Hayata DairSağlık

Elma Sirkesi Faydaları Ve Kullanım Şekli

Neredeyse sınırsız bir kullanım alanı vardır. Okuduklarınızdan sonra sirkeyi evinizde daima bulundurmak isteyeceksiniz… 

Elma Sirkesi Faydaları Ve Kullanım Şekli

Elma suyunun fermente edilmesiyle elde edilir. Sirke hem lezzetli hem de çok faydalı bir ürün olarak bilinir. Salatalara ve yemeklere lezzet katar. Ayrıca şifa niyetine birçok karışımın içerisine ilave ediliyor. Aynı zamanda doğal ve etkili bir temizlik malzemesi olarak da işlev görüyor. Bu sirkenin faydalarını bilimsel araştırmalar da doğruluyor.

1- Bağırsak sağlığına iyi gelir

Fermente bir ürün olmasından dolayı elma sirkesi, bağırsaklardaki iyi bakterilerin gelişmesini destekler. Sindirim sisteminin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Özellikle organik elma sirkesinde  ‘sirke anası’ denilen katılaşmış yapı vardır. Bu  birçok faydalı bakteriyi barındırır. Her gün bir yemek kaşığı elma sirkesi tüketmek oldukça faydalıdır. Aynı zamanda bağırsak mikrobiyomunu iyileştirmek için harika bir destektir.

2- Kan şekerini dengeler

Yüksek karbonhidrat içerikli gıdalar tükettiğimizde kan şekerimiz aniden yükselip alçalarak dengesiz bir seyir izler. Bu da metabolizmamıza zarar verir. Yemeklere elma sirkesi ilave edin. Ayrıca öğünlerden sonra bir tatlı kaşığı elma sirkesi içmek, kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

3- Kilo vermeye yardımcı olur

Japonya’da yapılan bir araştırmada 12 hafta boyunca elma sirkesi tüketen kişilerin daha kolay kilo verdiğini gözlemledi. Ayrıca özellikle göbek bölgesindeki yağlarda azalma görüldüğü doğrulandı.

4- Anti bakteriyel bir temizleyicidir

Sirkenim antibakteriyel özellikleri olduğunu yapılan araştırmalar doğruluyor. Bir bardak suya ilave edeceğiniz yarım bardak sirke ile mutfak ve banyo temizliği yapabilirsiniz. Bu karışımı yüzey temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Özellikle cam yüzeylerde parlatıcı olarak da kullanılabilir. Bulaşık makinesinde de hem temizleyici hem de parlatıcı olarak kullanılabilirsiniz. Aynı şekilde cam temizliğinde de kullanılabilir.

5- Sebzeleri ve meyveleri temizler

Yediğimiz sebze ve meyvelerin üzerinde kimyasal tarım ilacı bulunma riski ile her zaman karşı karşıya olduğumuz bilinen bir gerçek. Özellikle salmonella bakterisine karşı korunmak için sebze-meyvelerinizi yıkadığınız suyun içine bir miktar sirke ilave edebilirsiniz.

6- Saç bakımında kullanılır

Bir insanın kafa derisi ve saçların doğal pH oranı 5,5 civarındadır. Günümüzde kullandığımız sabun ve şampuanlar pH dengemize etki ediyor. Hatta şebeke suyu bile bu doğal pH dengesini bozacak şekilde etki edebilmektedir. Elma sirkesinin asidik yapısı, saçlarımızın doğal pH dengesini korumak için oldukça önemlidir. Bir bardak suyun içine bir yemek kaşığı sirke koyun. Her duştan sonra saçınızı bu su ile durulayın. Bu şekilde saçlarınızın doğal pH dengesini korumuş olursunuz. Aynı zamanda elma sirkesinin antifungal özellikleri kepek oluşumunu önlemeye de yardımcı olacaktır.

7- Etkili bir yüz toniğidir

Asidik yapısı ve antienflamatuar özellikleri bu sirkenin iyi bir cilt bakımı ürünü olarak da kullanılmasını sağlar. Sivilce ve akne oluşumunu önler. Ayrıca cildinizin doğal nem dengesini korumasına yardımcı olur. Elma sirkesini bir bardak suya yarım bardak olacak şekilde karıştırabilirsiniz. İlk önce yüzünüzü yıkayın. Daha sonra bir pamuk yardımı ile tonik şeklinde cildinize uygulayabilirsiniz.

8- Ağız ve diş sağlığını destekler

Haftada birkaç kez dişlerinizi elma sirkesi ile fırçalayın. Antibakteriyel özelliği ile ağız içerisinde bakteri oluşumunu önler. Aynı zamanda dişlerin beyazlatılmasına da yardımcı olacaktır.

9- Evcil hayvanları pirelerden korur

Sirke pireleri yok etmese de, önleyebilir. Evcil hayvanınızı haftada birkaç defa sirkeli su ile ıslattığınız bir bez ile silin. Bu hem tüylerinin parlamasına hem de pireleri uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır. Spreyli bir şişeye sirkeli suyu koyun. Evcil hayvanınızın tüylerine püskürterek kullanabilirsiniz.

Nasıl kullanılmalı?

Elma sirkesinin bir çok kullanım alanı bulunuyor. Eğer isterseniz elma sirkesini pratik bir şekilde kullanmak için bu yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Tüketeceğiniz sirkesinin organik ve iyi kalite olmasına özen gösterin. Cam şişede saklayacağınız elma sirkenizi buzdolabında bulundurun ve her gün bir yemek kaşığı elma sirkesi ilave ettiğiniz bir bardak suyu içmeyi alışkanlık haline getirin.
  • Salatalarda ve uygun yemeklerde de fırsat buldukça  kullanın.
  • Temizlik malzemelerinizin yanında elma sirkesi bulundurun. Ev temizliğinde sirke kullanma alışkanlığınızı destekleyecektir. Mümkünse bir cam şişede veya kavanozda bulundurun.  Doğrudan hazırladığınız temizlik suyuna karıştırın.
  • Yüzey temizleyici olarak kullanmak için en kolay yöntem, spreyli bir şişede sirke su karışımı bulundurmak olacaktır. Elma sirkesi genellikle koku bırakmaz. Ancak yine de sirkenin kokusundan hoşlanmıyor olabilirsiniz. Sürekli kullanacağınız bu karışımın içerisine bir iki damla lavanta uçucu yağı, portakal yağı gibi kokusunu sevdiğiniz bir aromatik yağ ilave edebilirsiniz.

Nane Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Tonik olarak değil de yüzümdeki sivilce izleri için kullanmıştım ve gerçekten çok faydalıydı ama bu kadar fazla faydası olduğunu bilmiyordum. Diş fırçalama önerisini deneyeceğim

  2. Elma sirkesinin birçok faydası olduğunu biliyordum.Özellikle annem çok farklı yerler de kullanır sebze temizleme normal temizlik v.s..Fakat kilo vermeye yardımcı olduğunu ve evcil hayvanları pireden koruduğunu bilmiyordum.Bilgilendirici yazı için teşekkür ederim :)

  3. Saçım ve cildim için kullanıyorum ve asla vazgeçemeyeceğim şeylerin başında geliyor. Ev temizliği iltihaplı yara aklıma gelen herşeyde dezenfekte amaçlı kullandığımda oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu