in

BayıldımBayıldım

Düşük Bütçe İle İstanbul’da Hangi Aktiviteler Yapılır?

Düşük bütçe ile İstanbul'da yapılabilecek aktiviteler

Düşük bütçe ile İstanbul’da yapılabilecek aktiviteler aslında saymakla bitmez… Sizler için en keyif verici olanları derledik ve haberimizde topladık.

Düşük bütçe ile İstanbul’da yapılabilecek aktiviteler aslında saymakla bitmez… Büyük şehrin kasveti, kaosu, trafiği osu busu zaman zaman içimizi bunaltıyor, hayat enerjimizi alıyor. Böyle zamanlarda kendimize zaman ayırıp tüm negatifliği üstümüzden atmamız gerekiyor.  Ya da kendimize reset atmamız gerekiyor da diyebiliriz… Düşük bütçelerle hafta içi yorgunluğunu bir kenara bırakıp, nefes almaya ne dersiniz? Sizler için en keyif verici olanları derledik ve haberimizde topladık. Düşük bütçe ile İstanbul’da yapılabilecek aktiviteler nelerdir, nereye gidilebilir, neler yapılabilir detaylar aşağıda…

1- PARKLAR / KORULAR

Yıldız Parkı, Bakırköy Botanik Parkı, Emirgan Parkı, Maçka Demokrasi Parkı, Gülhane Parkı, Fethi Paşa Korusu… İstanbul’daki eşsiz güzellikteki parklar saymakla bitmez. Bunaltıcı plazalardan, trafik çilesinden, kalabalık platformlardaki gürültülerden bunaldıysanız sizlere ilk önerimiz parklar olacak. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir gün geçirmek için park ve koruları tercih edebilir, yürüyüş, piknik, spor gibi aktivitelerle oksijeni ciğerlerinizde hissedebilirsiniz.

2- ADA GEZİLERİ

İstanbul’da düşük bütçe ile yapılabilecek aktivitelerden birisi de ada gezileri. Büyükada, Kınalıada, Heybeliada aralarında en popüler olanları. Şehre yakın fakat şehrin karmaşasından uzakta mükemmel bir gün geçirebileceğiniz adalarda bisiklet turuna çıkabilir, kiliseleri ziyaret edebilir, adaların arka taraflarında kalan koylarda deniz, kum, güneş üçlüsünün keyfini çıkarabilirsiniz. Günübirlik ada keyfi yapmak isterseniz, adalarda bulunan pansiyonlarda ya da izin verilen kamp alanlarından yararlanabilirsiniz.

Adalar hakkında detaylı bilgi için Prens Adaları ve Heybeliada da bir gün yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

 

3- HİSAR VE KULE GEZİLERİ

Her köşesi buram buram tarih kokan İstanbul, adeta destanlara konu olan hisarları ve kuleleriyle de gezmeye değer şehirlerin başında geliyor. Belirleyeceğiniz bir rota yardımı ile birkaç yer ya da seçeceğiniz tek bir yer ile gününüze anlam katabilir, tarihin tozlu kapılarını aralayabilirsiniz. Yedikule, Rumeli ve Anadolu Hisar’ları, Galata Kulesi, Beyazıt Kulesi, Kız Kulesi İstanbul’un görülmeye değer yerlerinden, mutlaka en yakın zamanda tarihi bir gezi gerçekleştirmenizi öneriyoruz. Gitmeden önce yapılar ile ilgili araştırma yaparsanız geziniz daha anlamlı hale gelebilir.

4- TARİHİ SEMTLER

Balat’ın harika sokaklarında muhteşem bir gün geçirmeye ne dersiniz? Muhteşem yapıların içinde kendinizi kaybedebilir, sokaklarda yer alan dükkanlarda mezatlara katılabilir, küçük cafelerde havuçlu kek ve çayınızla kendinizi ödüllendirebilir, eğer bir fotoğraf makineniz de varsa bu güzel günü ölümsüzleştirebilirsiniz.

Ya da mükemmel bir Eminönü gezisi… Eminönü’nde kendinizi tarihi sahneler içindeymiş gibi hissedebilir, çarşılardan hanlara birçok tarihi yeri gezerek harika bir gün geçirebilirsiniz. Eminönü sahilde balık ekmek yemeden gününüzü noktalamayın deriz.

İstanbul’da gezebileceğiniz tarihi semtlerden biri de kuşkusuz Pierre Loti Tepesi. 18. yy’da İstanbul’da yaşayan ve İstanbul aşığı olan Pierre Loti’den adını alan tepeye ister teleferik ile aracınızı tercih edecekseniz Eyüp merkezden Pierre Loti tabelalarını takip ederek ulaşmanız mümkün.

5- SAHİLDE BİSİKLET KEYFİ

Düşük bütçe ile İstanbul’da yapılabilecek aktivitelerden biri de sahilde bisiklet gezileri yapmak. Sevdiklerinizle ya da tek başınıza çıkacağınız bu yolculukta hem efor sarf edip spor yapmış olacaksınız hem de muhteşem deniz manzarası eşliğinde bir nebze de olsa şehirden uzakta hissedeceksiniz. Eğer bisiklet sahibi değilseniz, belediyenin isbike noktalarından bisiklet kiralayabilirsiniz.

İstanbul Bisiklet Yolları

6- MÜZE GEZİLERİ

İstanbul’da ücretsiz olarak gezebileceğiniz müzeler olduğunu biliyor muydunuz?

  • Üsküdar’da yer alan Kazım Karabekir Paşa Müzesi Salı ve Perşembe günleri 09.00 – 16.30 saatleri arasında,
  • Osmanbey’de bulunan Atatürk Evi,
  • Burgazada’da yer alan Sait Faik Abasıyanık Müzesi
  • Eminönü’nde bulunan İş Bankası Müzesi Pazartesi günleri ve bayramın ilk günleri dışında 10.00 – 18.00 saatleri arasında,
  • Taksim’de yer alan Pera Müzesi Cuma günleri saat 18.00 – 22.00 arasında,
  • Emirgan’da bulunan Sakıp Sabancı Müzesi’ni Çarşamba günleri gün boyunca,
  • İstanbul Modern Sanat Müzesi’ni Perşembe günleri gün boyunca ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tehlikeli Karım Dizisi Oyuncuları

Spor, Dostluk, Motivasyon