in

Dünyayı Gezerek Seyahat Eden Seyyahlar Ve Kaşifler

Dünyayı gezerek seyahat eden

Bugün Özlem Çelebi bizlerle seyyahlar ve kaşifler ile ilgili yazısının ikinci bölümünü paylaştı. Dünyayı gezerek seyahat eden seyyahlar ve kaşifler ile ilgili detaylı bilgiler yazımızda mevcut, keyifli okumalar. 

DÜNYAYI GEZEREK SEYAHAT EDEN SEYYAH VE KAŞİFLER – 2

Dünyayı gezerek seyahat etmek herkesin hayalini kurduğu bir faaliyettir. Günümüz şartlarında uçak, tren ve otobüs gibi ulaşım araçları ile seyahat edilirken geçmişte imkanlar dahilinde bu geziler hiç de kolay değildi. O dönemlerde iletişim aracı da olmadığı için de bir ülke hakkında bilgi almak çok zordu. Bu bilgileri dönemin gezmeyi seven gezginleri seyyahları sağlıyordu. Haberimde ünlü seyyahlar ve kaşifleri derleyerek bir araya getirdim.

Giovanni Caboto 

1450 yılında Cenova’da doğmuştur. Giovanni İtalyan vatandaşlığını bırakıp İngiliz vatandaşlığına geçmiştir. Amerika’nın kuzeyini keşfedip büyük bir keşfe böyle imza atmıştır. 1498 yılında ise İngiltere’de hayatını kaybetmiştir.

Bartolomeu Dias 

En önemli keşiflerden birine imza atan Dias, Ümit Burnu’nu keşfeden gezgin oldu. Portekiz Kralı tarafından görevlendirilen Dias, Afrika’nın en uç noktasına gönderilmiştir. Oradan Hindistan’a kadar gidilecek bir deniz yolu keşfetmesi söylenmiştir. Üç gemi ile yola çıkan ünlü seyyah kısa süre sonra geri dönerken fırtınaya yakalanarak Ümit Burnu’nu keşfetmiştir.

Kristof Kolomb 

Kristof Kolomb 1450 yıllarında dünyaya gelen en şansız seyyah diyebiliriz. 1492 yılında üç İspanyol gemisi ile yola çıkan kaşif karşısına çıkan yerin Hindistan olduğunu sandı. Oysa Kolomb’un karşısına çıkan yer Antil Adaları’ydı. Hindistan’da olduğunu zanneden Kristof Kolomb Amerika kıtasına ayak bastığını hiçbir zaman öğrenemedi.

Vasco da Gama  

1498 yılında kimsenin başaramadığı bir keşfe imza atan kaşif Hindistan’a ayak basmıştır. Hindistan’a ilk defa ayak basan Avrupalı denizcidir. Calicut Limanı’na gelerek Hindistan’a ayak basan ünlü kaşif kendinden önceki seyyahların yolunu izleyerek keşfini yapmıştır.

Macellan 

Macellan yeni bir Baharat yolu bulmak üzere dünya turu için izin almıştır. Çok sayıda yardımcıyla birlikte yola çıkan Macellan sadece bahar aylarında yolculuk yapabilmiştir. Büyük Okyanus ile Atlas Okyanusu’nu birbirine bağlayan boğazı keşfedip buraya kendi ismini vermiştir. Güney denizlerini aşarak Filipinler’e varan Macellan burada saldırıya uğramış ve hayatını kaybetmiştir.  Macellan dünya çevresinde yapılmış ilk seyahatı yapmış olması sebebiyle son derece önemli biridir. Birçok canlı türü keşfedilmiş ve dünyanın çevresi de hesaplanmıştır.

James Cook  

9 yaşında gemilerde çalışan Cook 30 yaşında büyük keşifler yapmıştır. Yeni Zellanda ve Avustralya’yı keşfeden bir seyyahtır. Cook burada garnizon ve koloniler kurmuştur.  Buz dağlarına rağmen Antarktika’nın etrafını gezen ilk denizci olmuştur.

Robert Edwin Peary 

1856 yılında dünyaya gelen ünlü gezgin Kuzey Kutbunu keşfeden ilk insandır. Bu sebeple çok önemli bir yere sahiptir. Köpekleri kızağa bağlayıp birçok güzel yer keşfeden seyyah Grönland’a giderek buranın bir ada olduğunu ispatlamıştır. 1920’de ise hayatını kaybetmiştir.

Roald Amundsen  

Robert Edwin Peary ile yarış halinde olan Amundsen aynı zamanlarda Kuzey Kutbu’nu keşfetmeye çıkmıştır. Edwin ondan önce Kuzey Kutbunu keşfedince güneye yönelmeye karar vermiştir. Güney Kutbu’na ayak basan ilk insan olmuştur. 1911 yılında Norveç bayrağını kutuplara diktikten sonra 1928 yılında kutuplarda kaybolmuştur.

Amerigo Vespucci  

1454 yılında İtalya’da dünyaya gelen ünlü seyyah ve kaşif ulaştığı Brezilya kıyılarının Hindistan olduğunu zannetmiştir. Yeni bir kıtayı keşfettiğini bir sonraki gezisinde anlamıştır. Rio de Janeiro bölgesiyle ikinci seyahatinde tanışmıştır. Avrupa’ya yazdığı mektupta Asya kıyılarına benzemeyen bu yerin farklı bir kıta olduğu bilgisini vermiştir. Vespucci Amerika kıtasına da adını vermiştir.

Amelia Earhart  

Atlas Okyanusunu yolcu olarak geçen ilk kadın olma ünvanına sahip ünlü gezgin bir kadın. Asıl mesleği havacılık olan Amelia çift motorlu bir uçakla dünya seyahatine çıkmıştır. 1937 yılında Büyük Okyanus’ta kaybolan Amelia’dan bir daha haber alınamamıştır.

Neil Armstrong  

Dünya gezgini olmasa da Ay’a ayak basan ilk insan olma özelliğini elinde tutan bir kişidir. Bu yüzden en ünlü kaşifler arasında yerini tabii ki almaktadır. Neil Armstrong ABD’nin Ay’a insan göndermesiyle ilgili komplo teorilerini reddetmiştir. 2012 yılında hayatını kaybetmiştir.

Dünyayı gezerek seyahat eden seyyahlar ve kaşifler yazımızdan sonra aşağıdaki linke tıklayarak Limyra antik kenti ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Limyra Antik Kenti

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sunum içeriği

Sunum İçeriği Nasıl Oluşturulmalı?

takanakuy: kan kaynarken

Takanakuy: Kan Kaynarken