Hayata Dair

Dünyanın En Zeki İnsanı

Dünyada geçmişten günümüze birçok bilim adamı, birçok zeki insan yaşamıştır. İlk aklınıza gelen kim diye soracak olursak birçoğunuz hemen Tesla ya da Einstein dersiniz ama dünyanın en zeki insanı olarak bilinen William James Sidis’dir.

İşte dünyanın en zeki insanı Sidis!

Peki kimdir bu William James Sidis? Tarihte yaşamış en zeki insan olarak bilinen Sidis, 1 Nisan 1898 yılında doğmuştur. Sidis’in ailesine bakacak olursak babası Boris Sidis, Harvard Üniversitesi’nde psikoloji ve psikiyatri eğitimi eğitmeniydi. Annesi Sarah ise Tıp doktoruydu.

Peki dünyanın en zeki insanı unvanını alabilmiş olan Sidis ne yapmıştı ki bu ünvanı almıştı? Ya da Sidis’i özel kılan neydi?

dünyanın en zeki insanı
dünyanın en zeki insanı

6 aylıkken alfabeyi öğrenen Sidis, 18 aylıkken NewYork Times gazetesini okumaya başlamıştır. 3 yaşına geldiğinde ise ilk yabancı dili olan latinceyi öğrenmiştir. Okul çağına geldiğinde ilkokul 1. sınıfı bir günde, 2. sınıfı üç günde, 3. sınıfı üç ayda, 4. sınıfı 1 haftada, 5. sınıfı ise 15 haftada, 6 ve 7. sınıfı 5 ayda bitirmiştir. Yani bakacak olursak yaklaşık 1 senede 7 yıllık eğitimini tamamlamıştır. 8 yaşına geldiğinde ise İngilizce, Latince, İbranice, Fransızca, Almanca, Rusça ve Yunanca konuşabiliyor ve her türlü makaleyi okuyabiliyordu. 9 yaşlarında ise anatomi üzerine makaleler yazmaktaydı. 18 aylıkken okumaya başladığı NewYork Times gazetesinin artık manşetlerinde kendi hakkında haberler yayınlanıyordu. 8 yaşında babasının çalıştığı üniversiteye başvuran ve tüm yazılı ve sözlü sınavlardan çok başarılı şekilde geçen Sidis, Harvard Üniversitesi kurulu tarafından duygusal yoğunluğa ulaşmadı diye reddedilmişti.

11 yaşında üniversite!

11 yaşına geldiğinde tekrar üniversiteye başvurmuş ve bu sefer kabul edilmiştir. Kabul edildiği yıl Harvard Üniversitesi’nden bağımsız olarak dört boyutlu objeler hakkında ders vermeye başlamıştır. Hatta verdiği konferansları izleyenler arasında Harvard Üniversitesi’nden birçok eğitim görevlisi de bulunmaktaydı. 16 yaşında üniversitedeki eğitimini tamamladıktan sonra bilim ile uğraşması gereken bir beyne sahip olduğu halde, kendisi hukuk alanında ilerlemeyi tercih etmiştir.

Yaşadığı 46 yıl boyunca 4 adet kitap yazmıştır. Çok iyi şekilde konuştuğu 40 yabancı dilin yanı sıra bir de kendisinin ürettiği “Vindergood” isimli bir dil vardır. Üniversiteden sonra hukukla ilgilenen ve bu yolda ilerleyen Sidis’in Marksist bir görüşü vardır. Bu görüşü yüzünden bir gün katıldığı 1 Mayıs kutlamalarından birinde tutuklanmış ve hapse atılmıştır. Ailesi tanımış olmasından dolayı hapis cezası ev hapsi olarak değiştirilmiştir. Cezasını tamamladıktan sonra günlük işlerde çalışan ve hayatını idame ettirmeye çalışan Sidis, ateist olduğundan dolayı çok eleştiriliyor ve sahip olduğu marksist görüşten dolayı da bir türlü insanlar tarafından kabullenmiyordu. Çocukluğunda onu öven ve onun hakkında çok güzel yazılar yazan dergiler gazeteler artık Sidis’i ağır şekilde eleştiriyor ve her zaman için onun zor durumda bırakıyordu.

Bazılarına Çok Şaşıracağınız 10 İlginç Bilimsel Bilgi

1 Nisan 1898 yılında doğan Sidis, 17 Temmuz 1944 yılında hayata gözlerini yummuştur. Ölüm nedeni ise beyin kanamasından dolayı diye açıklama yapılmıştır. Yaşadığı zamanlar içerisinde yazdığı birçok makale ve araştırma vardır. Hatta daha ne olduğu bile tam bilinmese de Sidis, 1925 yılında yayınladığı bir makalesinde ışıkları yutan kara deliklerden ve termodinamik alanlardan bahsetmiştir. Hiçbir yazılı kaynak olmasa da ölümünden sonra eşinin yapmış olduğu açıklamalar da, Sidis sağlıklıyken kimseye haber vermeden sadece eşiyle birlikte bir psikolog giderek IQ testi yaptırdığını ve sonucunun da 300’e yakın çıktığını açıklamıştır. Yaşadığı zaman diliminde değeri bilinmeyen ve belki de bilime ve insanlığa çok şey katacak olan bir beyin maalesef çok büyük bir zorlukla boğuşmuş ve sonra da hayatta gözlerini yummuştur.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu