Hayata Dair

Ego Nedir? Egonun Zararları Nelerdir?

Ego demek benlik demektir. İnsanın kişisel özelliklerini korur. Bilinçaltı isteklerinin bir çoğuna izin verme durumudur. Ego denildiğinde insanın aklına olumsuz şeyler gelebilir. Ancak bu his herkeste var olan bir durumdur.

Egonun yeri insan hayatında yadsınamayacak kadar büyüktür. Hatta günümüzün en önemli problemleri arasında yer alıyor. Özellikle gençlerde kendini gösteriyor. Ego yapılan her harekette, söylenen her sözde kendini belli eder. En karmaşık düşüncelerde de bu kavram vardır. Hatta en masum denilen davranışlara kadar her konu aslında bu duyguyu barındırıyor. Çoğunlukla egonun varlığından şiddetle şikayetçi olunur. Ancak bu his kişiliğin değişmez parçalarından biri. Aslında bu kavram insanın yapı taşlarından biridir.

Genellikle olumsuz bir davranış olarak algılanır. Ancak ego her insanın kişiliğinde bulunur. Tabi kontrol altında tutulması gereken bir unsurdur. İnsanın ruhsal yapısının en temel üçlüsü vardır. Bunlar id (alt bilinç), ego (benlik), süper ego (üst benlik).  Bu üçlü sizin dengenizi yaratmanızı sağlamaktadır. Egonuz, id ve süper egonuzu dengede tutma konusunda başarılı mı? O zaman bu sizin karakterinizin en sağlam ve övünülecek yanıdır. Egosu olmayan sağlıklı kişiler ruhsal hastalıklara kolay kolay yakalanmıyor.

Hem iç dünyasında hem de dış dünyasında kendini var edebilen insanlar vardır. Bunlar ihtiyaçlarını da dengede tuttuğu egosu sayesinde belirler. Günümüzde kendini kanıtlama içgüdüsü taşıyan kişiler vardır. Bu kişiler egosunun baskısı ile karakterini belirler. Ancak bu olay kişinin farkında olmadan hata yapmasına olanak sağlar. O yüzden asla ama asla egonuzun kölesi olmayın!

Latinceden gelen bir kelimedir. Benlik, bencillik ve ben gibi anlamları karşılamaktadır. Kişinin özgüveninin ve özsaygısının meydana getirdiği iç alemi olarak tanımlanabilir. İnsanın kişiliği ve kimliği haline gelir.

Bu tanım üzerine sizlere “egosuz insan olur mu?” sorusunu yöneltelim. Bu soru karşısında cevabınız kesinlikle hayır olmalıdır. Çünkü ben duygusu elbette her şeyin öncesinde gelmelidir. Kendinizi arka plana da  atmamalısınız. Ben yeterli değilim düşüncesine kapılmayın. Çünkü bu da özgüven eksikliği denen diğer bir psikolojik sorunu doğuracaktır.

Ego, alt bilinç ile üst benlik arasında bir köprü vazifesi görür.  Bunların arasında hakemlik yapar diyebiliriz. Bunlar zihnin katmanlarıdır. Ego insanın hem özne olmasını sağlar. Yani kişinin iradesi ve bilincini sağlar. Hem de nesne olmasını ifade eder. Bu da tutkular ve dürtülerdir. İnsan benliğinin bileşenleri olarak kabul edilir. Aynı zamanda bütünlük ile eş değerdir. Bu bileşenler, sosyal ve kültürel etkilerle yön alır. Ego dengesini sağlayan insanın kişisel güvenliğini olur.

Ego, çevreden gelen bilgilerin filtrelenmesini sağlar. Bu bilgilerin yapılandırılması ile meydana gelir. Kişinin arka planında kendiliğinden işleyen seçici bir özelliği vardır. Düzenleyici ego sistemi gerçekliğin filtresidir. Çevreden kişiye gelen uyarı ve bilgiler olur. Bunlar ego filtrelerinden geçer. Bu sayede cevap üretilir. Egonun kendisi gözlenmez.  Ancak duygu, düşünce ve davranış tarzlarında etkileri gözlenebilir.

Ego Nasıl Anlaşılır?

Kişinin konuşmalarından anlayabilirsiniz. Davranışlarından ve hatta bakışlarından bile egoist olup olmadığını çözebilirsiniz. Bu durumların fazlası kişilik bozukluğu olarak nitelendirilir. Aslında psikolojik bir durumdur.  Kendini merkez olarak kabul ettiği bir dünyası vardır. O dünyada kendisinden başka değerli hiç kimse yoktur.

Olabildiğince kibirli, öfkeli ve kindardırlar. Bu kişilerin konuşmaları çoğu zaman “ben” ile başlar. Kendilerinden başka hiç kimse takdir edilmeyi hak etmemektedir. İnsanların eşitliğine inanmazlar. Kendilerini daima diğerlerinden üstün ve iyidirler. Onların eşi benzeri yoktur.

Kişiler, egonun bu etkilerinin bazen farkındadır. Kimi zamansa yalnızca sonuçlarını görebilirler. Ego dengesi yaratamayan insanlarda bu gibi sorunlar ortaya çıkar. Etrafındaki insanlar da hemen farkına varır. Egosu, id ile süper ego arasında başarılı olan bireyler vardır. Bu bireyler dış dünyadaki insanların hayranlıklarını toplarlar.

Özsaygı ve özgüven sahibi bu kişiler insanların eşitliğine inanır. Egoistlik sorunu olan kişiler ise kendilerini daima tüm insanlardan üstün görürler. Diğer insanlara tepeden bakarlar. Bu durumun düzeltilmesi zor olsada imkansız değildir. Az biraz çaba ile mümkün olabilir.

Ben en iyiyim, en güzelim, en başarılı ben olmak zorundayım, önce benim kararlarım ve benim mutluluğum gelir diyor musunuz? Ben kimseden özür dilemem, hata kabul etmem, isteyen konuşur isteyen konuşmaz gibi düşüncelere sahip misiniz? O kim ki bana akıl veriyor vs. gibi cümleler kuruyor musunuz? Kendinizde bu saydığımız düşünceleri görüyor musunuz? O zaman üzgünüm siz de egoist bir insansınız. Şimdi gelelim egolu olmanın kişiye verdiği zararlara..

Egonun Zararları Nelerdir?


Kişilerin duygularında, düşüncelerinde ve davranışlarında kendini gösterir. Bunun zararları da çoğunlukla sosyal hayatı etkilemektedir. Egosuna yenik düşenlerin en büyük zararı kendilerinedir. Kendini diğer insanlardan üstün görmek doğru bir davranış şekli değildir. Bu davranış kişiyi yalnızlığa itecektir.

Ego sorunu olan kişilerde özgüven problemi vardır. Egoist kişiler, bu tavırlarıyla kendilerini yücelttiklerini zannederler. Aslında durum öyle değildir. Bu davranış biçimi kendilerini ve kişiliklerini alçaltmaktadırlar. Bu insanlar, genel anlamda merhametten bihaberdir.  Ayrıca kişisel anlamda gelişimden uzaktır.

Yeni insanlarla karşılaştıklarında bir bağ kuramazlar. Bu yüzden yeni hikayelerin ve güzelliklerin hayatlarına girmesine engel olurlar. Ego, kişiyi gerçek ve mantıktan uzak tutar. Bencillik, kibir ve ukalalık hoş olmayan tavır şeklidir. İnsanı yalnızca kendisinin yarattığı bir dünyada yaşamaya zorlar.

Ego Nasıl Yenilir?

Ego nasıl yenilir aslında pek doğru bir soru sayılmaz. Çünkü ego yenilmesi gereken bir hastalık değildir. Sizin düşmanınız da değildir. Ama günümüzde etkisi altına aldığı gerçektir. Bu durumdan şikayetçi olan kişi sayısı da oldukça fazladır.  Bu yüzden egoyu yenmek yanlış bir kavram değildir.

Şunu belirtmek gerekirse ego yani benlik duygusu herkesin doğasında var olan bir histir. Bir insan hayata geldiği andan itibaren başlar. İnsanoğlu ilk olarak kendi sağlığını, kendi mutluluğunu ve kendi başarısını düşünmeye odaklıdır. Ancak bu dünyanın en benmerkezci kişisi olmak değildir. Daha doğrusu kendilerini öyle görürler. Zaten herkes onları böyle görmüyor.

Tevazu gösteren her insan bu duyguyu yenerYani alçakgönüllü insanlar hiçbir zaman bu duyguyu beslemezler. Eğer siz alçakgönüllü ve tevazu sahibi değilseniz, öncelikle nefsinizi, kibrinizi terbiye etmelisiniz. Tevazu sahibi bir insan olmaya çalışmalısınız. Herkesin aynı ölçüde değerli olduğuna kendinizi inandırmalısınız. Ego dozunda olduğu zaman güzeldir. Dozunda olduğu sürece de kimseye zarar vermez. Ben duygusunu her şeyin ötesine geçirmeyin. Geçirdiğiniz taktirde durum vahim bir hal alabilir.

Eğer bu davranışları sergiliyorsanız  bir psikologdan yardım alabilirsiniz. Psikoloğa gitmek istemiyor olabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak bazı şeyler vardır. Mesela psikoloji ve kişisel gelişim kitapları okuyabilirsiniz. Bu kitaplar oldukça etkilidir. Hatta üzerinizde yarattığı etkiye kendiniz dahi inanamayacaksınız. Etrafınızdaki insanların da değerli bir birey olduğunu farketmeniz gerekiyor. Onların da harika birer insan olabileceğini kendinize inandırın. Bu şekilde, zamanla ego duygunuzu yenebilirsiniz. Sizden uzaklaşan arkadaşlarınız varsa yeniden kazanabilirsiniz.

Narsisizm Nedir?

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Ego insanların kendine verebileceği en büyük zararlara zemindir.Ego su boyundan büyük insanlar daima mutsuz olurlar.

 2. Ego her insanda var yok diyen yalan soyler sadece dogru anlarda ortaya cıkarmak bazen fayda saglıyor.. Egoyu yenme baslıgı önemli.. burda ki tavsiyeler dikkate alınıp asırı ego yuksekliğinden uçanların biraz olsun ayaklarının yere basmasını saglar diye düşünmekteyim.

 3. Ego dozunda kullanıldığı sürece sorun olacağını düşünmüyorum ama herseyin fazlası nasıl zararsa elbette egonun fazlası da zarar hem size hem karşınızdakilere zarar verir yazıyı hazırlayanın eline sağlık

 4. Ego insanlar arasındaki iletişimi belli oranda yok eden bir şey bence. Çoğu ilişkinin bu meret yüzünden zarar gördüğüne şahidim. Az olsun az.

 5. Halk arasında Ego ile Süper Ego karıştırılıyor. Kişiye zarar veren ego değil süper egodur…

 6. Evet herkesin kendini önemsemesi gerekiyor. Zaten kişi kendine değer vermezse çevresindekilerden de bu değeri görmeyi beklememeli.Fakat herşeyin fazlası nasıl zararlıysa egonun da fazlası zarardır. Hayatta en nefret ettiğim insan türü egosu yüksek olan insandır. Bu şekilde olan insanları olabildiğince hayatımdan uzak tutuyorum.

 7. Biz insanoglunun dis dunyayla uyum icinde yasamasini saglar ego. Kisiliklerimizin uyumunu, dengesini, duzenini saglar yani zihinsel islevlerin tumu demektir. Oyle ki dogru orantida kisinin kendini tamamlamasi icin gereklidir. Ego rasyoneldir, akillidir lakin ahlaksizdir. Yani birseyin ayip ya da yanlis oldugunu bilir fakat onu gizlice yapmanizi ister ego. Degerli kaleminize saglik

 8. Ego filtrelenmesinde sıkıntı yaşayan insanların etrafındaki değerli olanları ayırt etmeksizin hareketleri Kimine göre Normal…

 9. Herşeyin fazlası zarar diye boşa denmiyor. Egosunu sınırda tutamayan insanların yanlız kalma sebebi de bence bu sebeple insanlara itici gelmesi olsa gerek. Herşey dozunda güzel :)

 10. Egonuzun kölesi olmadığınız sürece her insanda kendini bilerek hareket etmesi gerektiğini düşünen biriyim. Ayrıca insanın kendinin farkında olması abartıya kaçmadığı sürece zararlı birşey olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta her birey kendine göre bir karaktere sahiptir ve koruması gerekir. Kendine de yararlı olabilecek davranışları entegre ederek tabiki…

 11. Egonun da kendine göre sınıfları var bence mesala ben kendimle ilgili bir şey diyecek veya yapacak olursam canım kendim vs. derim ama bu fazla egoya kaçmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu