Mutfak

Dünyanın En Küçük Bahçesi Evinizdeki Bahçe

Dünyanın en küçük bahçesi mi? Hemde sizin evinizde!
Günümüzde kentleşmenin çoğalması ile bahçe ve yeşil ortama hasret kaldığımız aşikâr. İş yoğunlukları, bahçe için ayıracak alanımızın olmaması çok büyük etken. O zaman bu bahaneleri kenara atıyoruz ve kendi botanik dünyamızın sahibi oluyoruz. Nasıl mı? O halde yazımıza odaklanarak bu güzel dünyayı keşfetmeye başlayabilirsiniz.

👇👇

Kendi yiyeceğinizi evinizde yetiştirmeniz için artık uzman olmanız gerekmiyor, dünyanın en küçük bahçesi ile yemeklerinize doğal lezzetler katmanıza yardım edecek pratik çözümlerle tanışın.

Yemeklerinizi evde kendi yetiştirdiğiniz bitkilerle tatlandırmak hem taze hem de hormonsuz lezzetlerle buluşmanız demek oluyor. Evde sebze ve meyve yetiştirmek hem keyifli hem de sağlık açısından faydalı bir hobi. Bu nedenle de gitgide daha fazla kişi şehir bahçeciliğine yönelip balkonlarında, pencere kenarlarında kendi minik bahçelerini yaratıyor. Elbette evde kendi sebze ve meyvelerinizi yetiştirmeninde birçok püf noktası var. Ama çeşitli girişimler sayesinde ilginç fikirler doğuyor ve evde kendi yiyeceğinizi yetiştirme işi giderek daha pratik ve herkesin yapabileceği bir hale dönüşüyor.

Kendi evimizde organik olarak yetiştireceğimiz bitkiler, antioksidan özellikleri ile hayatımıza çokça renk katacaktır. Hem cebe hem de sağlığa dost olan bu uygulama ile hayatımızda daha sağlıklı besinlere yer vererek, yaşam seviyemizi arttırabileceğimizi biliyor muydunuz? E o zaman ne duruyoruz? Evde neler yetiştirebileceğimize bakalım.

Thai Fesleğeni

Amerikalı Urban Leaf şirketi, hem geri dönüşümü hem de permakültürü destekleyen bir fikir üretti. Üç boyutlu yazıcılarla üretilen minik tüplerin içinde toprak ve tohumlar bulunuyor. Doğada çözünebilir plastikten üretilen bu tüpler, bir şişenin içine sığacak şekilde tasarlanıyor. Böylece eski şişelerin içine doldurduğunuz sudan beslenerek büyüyen bitkiler, hem evinizde dekoratif minik bir bahçe yaratıyor hem de yemeklerinizi sağlıklı otlarla tatlandırmanızı sağlıyor. Urban Leaf’in minik tüplerinde dereotu, marul, fesleğen gibi bitkilerin tohumları bulunuyor.

Mor Fesleğen

Evde kendi yiyeceğinizi kolaylıkla yetiştirmeniz için ikinci pratik çözüm ise Türkiye’den. Mantar Kutusu adlı girişim sayesinde evde kendi istiridye mantarınızı yetiştirebiliyorsunuz. Tamamen doğal ürünlerle üretilen bu kutuları aldıktan sonra tek yapmanız gereken kutuyu kesmek, sulamak ve mantarların yetiştiği yüzeyi hep nemli tutmak. Bir hafta gibi bir süre içerisinde, yemeklerinize gurme bir lezzet katacak tamamen organik mantarlarınız toplamaya hazır hale geliyor.

Mantar Kutusu

Organik beslenme akımının hızla yükseldiği günümüzde, bu gibi pratik çözümlerin artmasını dört gözle bekliyoruz.

 

kayrovski

everything little little into the middle

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bende çok istiyorum balkonda bitki yetiştirmeyi ama bakabilir miyim diye de düşünmüyor değilim bakımı özen istiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu