Seyahat

Yaşanabilecek En Güzel Şehirler – Dünyanın En Pahalı 8 Şehri

En güzel şehirler hangimizin hayali değil ki? Güzel bir şehir hayallerimiz aynı zamanda fedakarlık ve bunun yanında bazı bedeller ister,. Herkes güzel bir şehirde yaşayabilir mi tabi ki hayır. Bunun en güzel göstergelerinden biride şehirlerin pahalı olma durumlarıdır. Gelin hep birlikte dünyanın en pahalı ve en güzel şehirlerine bir göz atalım.

Dünyanın En Pahalı 8 Şehri

isvicre-zurich

Zurich, İsviçre

Listemizin ilk sırasında bilim sanat ve medeniyetin başkenti olarak bilinen Zürih yer alıyor. Sade küçük bir ülkenin zengin şehridir Zürih. Ehhh İsviçreli bilim adamları ucuz ülkede yaşarlar mı hiç?

oslo norveç

Oslo, Norveç

En güzel şehirler 2. sıramızda İskandinav ülkelerimizden Oslo mevcut. Oslo Norveç’in başkenti pahalı soğuk ve rafah sahibi iskandinav ülkelerinin tahtıdır adeta/

basel

Basel, İsviçre

En güzel şehirler 3. sıramızda yine bir İsviçre şehrimizin olan basel yer almaktadır. Ne para var be bu ülkede diyesim geliyor içimden hatta yazıya döküyorum, 8 milyonluk bir ülkeden bu kadar zengin şehirler çıkar mı evet çıkar, Nehirlerin ve Arnavut kaldırımlarının bulunduğu sevimli güzel şehir Basel.

bern isviçre

Bern, İsviçre

Listemizin 8 şehrinin neredeyse yarısı İsviçre ülkeleri oluşturmaktadır. Bu kadar pahalı olmalarının sebebi fakirlikten değil tabi ki lüks olsun biz bize yeteriz mantığıdır. Bern şehri İsviçrenin başkentidir. Şaşırmayın evet başkentidir, Çoğu kişi Zürih olarak bilir amma velakin değildir. Başkent dediğime bakmayın nüfus 133,920 kişi.

lozan isviçre

Lozan, İsviçre

Keşke İsviçre şehirler listesi yapsaydım, yine yine ve yine bir İsviçre şehri Lozan`dan bahsetmeye pek ihtiyaç duymadım bilen bilir. İşte o meşhur şehir budur.

Reykjavik izlanda

Reykjavík, İzlanda

İsmini dahi söyleyemeyeceğimiz şehir kendisi buz gibi ama ateş pahası bir şehir bir hamburgere TL bazında 70-90 TL arasında ödersiniz. Hem donmak hem kazıklanmak isteyen olursa şiddetle tavsiye ederim.

Kyoto japonya

Kyoto, Japonya

Son günlerde ismini ülkemizde neredeyse hiç duymaz olduğumuzu ülke Japonya elektronik sektörünün kralı. Çekik gözün en çok yakışan ülkesi Japonya’nın güzeller güzeli, refah seviyesi en üst düzelde olan şehri Kyoto. En güzel şehirler arasında olan Kyoto, su içmeye dahi para bulamayacak o kadar fazla insan var ki bu şehirin pahalılığını anlatmaya dilim yetmez.

New York-amerika

New York, Amerika

Özgürlük şehri Newyork, yazıma başlarken bahsetmiştim hangimiz güzel bir şehirde yaşamayı hayal etmedik diye, o şehir bu şehir işte gökdelenlerin şekillendirdiği Newyork her insanın yaşayabileceği bir şehir değil, hayaller için gidip sokaklarda yaşayan o kadar çok insanı barındırır ki ABD, dışarıdan göründüğü gibi değil evsiz insan sayısı bir hayli fazladır. Bunun sebeplerinin başında şehirde özellikle konaklamanın aşırı pahalılığı yer almaktadır.

 

Yazan: Olcay Kütük

Çanakkale Gezilecek Yerler

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu