Gündem

Elazığ Depremi – AFAD Son Bilgileri Verdi

Elazığ depremi ile ilgili AFAD son bilgileri verdi!

Dün yine deprem gerçeğiyle bir kez daha karşı karşıya kaldık.. Elazığ ve Malatya’da peş peşe depremler yaşandı. Yaşanan şiddetli depremlerde ölü sayısı 21’e yükseldi. Yetkililer şu an için 1030 kişinin yaralı bilgisini verdi. Birçok bina yıkıldı.  Bölgede yaşanan depremlerin  ardından arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. Enkaz altında 38 kişinin bulunduğu açıklandı. Bunun yanı sıra peş peşe mucize haberleri geldi. Sabah saatlerinden beri kurtarma çalışmaları devM ediyor. Sabah saatlerinden süren çalışmalarda enkaz altından beş kişi çıkarıldı.

Elazığ Depremi – AFAD Son Bilgileri Verdi! Malesef Ölü Sayısı Artıyor

Elazığ Sivrice’de dün bir felaket yaşandı.  20.55’de Richter ölçeğine göre 6,8 büyüklüğünde deprem oldu. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, 6.75 kilometre derinlikte gerçekleştiğini bildirdi. Kandilli Rasathanesi Sivrice’deki depremin büyüklüğünü 6,6 olarak güncelledi.

ARTÇI DEPREMLER SÜRÜYOR

Sivrice’nin hemen ardından saat 22.03’da ise Malatya’da da deprem oldu. Pütürge merkezli deprem 4,7 büyüklüğündeydi. 6,8’lik depremin ardından bölgede artçılar devam ediyor. Büyüklüğü 4’ün üzerinde olan bir çok artçı oldu. 11e yakın 4’ün üzerinde artçı sarsıntı olduğu bildirildi. Şu ana kadar artçı deprem sayısı ise 260 civarı kadar.

Tüm Türkiye Yardım İçin Çalışmalara Başladı

Elazığ’da beş, Malatya’da 25 binanın yıkıldığı biliniyor. Şu an için enkaz altında 38 kişinin bulunduğu tahmin ediliyor. Deprem sonrası tüm Türkiye yardım için çalışmalara başladı. İstanbul, Ankara, Bursa başta olmak üzere çalışmalara katıldı. Çeşitli illerden bölgeye arama-kurtarma ekipleri gönderildi. Çalışmalarda 1162 arama-kurtarma personeli bulunuyor. Görev alan bu arama kurtarma personeli 233 araçla görev yapıyor. 15 arama-kurtarma köpeği de bölgede. Mucize arayışında ekiplere yardımcı oluyor.

BİR MUCİZE DAHA YAŞANDI

Malatya’da enkaz altında kalan bulunmadığı öğrenildi.  Elazığ’da ise en az 38 kişinin yıkılan binaların altında kaldığı belirtildi. Yetkililer enkazlardan zaman zaman sesler geldiğini bildirdi.

Arama-kurtarma ekipleri sabahın erken saatlerinden itibaren Elazığ merkezde çalışmalarda bulunuyor.  Bu çalışmaların ardından Mustafapaşa Mahallesi’nde Gülsüm Çelik adlı bir kadını kurtardı. Ayrıca apartmanın enkazında başka kişilerin olduğuda bildirildi. Enkazda Gülsüm Çelik’in eşi Cengiz Çelik ve iki oğlu bulunuyor.

Depremden beş saat sonra da Elazığ merkezde de enkaz altında bir çocuğun olduğu belirlendi. 12 yaşındaki çocuk enkazda sıkıştığı yerden sağ olarak kurtarıldı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ölen ve yaralanan vatandaşlar için açıklama yaptı. Elazığ’da 17 vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirdi. Malatya’da ise dört kişinin hayatını kaybettiği söylendi. Toplamda 21 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Şu ana kadar hastahaneye başvuranların sayısını ise 1030 olarak açıkladı.

KANDİLLİ: BİR HAFTA SÜREBİLİR

Depremin ardından Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinden açıklama geldi. Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener depremle ilgili şunları söyledi.

“Önümüzdeki bir hafta süreyle bu artçılar devam edecek. Sarsıntıların devam etmesini beklemek yanlış olmayacaktır. Şu ana kadar en büyük artçı sarsıntı 4.8 şiddetinde. Vatandaşlarımızdan özellikle hasarlı binalara girmemesini istiyoruz.

BAKANLAR BÖLGEYE GİTTİ

Elazığ Sivrice’deki depremin ardından bakanlar bölgeye gitti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu depremin ardından ilk açıklamayı yaptı. Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’da bölgeye intikal etti.

Sağlık Bakanı Koca, depremden etkilenen yakınlarının nerede olduğunu öğrenmek için açıklama yaptı. Yakınların hangi hastanede tedavi gördüğünü öğrenmek isteyenlerin 184 arayarak gerekli bilgiyi alabileceklerini açıkladı.

 ERDOĞAN’DAN İLK AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Elazığ depremi ardından Twitter hesabından paylaşım yaptı. Paylaşımında gerekli tüm tedbirlerin alındığını belirtti. Tayyip Erdoğan’ın paylaştığı tweette şu ifadeleri kullandı. Başta AFAD, Kızılay ve Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızla Milletimizin yanındayız.

Biz de Shall We? ailesi olarak tüm ölen vatandaşlarımız için Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımız için geçmiş olsun diyoruz. Deprem bizim gerçeğimiz ileri ki günlerde duyulan ihtiyaçlar doğrultusunda yardım çalışmalarımıza başlayacağız. KALBİMİZ SENİNLE ELAZIĞ, MALATYA…

Deprem Gerçeğimiz

 

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Allah yardımcıları olsun. Bu kış ayında çok daha zor. Rabbim daha kötüsünden saklasın. Hayatını kaybedenlerin meknaı cennet olsun inşallah :(

  2. Şu soğukta gerçekten çok zor. Allah yardımcıları olsun… Özlem hocam kalemina sağlık…

  3. Ülke olarak ne yazık ki deprem bölgesi olduğumuz gerçeğini tam olarak benimseyebilmiş değiliz.Ülkemizin her bölgesinde zaman zaman yıkıcı ya da sadece bizi korkutan depremler oluyor.Ne yazık ki ülke olarak ne alt yapı ne de deprem sonrası müdahaeler için hazır değiliz.Dilerim en kısa zamanda bu konuda kendimizi geliştiririz ki Elazığ depremi gibi depremler yaşadığımızda sonucu yıkımlar ve ölümler olmaz….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu