Seyahat

Edirne Gezilecek Yerler

Odrisler, Makedonlar, Romalılar, Osmanlılar hakimiyetinde kalmış olan Orestia, Hadrianopolis, Adrianopel, Edrinus, Edrinabolu, Edrinye, isimleriyle anılan kent, Bursa’dan sonra, 88 sene boyunca, Konsantinapolis fethedilene kadar Osmanlı’ya başkentlik yapmıştır. Bir dönem “Der-i Saadet” ismiyle anılan şehir, pek çok işgale uğradı. Günümüzde, Osmanlı mimarisine en güzel örneklerin bulunduğu şehrimizi gezerken gezilebilecek yerleri anımsamanız için Edirne Gezilecek Yerler yazısını hazırladık. Yemek yemeyi sevenler, hatta günübirlik olarak farklı şehirlerden Edirne’ye ciğer yemeye giderler, sizin de aklınızda bulunsun ;)

Edirne Gezilecek Yerler Listesi

Selimiye Camii

Edirne Gezilecek Yerler - Selimiye Cami

Osmanlı İmparatorluğu’nun gücünü kanıtladığı dönemlerde, sadece savaşarak değil, aynı zamanda mimari güzellikleriyle de seyyahların jurnallerine konuk oldu Osmanlı toprakları. Bu  başarıya en güzel örnekleri 3 sultana hizmet etmiş olan Mimar Sinan imza atmıştır. Edirne’nin sembollerinin başında gelen Selimiye Camii, Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu 2. Selim’in emriyle 1569 – 1575 seneleri arasında yapıldı. Mimar Sinan kendi eserleri arasında en başarılı olanı Selimiye Camii olarak kabul etmiş olacak ki, “ustalık eserim” olarak nitelendirmiştir.

Selimiye Camii Arastası

Edirne Gezilecek Yerler - Selimiye Arastası

Selimiye Camii’ne gelir getirmesi amacıyla, 3. Murat tarafından, Mimar Davut Ağa’ya yaptırılan Arasta, caminin hemen altındadır.

Üç Şerefeli Cami

Sultan 2. Murat tarafından yaptırılan cami, Osmanlı’nın erken ve klasik dönem mimarisine örnektir. Enine genişleyen bir planı olan caminin planını Mimar Sinan daha sonra İstanbul camilerinde kullanacaktır. Caminin ismiyle anılan 3 şerefeli olan minarenin her şerefesine ayrı merdivenle çıkılır.

Eski Cami

Edirne Gezilecek Yerler - Eski Cami

Yıldırım Bayezid’in oğlu Emir Süleyman tarafından yapımına başlanmış, ancak Çelebi Mehmet tarafından tamamlanmıştır. Üç Şerefeli Cami’nin yapımından sonra ismi Eski Cami olmuştur. Edirne şehrinin ilk “ulu cami”si olmasından dolayı, minberinde her zaman bir sancak asılı idi ve protokol törenleri hep burada yapılmış.

Bedesten Çarşısı

14 kubbeli Bedesten Çarşısı, Çelebi Sultan Mehmet tarafından Eski Cami’ye vakıf olarak yaptırılmış. Evliya Çelebi’nin notlarında bahsettiğine göre Bedesten Çarşısı’nda bulunan elmas ve takılar, birkaç Mısır hazinesi değerinde imiş. Günümüzde halen çarşı olarak kullanılır.

Uzunköprü

Edirne Gezilecek Yerler - Uzunköprü

Sultan 2. Murat zamanında yapılan köprü, dünyanın en uzun taş köprüsüdür. Köprü günümüzde halen kullanılmaktadır.

Karaağaç Eski Tren Garı

İlk gar binasının 1872 olduğu tahmin edilmekte, günümüzdeki gar binası ise 1911 – 1912 ya da 1912 – 1913 seneleri arasında yapıldığı belirtilir. Edirne – İstanbul tren hattının değişmesi üzerine inşa edilen yeni gar binasına taşınınca, Karaağaç Garı da 1971 itibariyle kullanılmamıştır. Günümüzde Güzel Sanatlar Fakültesi olarak kullanılmaktadır.

Sultan 2. Bayezid Külliyesi, Sağlık Müzesi

Edirne Gezilecek Yerler - Bayezid Külliyesi

Sultan 2. Bayezid tarafından temelleri atılmış olan külliye, döneminin en önemli sağlık, dini, eğitim ve sosyal kurumlarından birisidir. Külliye dahilinde tıp medresesi, hastane, cami, misafirhane, hamam, imaret gibi yapı birimlerinden oluşur. 400 sene boyunca hizmet vermeye devam etmiştir. Günümüzde Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi olarak hizmet verir.

Ayvalık Gezilecek Yerler

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Edirne de çok güneşe aldanmamak lazim üşüyebiliyorsunuz
    Gezmek. İsteyenlere Rehber olacak bi yazı olmuş Kaleminize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu