in ,

Dünyanın Yeşil Ülkeleri

Dünyanın Yeşil Ülkeleri

Her yıl yapılan özel puanlamalarla birlikte, çeşitli ülkelerin genel çevresel performansları göz önünde bulunduruluyor. Ülkedeki kömür kullanım oranından, motorlu taşıtların emisyon değerlerine, fabrikaların filtrelerle çalışmasına kadar pek çok maddeye dikkat ediliyor. Listede her detay için uzun soluklu araştırmalar yapan, bağımsız ve tarafsız ekipler çalışıyor. Dünyanın en yeşil ülkeleri objektif bir şekilde gerçekleştirilen incelemeler sonucunda, yıllık verileriyle kayıt altına alınıyor. Aşağıda, hangi ülkenin kaç puan aldığını ve kaçıncı sırada olduğunu görmek mümkündür.

Dünyanın  Yeşil Ülkeleri

Çevresel Performans Endeksi Nedir?

Türkçesi Çevresel Performans Endeksi olan, The Environmental Performance Index için yıllık incelemelere dair sonuçlar açıklandı. Bu programda, tüm ülkeler için genel bir değerlendirme yapılıyor. Kömür kullanım oranı, miktarı, jeotermal enerjilerden yararlanma istatistikleri, geri dönüştürülebilir ürün ve hizmetler sağlama durumu gibi birçok madde bulunuyor.

100 ile 0 arasında bir değer belirlenen toplamda 25 madde ile ilgili olarak her verinin ortalaması not alınıyor. Tüm hedefleri olabildiğince başarılı şekilde yerine getiren, doğaya ve çevreye zararı minimuma indirmeyi başaran ülkeler yayınlanıyor. Dünyanın yeşil ülkeleri zaman içerisinde değişiklik gösteren gösterge oranları ve çevresel gelişimlerle birlikte düzenlemelere tabii tutuluyor. Son yılda oluşan sıralamayı aşağıdan görmek mümkündür.

En Yeşil İlk 3 Ülke

2019 yılı itibariyle Dünyanın yeşil ülkeleri arasında birinci sırada İzlanda yer alıyor. 25 farklı kriterde elde ettiği başarılı sonuçlarla birlikte İzlanda, toplamda 93,5 puana sahiptir. Jeotermal enerjinin ülkenin toplam enerji ihtiyacının %82 oranına sahip olması son derece büyük bir etkendir.

İkinci sırada yer alan İsviçre, toplamda aldığı 89,1 puanla, Avrupa’da yapısı itibariyle en çevresel yaşam şartlarını ortaya koyuyor. Fabrikaların üretiminden, araçların kullanımıyla ilgili detaylara kadar her konuda çevreciliğe dikkat edilme zorunluluğu bulunuyor. Uzun yıllar birinci sırada yer almasına rağmen, son dönemde ikinciliğe düşmüştür.

Üçüncü sıradaki Costa Rica, çok uzun süredir ormanları yok edilen ve tarım alanlarına zarar verilen ülkelerin başında yer alıyordu. Son yıllarda gerçekleştirilen oldukça hızlı çevreci hareketlerle, milyonlarca yeni ağaç dikildi ve tahrip edilen alanlar geri kazandırıldı. Aldığı 86,4 puan ile sırasının hakkını kısa sürede almayı başaran ülkelerden biri olmuştur.

Dünyanın En Yeşil 10 Ülkesi

En yeşil ülkeleri belirlerken, ülkenin hükümetleri tarafından bu sürecin düzenli hale getirilmesi ve kanunlara dayandırılmasına da dikkat ediliyor. Dünyanın yeşil ülkeleri arasında İsveç, 86 puanla dördüncü sırada bulunuyor. Geri dönüşüme ve üretim protokollerine ciddi düzenlemeler getirmiştir. Norveç, 5. Sıraya yükselen ve küresel ısınma karşıtı radikal politikalarıyla 81.1 puan almayı başaran bir ülkedir. Adı çok az kişi tarafından bilinen Mauritius, Afrika ülkeleri arasında bir ada topluluğu olmasının yanında, ekolojiye verdiği önemle dikkat çekiyor. 80,6 puan alarak 6. Sırada bulunuyor.

7.sırada bulunan ülke ise 78.2 puanla Fransa olmuştur. Güneş panelleri ve yakıt kullanımıyla ilgili çeşitli teşvikler, kısa sürede aşama kaydetmesini sağladı. 8. sıradaki Avusturya, 78,1 puanı hem ülke içerisinde hem de uluslar arası sözleşmelerle yaptığı özel anlaşmalar sayesinde almayı başarmıştır. 9. Sıraya yükselen Küba, pestisit tüketimiyle ilgili düzenlemeler getirerek, tuzlu suyun yer aldığı bölgelerde çevreci hareketleriyle 78.1 puan almıştır. 10. ve son sıradaki Kolombiya, 76.8 puanla en kısa sürede ormanlık alanlarını genişleten ve gelecekte de bu türdeki politikalarına ağırlık vermesi beklenen ülkeler arasında bulunuyor. Türkiye ise çevresel performans endeksinden geçen yıl 52,95 puan alarak, ilk 10 ülkenin yaklaşık 24 puan gerisinde, orta sıralarda yer alıyor.

Dünyanın en ilginç otelleri

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fahrettin koca itiraz etti

Fahrettin Koca İtiraz Etti

Tahvil nedir

Tahvil Nedir? Riskleri Var Mıdır?