Hayata Dair

Egoizm Aldı Başını Gidiyor! Ne Kadar Egoist Ne Kadar Altruistsin?

Günümüzde en çok dile gelen, en çok konuşulan konularından biri egoizm. Peki nedir bu egoizm? Egoist misin yoksa altruist mi?

Çağın en büyük sorunu: Egoizm

Gerek yakın çevremiz, gerek sosyal medya ya da arkadaşlar arasında sıkça dile gelen konulardan biri egoizm. Hepimizin etrafında egoist olduğunu düşündüğümüz insanlar var. Peki, egoist ya da egoizm nedir, gelin önce bunu açıklayalım.

Kökeni Fransızca olan ve “égoïsme” olarak telaffuz edilen kelime Türkçe’de de farklılık göstermemiş ve “egoizm” adını almış. TDK’da yer alan ve en basit tabirle “Bencillik” olarak açıklanan egoizm, “Bensever” olarak da açıklanabilir. 17. yüzyılın ünlü filozoflarından Thomas Hobbes, insanın doğasında var olan bu niteliğin kalıtsal olarak bencil ve çıkarcı olduğunu dile getirmiş. Hobbes aynı zamanda konu ile ilgili “insan insanın kurdudur” önermesini de üretmiş.

Sosyolog Hugo Grotius ise, Thomas Hobbes’in önermelerine tam karşıt bir yaklaşımda bulunarak, insan doğasının “iyi” olduğunu bu yüzden demokratik siyasal yönetimin insan doğasına en uygun sistem olduğunu belirtmiş. Kafanız karıştı değil mi? Hadi gelin TDK tanımlarına, günümüz Türkçesi anlatım diline geri dönelim.

Bu özelliklerden en az birine sahipseniz, EGOİSTSİNİZ!

TDK “bencillik” ya da “bensever” olarak tanımladığı egoizmi şöyle açıklıyor;

  • Başkalarını düşünmeden yalnızca kendisi ve kendi çıkarlarını düşünür,
  • Çıkarlarını ve kendi BEN’ini hayatın mutlak ilkesi yapar,
  • Toplumun ya da başkalarının çıkarlarını ve haklarını umursamaz.

Her insan bencil midir?

İnsanları resmen ikiye bölen bir soruyla karşı karşıyayız. Peki sence, sen bencil misin? Bu soruyu yanıtlarken kendine dürüst olabiliyor musun? Eğer egoist değilsen “Altruist” misin? Her insanın bencil olamayacağını düşünen bir takım insanlar “Altruist” kavramını ileri sürmüş. İsim babası ise; Isidore Marie Auguste François Xavier Comte. Kısacası O’na Auguste Comte diyebilirsiniz.

Sosyolojinin babası olarak bilinen Auguste Comte, “başkaları için yaşama eğilimi ya da isteği” olarak tanımlamış bu kavramı. Yani günümüz Türkçesiyle “fedakar”, “kendinden çok başkalarını düşünen” kelimelerini de kullanabiliriz. Altruist insanlar başkalarının mutluluğunun, esenliğinin, huzurunun – bu tanımlar çoğaltılabilir- çoğalması adına kendininkini hiçe saymalarıyla bilinirler.

Altruistlerin nesli tehlikede!

Gün geçtikçe sayıları hızlıca artan egoistlerin egoist olmasının sebebi sizce ne olabilir? Ya da altruistlerin sayısı neden gün geçtikçe azalıyor ve neredeyse nesli tükenmekte olan bir Zerdava köpeği gibi üstüne düşülüyor? Hadi biraz sorgulayalım…

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu