Hayata Dair

Empat Nedir? Empat Olduğunuzu Gösteren Kanıtlar Nelerdir?

“Empat” kelimesi,  “empati” kavramından türemiştir. Empat olan kişiler, iletişime geçtikleri insanların duygularını birebir hisseder ve yaşarlar. Böyle kişilerin karakterlerinde belli başlı özellikler vardır. 

EMPATLIK NE ZAMAN ORTAYA ÇIKMIŞTIR?

Son dönemlerde üzerinde bolca konuşulan kavramlardan biri “empatlık”. Bu kavram oldukça mistik kökenlere dayanmaktadır. Empati, kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyma becerisidir. Empatlık da bu kavramdan türemiştir. Tam anlamı ise şudur: karşısındaki kişinin duygularını en derin travmalara dek kendi zihninde hissedebilen kişi. Kimileri böyle bir şeyin mümkün olmadığını, bilimsel bir veri olmadığını söylerken, kimileri ise empatların gerçek olduğunu, karşılarındaki insanların enerjilerini emerek bu duyguları hissedebildiğini savunur. Bu karşıt görüşler nedeniyle de sık sık tartışmalar yaşanır.

EMPATLARIN SAHİP OLDUĞU İDDİA EDİLEN 15 ÖZELLİK

 • EĞER BİR EMPATSANIZ BİLİRSİNİZ

Empatlar, diğer insanlardan duygusal olarak farklı olduklarını illa ki fark edeceklerdir.

 • KALABALIKLAR BUNALTICIDIR

Empatlar, genelde sosyal anksiyetesi olan kişilerdir. Kalabalığın duygusal enerjisini emdikleri için bu durum bunaltıcı olur.

 • DİĞER KİŞİLERİN DUYGULARINI KENDİ DUYGULARI YAPARLAR

Diğer insanların duygularını emerken farkında bile olmadan onlar gibi hissederler. Kendi duyguları ile karşısındaki kişinin duygularını karıştırabilirler.

 • ŞİDDET KARŞITI OLURLAR

Doğuştan barışçıl insanlardır. Televizyonlardaki şiddet görüntüleri dahi onların kendisini kötü hissetmesine neden olur.

 • YALANI HİSSEDERLER

Hem kendilerine yalan söylendiğini hissederler, hem de başkalarına yalan söylendiğini anında anlarlar.

 • SIK SIK GRİBE YAKALANIRLAR

Etraflarındaki kişilerin enerjilerini emdikleri için, sık sık bünyeleri zayıf düşebilir. Bu nedenle de sık sık grip olurlar.

 • SİNDİRİM SORUNLARI YAŞARLAR

Çevrelerindeki enerjileri emme nedenleri solar pleksus çakralarıdır. Bu çakra mide ve bel kemikleri arasında olduğu için de sürekli sindirim problemi yaşarlar.

 • KÖTÜ DAVRANIŞLARA ALIŞIKTIRLAR

Empatlar, kendilerine kötü davranılmasına alışıktırlar. Bu durumdan rahatsız olmazlar. Ama kötü davranılan kişilerin de neler hissettiğini anladıkları için onları korurlar.

 • İNSANLAR EMPATLARA İTİRAFTA BULUNURLAR

İnsanlar kimselere anlatamadıkları sırlarını empatlara anlatırlar. Pişmanlıkları ile ilgili itirafta bulunurlar. Çünkü empatlar ketumdur.

 • GENELDE YORGUN OLURLAR

Başkalarının enerjisini emdikleri için vücutları yorgun düşer. Sürekli uyku bozukluğu ya da uykusuzluk gibi sorunlar yaşarlar.

 • DOĞRULUK İÇİN SAVAŞIRLAR

Empatlar, doğrucu insanlardır. Bu nedenle yalana ve riyaya tahammül edemezler, bu tarz davranışlarla da sonuna kadar savaşırlar.

 • YARATICI OLURLAR

Genelde fikirlerinde ve giriştikleri işlerde yaratıcı olurlar. Ayrıca sanat dallarına çok yatkındırlar.

 • HAYALPEREST OLURLAR

Kendilerini farkında bile olmadan hayal aleminde bulurlar. “Gündüz uykusu” denebilecek cinsten hayallere dalarlar. Bir anda içinde bulundukları gerçeklikten kafalarındaki gerçekliğe geçiş yapabilirler.

 • YİYECEKLERİN ENERJİLERİNİ HİSSEDERLER

Kümes hayvanları gibi yaşayan canlıların enerjisini hissediyorsanız, yüksek ihtimal empatsınız.

 • GENELLİKLE DEJA-VU YAŞARLAR

“Bu anı daha önce yaşamıştım” sözünü sık sık söylerler. Sezgi ile doğrudan bağlantılıdırlar.

 

Karma Felsefesi

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Bunca zaman yaşadığım hayatının empat olduğunu öğrendim. Empatlık pişmanlıktır

 2. Empati kurmayı her zaman denesemde sanırım tam anlamıyla bir empat değilim. :) Bu değerli bilgiler için emeğinize sağlık derken şahsi fikrim yazıyı okuduktan sonra karşındaki insanın hissettiklerini çok iyi anlamak dışında çok ta iyi etkilerinin olmadığı düşüncesindeyim.

  1. Allahım daha neler duycaz valla empat bunuda ilk kez Durdun merakla okudum bazıları uyuyo bazıları uymuyo bilemedim.. Bu tip yönlendirici içerikleri seviyorum ama sunu ekliyim empati yoksunu biri degilim.

 3. Bi saniye şimdi bu maddelerin büyük çoğunluğu bende var ee ben şimdi empat mı oluyorum yani?! Ee bununla bişey yapabiliyo muyuz? :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu