Sağlık

Egzama Nedir?

Egzama nedir? Bir diğer adı atopik dermatit olan egzama ciltte kuruluk ve pul gibi lezyonlarla ortaya çıkar. Kronik bir cilt hastalığıdır. Cildin kaşınmasına, ciltte kırmızı kabarık noktalar oluşmasına, derinin kalınlaşmasına ve cilt yüzeyinde açık kesiklere neden olur. 

EGZAMA NEDİR?

Kronik bir cilt hastalığı olan egzama, oldukça yoğun hissedilen kaşınma hissi nedeniyle uyumayı zorlaştırır, bu nedenle de beraberinde yorgunluk ve halsizlik olur. Günlük yaşam olumsuz etkilenir, yaşam kalitesi düşer. Egzamanın nedeni genetik ve çevresel faktörlerdir. Yapılan araştırmalarda, hastalarda kalıtsal olarak cildin üst tabakasının sağlam olmasını sağlayan protein miktarında eksiklik veya hata saptanmıştır. Bu sebeple de kişinin cildi çevreden gelen alerjen maddelere karşı daha geçirgen ve hassas olur.

EGZAMA KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Egzama her yaş ve cinsiyette kişide görülebilir. Egzama genelde çocukluk döneminde başlar, yetişkin olarak da egzama olunması mümkündür. 

EGZAMA BİR ALERJİ MİDİR?

Egzama bir alerji değildir. Ancak sıklıkla alerjik hastalıklarla birlikte seyreder. Egzamalı kişilerin ciltleri diğer insanlara göre biraz daha geçirgendir. Bu nedenle de egzama olan bireylerde alerjik olaylara sık rastlanır.

EGZAMA NEDENLERİ NELERDİR?

Egzamanın nedenleri genetik ve çevreseldir. Genetik aktarım sonucunda hastaların bir bölümünde alerji gelişebilir, bu alerjik durumlar da egzamaya zemin hazırlayabilir. Egzama çocuklarda ve yetişkinlerde, alerji, stres ve aşırı titizlik sebebiyle görülebilir. Ev kadınları, inşaat işçileri, kuaförler ve temizlik işçilerinde sık rastlanan bir hastalıktır.

EGZAMA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Egzama belirtileri kişiden kişiye değişir. Bebekler ve çocuklarda belirtiler daha çok dirsek, diz, kafa derisi ve yüzde görülür. Daha büyük çocuklar ve yetişkinlerde ise ayaklar, eller, kol içleri ve dizlerin arkasında görülür.
 • Ciltte kuruluk, pul şeklinde lezyonlar
 • Ciltte kalınlaşma
 • Deri üzerinde su toplanması
 • Ciltte kızarıklık- şişlik
 • Cilt renginde değişiklikler
 • Ciltte hassasiyet
 • Kaşıma ile birlikte yaralanmalar

EGZAMA TANISI NASIL KONUR?

Uzman hekim ya da dermatolog tarafından yapılan muayene sonucundaki bulgular ve ciltteki belirtiler gözlemlenerek egzama tanısı konabilir. Egzamalı kişilerde sık görülen bazı alerjik reaksiyonları tespit etmek için Deri Prick Testi ve kan testi gibi alerjik testlere gerek duyulabilir.

EGZAMA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kesin bir tedavisi olmamakla birlikte uygulanan tedaviler ile cilt korunur, kaşıntı giderilir, iltihap ve enfeksiyon önlenir ve durum kontrol altına alınır.

UYGULANAN TEDAVİNİN AMAÇLARI ŞUNLARDIR :

 • Cildin aşırı sıvı kaybını ve kuruyarak çatlamasını engellemek için nemlendiriciler ve cildi sağlamlaştıracak ilaçlarla cilt hasarının önlenmesi amaçlanır.
 • Egzama olan kişilerin ciltleri genelde kuru, kızarık ve kaşıntılı olur. Buradaki yangı hissini gidermek için steroid içeren yüzeysel kremler önerilir.
 • Bu kremler yangıyı azaltmak için yeterli olmaz ise ağızdan ya da damar yoluyla kortikostreoid içeren tedaviler uygulanabilir. Bağışıklık sisteminin aşırı çalışmasını engelleyecek ilaçlar da önerilebilir. Ayrıca cilt lezyonları mor ötesi ışıkla yapılan fototerapi ile de tedavi edilebilir.
 • Temel tedavi olarak antihistaminikler uzun zamandır kullanılmaktadır. Böylelikle kaşıntı giderildiği için hasta geceleri daha rahat uyuyabilir.
 • Cilt üzerinde oluşan çatlakların enfekte olma durumunda antibiyotik de kullanılabilir. Doktorun tavsiye ettiği ilaçlar mutlaka düzenli olarak kullanılmalıdır.
 • Ayrıca doktora danışarak size önerebileceği hassas cilt türleri için uygun olan ürünler de tedaviye yardımcı olabilir. Kaşıntıyı arttırması olası yünlü ve dar kıyafetlerden kaçınarak günlük yaşam da bazı değişiklikler de yapılması faydalı olabilir.

Egzama nedir yazımdan sonra alerji ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Alerji Nedir?

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Bu güzel yazıyı hazırlayana teşekkürler okuyarak yanlış bildiğim şeyleri düzeltmiş oldum

 2. Egzamayı alerjik olarak bilirdim taki sizin konu baslıgınıza kadar.. Belirtileri cok net onemli.. Hafife alınacak bir konu degil.. Boyle haberleri bizle paylasmanız cidden faydalı.. Ve sanırım her kasıntıda egzama olmuyor

  1. Ne yazik ki bende de var, burnumda ve çevresinde çıkıyor. Birebir aynılarını yaşıyorum bilgilendirici bu yazı için teşekkürler.

 3. Egzama hastası olan arkadaşım vardı ama ona sıkıntıdan olduğu söylenmişti.İyileşene kadar çektiği acıyı gördüm.Özellikle kaşıntı nöbetlerinde

 4. Egzama zor bir hastalık gerçekten böyle detaylı anlatımınız İçin teşekkürler bu konu hakkında detaylı bir bilgi sahibi oldum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu