Seyahat

Elaiussa Sebaste Antik Kenti

Elaiussa Sebaste Antik Kenti , Silifke ve Erdemli ilçeleri arasındaki Ayas beldesinin yakınında, Türkiye’nin Doğu Akdeniz kıyıları boyunca Mersin ilinden 55 kilometre uzaklıkta bulunan eski bir Kilikya bölgesinde yer alıyor. Toros dağlarının eteklerinde yer alan ve Anadolu’nun en iyi korunmuş nekropollerinden birini barındıran kentte küçük bir tiyatro, hamamlar, sarnıçlar, su kemerleri, birçok kabartma ve diğer arkeolojik kalıntılar yer almaktadır.

Elaiussa Sebaste Antik Kenti

Elauissa Sebaste Antik Kenti ‘nin Kısa Tarihi

Bazı tarihçiler, şehrin Küçük Asya’ya girdiği bir geçit olduğuna ve Elaiussa’nın eski dilde “zeytin” anlamına geldiğine ve bölgede çok fazla zeytin ekimi yapıldığına inanmaktadır. Şehir, MÖ 2. yüzyılda dar bir geçit ile anakaraya bağlı küçük bir adada kurulmuştur. Elaiussa şehri, Roma İmparatoru Augustus’un hüküm sürdüğü Kapadokya kralı Archelaus yönetimi sırasında gelişmiştir. Şehir, Archelaus kralı tarafından ana karaya taşındı ve “imparatorluk şehri” anlamına gelen Sebaste olarak adlandırıldı. Kilikya kıyıları, MS 74 yılında Roma imparatoru Vespasianus tarafından korsanlardan temizlendikten sonra şehitlerini yaşadı, ancak MS 3. yüzyılda Sasanlıların (İran) ve Isauryalıların (Suriye)saldırıları nedeniyle önemini kaybetmeye başladı. Bizans döneminde Hıristiyan bir şehir haline gelmiş ve birçok kilise inşa edilmiş, son olarak da MS 6. yüzyıla kadar yaşamını sürdürmüştür. Komşusu Corycos (Kızkalesi) gelişmeye başladı ve böylece Elaiussa Sebaste terk edildi.

Elaiussa Sebaste Antik Kenti

Elaiussa Sebaste Antik Kenti ‘nde Neler Görülebilir?

Kentin ilk kurulduğu yer olan küçük ada bugün bir yarımadadır ve kuma gömülmeleri sebebiyle günümüzde görülebilen nerdeyse hiçbir kalıntı kalmamıştır. Yarımadanın batı körfezine bakan tarafta bir sarnıç, Roma hamamı, duvarlar ve bir dalgakıran kalıntısı görülebilir. Hamamın tabanı mozaiklerle kaplıdır ve yuvarlak taban üzerinde bazilika vardır. Elaiussa ve Sebaste’yi bölen yolun karşı tarafında MS 2. yüzyıldan kalan küçük bir tiyatro bulunuyor. Tiyatronun yanında, girişte iki aslan şekilli anıtsal çeşme bulunan duvarla çevrili bir Agora vardır. Agora’nın içinde mozaik zemine sahip büyük bir Bizans kilisesi bulunmaktadır. Korinth tarzı sütunlarla dekore edilmiş, şehrin dışındaki denize bakan bir tepe üzerinde bir pagan tapınağı vardır. Tapınak ve agora arasında büyük bir Roma hamamı kompleksi vardır.

Elaiussa Sebaste Antik Kenti

Elaiussa Sebaste’nin en etkileyici kalıntıları, çeşitli şekil ve boyutlarda yaklaşık 100 anıtsal mezar ve lahit barındıran iyi korunmuş nekropol (mezarlık) alanıdır. Nekropol, şehrin kuzeyindeki bir tepede yer almaktadır. Yakınlarda bazı olağanüstü mozole de görebilirsiniz.

Lamos (nilüfer) nehrinden kente su aktaran antik su kuleleri şehrin girişinde görülebilir, batıda bir tanesi nispeten iyi durumdadır. Bu su sistemi, heyecanı boyunca Corycos’a kadar devam ediyordu.

Elaiussa Sebaste civarında Hisarinkale, Kabacam, Catioren, İmirzeli, Veyselli, Tabureli ve Okuzlu köyleri gibi harabeleri olan diğer küçük yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

Elaiussa Sebaste Antik Kenti

Teos Antik Kenti

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Antalya dan Antakya yaya mersin yolundan giderim hep burayı biliyorum ve o yol üzerinde ciddi güzel keşfedilmemiş koylar var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu