in ,

Elektronik Cihazları Dezenfekte Etmenin Yolları

Elektronik Cihazları Dezenfekte Etmenin Yolları

Koronavirüs COVID-19, dünyanın dört bir yanındaki topluluklardan geçerken, sağlık uzmanları gün boyunca sık sık dokunulan yüzeyleri temizlemek ve dezenfekte etmek için özel dikkat göstermenizi tavsiye etmektedir. Telefonlar, tabletler ve bilgisayarların hepsi, kir, kiri, mikropları ve virüsleri biriktirerek sizi hastalanma riskine sokabilecek yüksek temaslı yüzeylerdir. Neyse ki, cihazınızı dezenfekte etmek, yumuşak bir bez veya silme ve biraz alkol bazlı dezenfektan ile silmek kadar kolaydır. Bu yazımızda elektronik cihazları dezenfekte etmenin yollarına değineceğiz.

Eve Geldikten Sonra Elektronik Cihazları Dezenfekte Edin

Cihazınızı halka açtıktan sonra dezenfekte edin. Evinizde hasta biri olmadığı sürece, cihazınızın normal ev kullanımından çok fazla tehlikeli mikrop ve virüs alması muhtemel değildir. Ancak, diğer yüzeylere dokunduktan sonra halka açık kullandığınızda riskiniz artar. Kısa bir süre önce dışarıdaysanız ve eve döndüğünüzde telefonunuzu dezenfekte edin. Telefonunuzu tuvalette, özellikle halka açık yerlerde kullanmaktan kaçının. Kontaminasyonu önlemek için umumi tuvalete girerken telefonunuzu çantanızda veya cebinizde tutun.

Elektronik Cihazları Dezenfekte Etmeden Önce Fişten Çıkarın

Temizlemeden önce cihazınızı fişten çekin ve kapatın. Telefonunuzu veya tabletinizi şarj cihazından, kulaklıktan veya diğer kablo cihazlarından çıkarın. [4] Cihazınızın fişi prizden çekildikten sonra tamamen kapatın. Cihazınızı kapatmak, içeriye biraz nem girmesi durumunda hasar olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır. Cihazınızın fişini çekmek elektrik çarpması riskini de azaltabilir.

Mikrofiber Bez Tercih Edin

Kalıntıları ve parmak izlerini yumuşak bir mikrofiber bezle silin. Telefonunuzu veya tabletinizi dezenfekte etmeden önce bariz gres, kir ve kalıntıları giderin. Telefonunuzun tüm yüzeylerini silmek için kuru, yumuşak, tüy bırakmayan bir mikrofiber temizlik bezi kullanın.  Kağıt ürünler cihazınızın yüzeyini çizebileceğinden, kağıt havlu veya hatta kağıt mendil kullanmayın.

Alkol Bazlı Ürünler Kullanın

Tüm yüzeyleri% 70 alkol veya Clorox dezenfektan mendille silin. Önceden nemlendirilmiş bir dezenfektan mendil kullanın veya temiz bir mikrofiber bez üzerine biraz alkol bazlı dezenfektan püskürtün. Mobil cihazınızın ekranını ve gövdesini yavaşça silin, ancak bağlantı noktalarına veya açıklıklara nem girmemesine dikkat edin. Telefonunuzu suya batırmaktan veya doğrudan üzerine herhangi bir sıvı temizleyici veya dezenfektan püskürtmekten kaçının.

Hasta Olunca Alınması Gereken Ek Önlemler

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bitki uzmanı

Bitki Uzmanı Nasıl Olunur?

hannibal barca: romalılara ölüm

Hannibal Barca: Romalılara Ölüm!