içinde

Elmas Ve Pırlanta Arasındaki Fark Nedir?

Elmas ve pırlanta arasındaki fark

Genelde elmas ve pırlantanın farklı taşlar olduğu düşünülür. Ancak ikisi özünde aynı taştır. Elmas ve pırlanta arasındaki fark nedir? bugün bu konuya değineceğim.

ELMAS VE PIRLANTA ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Elmas ve pırlanta arasındaki en önemli fark kesim şekilleridir. Pırlanta işlenmeden önce elmas olarak adlandırılır. Yani pırlantanın ham hali elmastır. Değerli taşların en eskisi elmastır. Ayrıca sanılanın aksine, aynı kalite standartlarına sahip pırlanta ve elmasa bakıldığında, pırlanta daha değerli ve pahalıdır. Çünkü pırlantanın kesimi oldukça zordur ve ince işçilik ister. Pırlantada bulunan külah elmasta yoktur. Değerli taşlarda ışığın içeri girip çarpması ve dışarı yansıması parlamayı sağlar, elmasın altı düz olduğundan, altına foya adı verilen bir malzeme konulur ve elmas böylelikle ışıldar.

PIRLANTA BİR KESİME VERİLEN ADDIR

Marcel Tolkowsky tarafından 1919 yılında tasarlanmış bir kesim şeklidir ve o yıldan beri kullanılır. Pırlanta kesimde ışık, taşın içinde kırılır ve bir ateş ve parlaklık verdikten sonra geri yansır. Bu brillant kesimde, pek çok değişik şekil elde edilebilir. En çok tercih edilen ve kullanılan 57 yüzeyli yuvarlak kesimdir. Fancy kesim ise renkli taşlarda kullanılır, kalp, oval, damla, markiz, prenses, oktagan ve baget diye sıralanır. Bunların dışında farklı bir kesim daha vardır. Türkiye’de elmas kesim olarak bilinen, yaygın olarak kullanılan ve nesilden nesile aktarılmış bu kesimin diğer adı gül kesimdir. Antika tasarımlı mücevherlerde genelde elmas kesim kullanılır. Elmas kesimde taşın altı düz olur, taşların 12-37 arası değişen faseti olur. Faset pırlantaların üzerinde görünen açılı yüzeylere denir. Pırlantanın üzerinde ise 57 faset bulunur. Bu fasetlere vuran ışık sayesinde pırlanta ışıldar. Elmasa çarpan ışık sadece yüzeyden yansır bu nedenle pırlantadaki gibi ateş ve parlaklık oluşmaz. Elmaslar genelde 8 ayar altın üzerine işlenerek mücevher haline getirilir.

Sonuç olarak;

Elmas ve pırlanta arasında pek bir fark yoktur. Her iki taşın da ham maddesi aynıdır. Sadece şunu söyleyebiliriz; pırlantalar elmasın daha fazla işlenmiş halidir. Elmas yüzük olarak bilinen mücevher aynı zamanda pırlanta yüzük olarak da anılır. Yine de pırlanta ince işçilik gerektirdiğinden elmasa göre daha değerlidir. Haliyle fiyatı da elmasa göre daha pahalıdır.

Elmas ve pırlanta arasındaki farkı anlattığım yazımdan sonra Feng Shui Mücevher Bitkisi ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Feng Shui Mücevher Bitkisi Nedir?

Yorumlar

Cevap bırakın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Yükleniyor…

  0

  Yorumlar

  0 yorum

  gece şıklığı

  Gece Şıklığı İçin Altın Kurallar

  turuncu renk neyi çağrıştırır

  Turuncu Renk İnsanlarda Neyi Çağrıştırır?