Seyahat

Dünyanın En Soğuk Yerleri

Kuzey kutbundan Antartika’ya kadar dünyanın en soğuk yerlerini bu yazı içerisinde bulabilirsiniz. Yazı içerisinde sayacağımız bölgelerin her birinde hava sıcaklığı -50, -60 ve -70 dereceye kadar düşebiliyor. Bu gibi yerlerde yaşamak aynı zamanda kar araçları ile seyahat etmek anlamına geliyor. Üstelik bu yerlerin bazıları tamamen karanlık da olabiliyor.

Dünyanın En Soğuk Şehirlerinden Biri: Verkhoyansk

2010’da yapılan nüfus sayımına göre Verkhoyansk’da yaklaşık 1311 kişi yaşıyor. Bu şehir, Rusya’nın Sibirya bölgesinin derinlerinde yer alıyor. Bu kasaba, 1638 yılında bulunduğunda askeri bir üs, hayvan yetiştiriciliği ve madencilik amaçları için kullanılıyordu. Kuzey Kutbuna oldukça yakın bir yerde bulunan bu şehir, 1860’lardan 2000’lere kadar siyasi mahkumların sürgün yeri olarak da kullanıldı. Verkhoyansk’da en düşük ortalama sıcaklık 6 derece olarak Ocak aylarında ölçülmüştür.

Oymyakon da Dünyanın En Soğuk Yerlerinden biridir

Verkhoyansk’a çok yakın olan Oymyakon’da Rusya’nın kuzey batısına 620 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Oymyakon’da en düşük sıcaklık 6 Şubat 1933 tarihinde -67 derece olarak ölçülmüştür. Üst başlıkta söz ettiğimiz Verkhoyansk ve Oymyakon, Guiness rekorlar kitabına dünyanın en soğuk kasabaları olarak geçmiştir. 2010’da yapılan nüfus sayımında Oymyakon’un nüfusu 433 olarak ölçülmüştür. Oymyakon’da turistleri etkilemek için bir adet termometre konulmuştur fakat bir yıl sonra bu termometre -62 derecelik soğuğa dayanamayarak kırılmıştır.

Minesota Uluslararası Şelalesi

Verkhoyansk ve Oymyakon’un yarısı kadar soğuk olsa da Minesota Uluslarası Şelalesi, ABD’nin en soğuk bölgesi olarak bilinir. Burası Kanada sınırında Rainy Nehri’nin yakınlarında bulunur. Minesota Uluslararası Şelale’sinin olduğu bölgede ocak aylarının ortalama sıcaklığı -20 civarındadır. Bu bölge yıllık ortalama 180 cm kar yağışı almaktadır. Üstelik yılın büyük bölümde sıcaklık 0 derecenin altındadır.

Colarado’nun Fraser Bölgesi

Colorado eyaletinde yer alan Fraser bölgesi, Rocky dağlarında ve 2100 metre yükseltide bulunur. Fraser bölgesinde yaklaşık 1326 kişi yaşamaktadır. Bu bölgede yıllık ortalama sıcaklık 0 derece civarındadır. Ortalama en düşük sıcaklık ise -2 derece civarında olduğu söylenebilir. Bu yazımızda sizler için dünya üzerindeki en soğuk bölgeleri derlemeye çalıştık. Bu yazıyı dünyanın en sıcak yerleri ile devam ettireceğiz. Bizi takip etmeye devam etmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Belçika mayıs ayında üşüyorum, bunları okuyunca daha çok üşüdüm. Halime şükrettim gerçi şu an

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu