındakini ne kadar çok anladığı önemlidir. Karşısındakini anlamak için kendini onun yerine koymak empati becerisini arttırır.

Empati Yapabilmek için Sahip Olunması Gerekenler Nelerdir?

Empati yapabilmek o kadar kolay değildir. Bunun için bazı özelliklere sahip olunması gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi karşısındaki kişiyi dinlemektir. Eğer dinlemeyi bilirseniz karşınızdakine bunu hissettiririn. Bu şekilde öğrenmek istediklerinizi daha rahat elde edersiniz. Sabırda empati kurmak için gereken özelliklerden bir diğeridir. Sabırla karşınızdakini anlamaya çalışmalısınız. Bu süreçte sinirlenmeyin. Bu sayede ılımlı iletişim gücünüz çok daha kuvvetli olur.

Yapılan araştırmalara göre güler yüzlü kişiler daha çok empati yapabilirler. Bunun yanında samimi ve sıcakkanlı kişilerin empati kurma becerisi çok daha yüksektir. Bunun temel nedeni ise karşısındaki kişilerin onlara daha rahat güvenmesidir. Daha rahat diyalog kurmasıdır.

Empati Kurmanın Faydaları Nelerdir?

Empati yapabilmenin en temel faydası kişiye çevresini anlama fırsatı verir. Özellikle iş dünyasında kendini doğru ifade edebilmek önemlidir. Diyalogları güçlü kurabilme empatinin avantajları arasındadır.

Empati ile kişi kendini daha huzurlu hisseder.  Çünkü empati yapan kişi bencil olmaz. Karşısındakini anlar ve daha huzurlu anlaşır. Bunlar da empatinin faydalarıdır. Saygı görmenizi ve sevilmenizi sağlar. Empati kurmak, toplum içinde yerinizin ayrı tutulmasını sağlar. Buna paralel olarak çevreniz genişler. Dostluklarınızın kalıcılığı artar.

Empati Kurmanın Zararları Nedir?

Empati kurma konusunda başarısız olan pek çok kişi vardır. Bu kişilerin temelde bu durumdan korktuğu gözlemlenmektedir. Empati yapmak pek çok kişi tarafından acizlik olarak görülür. Empati kişiye karşısındakini anlama fırsatı sunar. Bu beceri acizlik olarak değerlendirilmemelidir. Ayrıca empati kurma durumunu abartanlar tabiki vardır.

Empati kurduğunuz kişiye kendinizden çok üzülmemelisiniz. Bu durumda acizlik baş gösterebilir. Örnek vermek gerekirse, iş hayatında çalışanlarına empati ile yaklaşan patron saygınlık kazanır. Fakat aşırıya kaçılması yanlıştır. Eğer aşırıya kaçarsa kontrolü elinden kaçırır. Sosyal hayatta da sınırlar korunmalıdır. Yoksa empati yapan kişinin suistimal edilmesine neden olur.

Empati Kurmak Niçin Önemlidir?

Empati kurmak evet çok önemlidir. Çünkü toplumun temel gerekliliklerinden biridir. Empati kurulan bir toplum daha sağlıklıdır. Huzursuzluk ve kargaşa gözlemlenmez. Halkın refahı önemli unsurlardandır. Rahat bir çevre için de empati şarttır. Bunlarla beraber çocuk yetiştirirken ebeveynlerin sorumluluğu fazladır. Empati kurulan bir evde bulunmak oldukça önemlidir.

Bebek evet empati becerisiyle dünyaya gelir.  Ancak ailesinden gördüğünü benimsemektedir. Empati yapabilme yeteneği olan bir anne ve babaya sahipse şanslıdır. Bu durumda sağlıklı bireyler yetişecektir. Sağlıklı bir toplum için empati kurmak önemlidir.

Ego Nedir? Egonun Zararları Nelerdir?

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Empati yapmayan/ yapamayandan kaçacaksın. Vicdanları yoktur bencildirler. Umarım yoktur hayatımda öyle biri :)

  2. Lütfen empatiyi kurun arkadaşlar. Sonra bir ton problemle uğraşıyoruz. Bu dünyada bir siz yoksunuz.

  3. Empati bir nevi saygı duyma biçimidir empati kurmayan insandan saygı beklemek saçmalıktır. Empati kuru, kurdurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu