in ,

SinirlendimSinirlendim

Dyson Lin Kimdir? Twitterda Yaptığı Deprem Tahminleri Ne Kadar Doğru?

dyson lin

Dyson Lin Kimdir? Twitterda Yaptığı Deprem Tahminleri Ne Kadar Doğru? Manisa depremini bir kaç gün önceden tahmin eden Dyson Lin, dün gerçekleşen Elazığ depremi için de uyarıda bulunmuştu. Tam bir lokasyon belirleyemese de bu tahminlerinin ardından yüz binlerce kişi Twitterda vereceği deprem bilgileri için takibe geçti.

Dyson Lin Kimdir? Twitterda Yaptığı Deprem Tahminleri Ne Kadar Doğru?

Dyson Lin hakkında bir araştırma yapalım dedik. Fakat kendisiyle ya da yaptığı iş ile ilgili paylaşılan pek bir şey bulamadık. Bugün yine attığı tweette Manisa ve Elazığı hedef göstererek 14 gün içinde 6-7 şiddetleri arasında bir deprem olabileciğini duyurdu. Türk takipçilerinin bazıları bu depremin İstanbul’da olacağını düşünerek korkuya düştü. Daha sonra “İstanbul Safe” yani İstanbul güvenli tweeti atarak bir çok insanın yüreğine su serpti.

dyson lin istanbul

Tayvan Para Cezası Uygulamış!

Geçtiğimiz günlerde Tayvan hükümeti tarafından halkı sebepsiz yere korkuya düşürdüğünden dolayı para cezasına çarptırılan Dylon Lin bunun içinde bir tweet attı. Tweetinde Türk insanının onu sevdiğini, inandığını umarım Tayvan halkı da beni Türk insanı gibi sever diye paylaşımda bulundu.

dyson lin tayvan

Manisa Elazığ Tehlikede! 

En son attığı tweetle Manisa ve Elazığ’ın tehlikede olduğunu. Bununla ilgili gerekli uyarıları yakında yapacağını duyurdu. Hatta bu bölgelerin güvenli olmadığını o şehirlerden uzaklaşılması gerektiğini söyledi.

dyson lin manisa

Deprem Kahini! 

Bazı kişiler tarafından deprem kahini olarak düşünülen Lin’in ileriki tahminlerinin doğru çıkıp çıkmayacağı merak konusu oldu. Kendi araştırmalarının bir sır olmadığını, onunla birlikte çalışan bir ekibinin olduğunu söyleyen Dyson Lin; Havadaki voltaj ve Iris sinyallerini kullanıyorum. Bunun için 20 kadar istasyonum var. Bu istasyonlardan 2 tanesi İstanbul’da. Sinyalleri 1 ay öncesi almaya başlıyorum. Zamanla ilgili tam bilgi veremesem de 15 gün öncesi depremin olacağını tahmin edebiliyorum. Manisa depreminde aldığım sinyaller Elazığ sinyalinden çok daha güçlü idi açıklamasını yaptı. Kendisinin bu çalışmalarının sır olmadığını bilim dünyasının eğer daha iyi teknolojileri yoksa isterlerse kendi teknolojisini kullanabileceğini ifade etti. Ayrıca kendisinin güvenilir olduğunu ve onunla çalışan gönüllü insanlarının olduğunu da belirtti.

Uzmanlar Ne diyor?

Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Süleyman Pampal şöyle diyor..

Depremin önceden tahminini konuşuyorsak anlamamız gereken şey bir olay var.  Yerini, zamanını ve büyüklüğünü tam ve doğru olarak bilmek. Bunu kastediyorsak, bu sadece bir kere yapılabildi. 1976 yılında Çin’de Hichang depremi.  Gerçekten 4 saat önce tespit etmişler. Tabi o depremde de pek çok farklı belirti birlikte kullanılmış. Yılanlar mesela kışın karlı bir havada yuvalarını terk etmişler. Ve ölmüşler. Depremlerin önceden tahmininde kullanılan pek çok belirti ve yöntemler var.

Tüm bu çabaların sonucunda yalnızca bir kez tam yeri, zamanı, büyüklüğü tespit edilen depreme rastlanması aslında dikkat çekici olmaya başlıyor. Dyson Lin, deprem büyüklüğüyle ilgili tahminini geniş tutuyor. Bu önemli bir detay gözden kaçırmamak lazım.

Depremi tahmin etmek için kullanıldığı söylenen yöntemlerden biri de bahsettiğiniz yöntem. Aslında bu yöntemden çok bir ipucu. Ancak bunu ölçerek gözlemleyerek ne kadar sonuç çıkar? Tam yerini-zamanını ve hele büyüklüğünü tahmin etmek mümkün değil. Kendisinin kullandığı teknik de denenebilir. Ancak bu ne kadar kesin sonuç verir. Bunun mümkün olmadığını ifade etmek gerek.

Saatler Önce İstanbul Güvenli Yazmıştı! İstanbul İçin Son Attığı Tweetler Korkuttu

İstanbul’un büyük tehlikede olduğunu yazan Dyson Lin politikacılara söyleyin bir şeyler yapmaları gerekiyor diye tweet attı!

 

Peş peşe attığı bu tweetlerle insanlar korkmaya başladı..

 

Elazığ Depremi – AFAD Son Bilgileri Verdi

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

en büyük depremler

En Büyük Depremler ve Etkileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

karşınızdaki kişiyi tanımak

Karşınızdaki Kişiyi Tanımak İçin Yardımcı Olacak Sorular