in

Dürüstlük Nedir? Sizce Dürüst müsünüz?

dürüstlük

Dürüstlük konusunda dürüst müsünüz?

Dürüstlük, toplumda karşılaştığınız ve iki kelam ettiğiniz herkesin, 10 cümlesinden birinde duyarsınız bu kelimeyi. Ancak çoğu kavram gibi içi boştur bu pelesenk deyimin. Evet deyim diyorum, çünkü gerçek anlamıyla kullanılmayan, kullanılamayan bir sıfat kendisi.

Sözlükteki anlamı her ne kadar “doğru, doğruluk” ise de günlük hayatta tamamen ‘bana istediğimi söylemediğin sürece doğruyu söylemenle ilgilenmiyorum.” anlamında kullanılır. Yaptığım araştırmalar sonucu (yazar burada araştırma derken, 32 yıllık hayatındaki dürüstlük denemeleri ve aldığı sonuçlardan bahsediyor. Araştırma denekleri gerçek ve halktan insanlar olup tamamen bağımsız bir araştırmadır.) bir insana ‘gerçekten’ dürüst davranıp, ne düşündüğümüzü, ne hissettiğimizi söylersek, olumsuz tepki aldığımız fikrine vardım. Her konuda olmasa da, bazı konularda bu yüzde yüz çalışan bir teknik.

dürüstlük

Artık Seni Sevmiyorum

Mesela yıllardır sevgiliniz/eşiniz/partneriniz olan birine “Artık seni sevmiyorum.” derseniz, vatana ihanet etmekle aynı seviyede bir suç işlemiş sayılırsınız. Bana göre değil, onlara göre (yeri gelmişken “onlardan değilsen eğer sana zalim derler, onlara aldırma hayyam”). Hâlbuki, birini sevmeniz kadar sevmemeniz de doğal olmalıdır, yoksa öyle değil midir? Neden? Çünkü insanlar öyle olsun isterler. Birini bir gün sevdiyseniz her gün sevmelisiniz. Bir işe başladıysanız o işi ölene kadar mutlaka sürdürmelisiniz. İstikrar önemlidir. Peki ya şartlar? Her gün sevebilmeye ya da sürdürmeye müsait midir?

“Ben sana aşık olduğumda, seyyar antikacının kırık plağında, bir bahar akşamı rastladım size… çalıyordu  sevgilim, ama şu an beynimde öyle çok ses var ki, artık duyamıyorum yolda rastladığım şarkıları…” diyebilme lüksün yok. Şartlar ne olursa olsun, seveceğinize dair söz verme lüksü nasıl oluyor o zaman? İnsan hissettiklerinde yanılmaz ama hissetmediği şeyde yanılır. Dürüstlük en başta burada yok zaten. Bunun dürüstçesi ; bugünkü şartlarda seni seviyorum, yarın da muhtemelen şartlar birden değişmez, ama bir gün değişirse, o gün ne hissedecegimi şu an bilmem namümkün, gel biz seninle sadece bugünü yaşayalım, aksi sahtekarlığa girer.. demektir.

Peki O Zaman Nasıl Aşık Oluruz?

Ee, o zaman nasıl aşık oluruz ki? dediğinizi duyuyorum. Olunur aslında, ama bu dünyanın dengesini (yaratılıştan değil de, tamamen kul yapısı olan dengesini) yerle bir eder. Çünkü düzenli ilişkiler (aşk değil ilişkidir o!) tarihe karışır, düzenli ilişki olmazsa evlilik olmaz, evlilik olmazsa çocuk olmaz, çocuk olmazsa soyumuz kurur, bla bla bla… Kısacası çarşı pazar karışır, böyle iyi, böyle güzel. Herkes çok iyiy-miş, mutluy-muş, zengin-miş, güçlüy-müş gibi yaşayınca hiç sorun kalmıyor ortada. Aksi halde, ben kavramına yer olmaz, dünyanın sadece kendisi için var olduğunu düşünen bünyesinde..

Uzattım, daha da uzatabilirim bu konuyu, çünkü beni rahatsız ediyor, çünkü benim için gerçek anlamda dürüstlük önemlidir. Ben çoğunlukla aşktan örnek verdim ama bunun sebebi de sizsiniz sayın okur. Dünyada daha önemli bir şey yokmuş gibi düşündüğünüzden, bu şekilde dikkatinizi çekerim diye düşündüm (nasıl taktik ama!)

Özet Olarak

Son bir özetleme yapayım da gideyim bari. Bir sanal sözlükte okumuştum, “Martılar neden kahkaha atar?” diye bir başlıktı sanırım. Ve gelen cevaplardan birine aşık oldum resmen;

“Siz martılara ihtiyacı olanı atıyorsunuz, onlar da size!”

Gülşen Dervent Mansıroğlu

10 Comments

Leave a Reply

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  ayla filmi

  Ayla Filmi Güney Kore’de Vizyona Girecek!

  john travolta

  John Travolta Kimdir?