Seyahat

Dünyanın En Fakir Ülkesi Burundi

Dünyanın En Fakir Ülkesi Burundi 10 milyonluk bir nüfusa sahip ve içindeki insanların ortalama yaşam sureleri 50 yil insanları o kadar büyük bir fakirliğin içinde yaşıyorlar ki 2016’da yapılmış bir araştırmaya göre dünya çapında en mutsuz ülke olarak biliniyor ve ortalama bir vatandaşının yıllık geliri 878 tl ye denk gelmekte.

Dünyanın En Fakir Ülkesi Maaşları

Aylık maaşının 75 TL olduğunu ve 7 tane çocuğunuz olduğunu düşünün. Devlet Başkanı ise yıllık 47300 dolar maaş almakta yani aylık 18.762 Türk lirasına denk gelmekte. Bu haberimizde sizinle dünyanın en fakir ülkesine hızlı bir yolculuk yapacağız.

Dünyanın En Fakir Ülkesi Terör Örgütleri Baskısı

Burundi Afrika’nın doğusunda bulunan küçük bir ülkedir. Son zamanlarda gündeme hep terörizm ve ölüm haberleri ile gelen Burundi ülke içinde ciddi sorunlar yaşamıştır Burundi sivil savaşı Huttu ve Tutsi adlarında iki kabilenin arasındaki anlaşmazlıklardan ibarettir. 1993’te başlayıp 2005’e kadar sürmüştür. Başkanlık seçiminden memnun kalmayan vatandaşlar yüzünden 2005’te tam 300 bin kişi hayatını kaybetmiş ve Afrika’nın en tehlikeli ülkeleri sıralamasında ikincilik yerini almıştır.

dunyanın en tehlikeli ülkeleri

Soykırım Suçlamaları

Hükümet sivil savaş sırasındaki hareketleri yüzünden dünyanın her yerindeki insan hakları savunucuları tarafından soykırımla suçlanmıştır. Hükümete karşı 1000 insanın işkence edilip öldürüldüğünü ve kadınların tecavüze uğrayıp ölüme terk edildiklerine dair davalar açılmıştır. Hatta Burindi’ye de gitmeyi düşünüyorsanız bir çoğu hükümet tarafından hazırlanan uyarı metinleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu metinler bölgedeki suçları terörizm faaliyetlerini ve tehlikeleri belirtir ve seyahat etmenizin sizi büyük tehlikeye sokacağını hatırlatır. Ancak bu tehlikeleri göze alabilirseniz Burundi’nin muhteşem doğal güzellikleri ile buluşabilir, dünyanın en fakir ülkesindeki yaşamı yakından inceleyebilirsiniz.

dünyanın en fakir ülkesi hangisi

Dünyanın En Fakir Ülkesi Burundi’ye Nasıl Gidilir?

Burundi’ye gidebilmek için diplomatik pasaportlar ya da hangi tür pasaporta sahip olursanız olun Burundi Konsolosluğundan vize almanız gerekmektedir. Burundi’ye yolculuğa hazırlanmak sizin için oldukça zor olacaktır. 2015’ten beri bu bölgeye hiç turist girmediğinden güncel ve bilgilendirici bir kaynak bulamayacaksınız.

Vize Almak Yetmiyor!

Vizenizi aldığınızı varsayarsak başkentteki terörizm tehlikelerinden dolayı direkt uçakta başkentinin içindeki havalimanına inmektense başka bir ülke olan Ruanda’nın başkenti Kigali’ye uçup sınırdan Burundi’ye girmek daha mantıklı olacaktır. Bunun sebebi Burundi hava limanlarındaki terörizm faaliyetleri. Kigali’ye indiğinizde sınırı geçip Burundi’ye de girebilmeniz için şoför bulmanızda zor olacaktır. Hatta şoförler sizi sınırdan bir kaç kilometre önce indirmek isteyeceklerdir. Genelde sınıra yaklaştıkça gergin bir ruh hali içine girip sınırdan geçme tehlikesine girmek istemezler ve büyük bir ihtimalle sınırda içeri girmek isteyen tek kişi sadece siz olacaksınız. Genelde sınırda Burundi’yi terk etmeye çalışan bir sürü insan görülür fakat sınırdan içeri girmek isteyene rastlanılmaz ve bu ülke gördüğünüz en az gelişmiş ülke olacak.

Güzel Haber, Trafik Yok! ;)

Yakıt neredeyse hiç bulunmadığından yollarda taşıt ve trafik olmadığından insan hayatının pazar kurma amacıyla asfaltlara kadar taştığını göreceksiniz. Sivil savaştan önce Burundi’ye ne zaman bir turist gelse yerli halk turisti selamlamak için Batwa Dansı yaparmış. Artık böyle bir durum olmasa da sürekli kendi içinde şarkı söylediklerine ve dans ettiklerine tanık olabilirsiniz. Mutlu gözükselerde bilin ki buradaki insanların her günü yaşam mücadelesi ya geçmektedir.

Yaşam Biçimleri

Insanların Sokakta çıplak ayakla gezmesi hatta pet şişelere ip geçirip ayakkabı gibi kullanması ve üzerindeki giysilerin paramparça olması çok sıradan. Her 5 çocuktan biri daha 5 yaşına gelmeden doğal sebeplerle ölüyor. Çünkü doğumların çoğu evde steril olmayan bir ortamda ya bir uzman olmadan gerçekleşiyor ve Burundi’de her bir doktora tam olarak 35000 hasta düşüyor. Daha da ilginci Burindi’de halk hastaneye gidemediği için Hristiyan din adamları tarafından büyük mucizevi iyileştirme ayinleri düzenlenmektedir. Bazense sokaklarda toplu dua ritüellerinin yapıldığına Tanık olabilirsiniz.

İnançları

Burindililerin çoğu Hristiyan olsa da yerel halk İmana diye hitap edilen bir tanrıya inanır. Ve bu tanrıçanın putlarına taparlar. Hayatın ta kendisinin İmana’dan olduğunu ve gelen her seyin İmana’dan geldiğini düşünürler. Ayrıca Burundi kültüründe ölülerin ruhlarının geri döndüğüne ve bazılarının özellikle kötülük yaptıklarında inanılır. Fiziksel objelerin içinde ruhların olduğu düşüncesinin çok yaygın olduğu bu ülkede objelerin içine hapsolduğunu düşündükleri ataları ve büyükleri için, sürekli dualar okunur ve bu objelere taparlar. Özellikle buranın halkı için çok önemli bir ruh vardır ki onun adı Kiringa’dir.

Ruhlara İnanıyorlar!

Burunililer bu ruhun ölmüş atalarının lideri olduğuna inanırlar bu ruha minnettarlıklarını sunmak ve hasat zamanını kutlamak için Kubandwa Festivali’ni hazırlarlar. Bu dini festivalde genç erkekler bütün vücutlarını boyarlar ve geleneksel şarkıları söyleyip dans ederler. İçlerinden biri ise Kiringa gibi giyinir. Bu festivalde aynı zamanda doğurganlık ritüeli gerçekleşir. Bir bakire Sorgun Çiçeği’nin ilk tohumunu Toprağa gömer ve verimli bir hasat mevsimi için dua etmiş olur. Festivalin en sonunda ise temizleme ritüeli ile birlikte yerli halk dereye doğru gider de hep birlikte yıkanırlar.

brundi gezilecek yerler

Bu haberimizde sizlere dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri olan Burindi’yi elimizden geldiğince tanıtmış olduk. Dünyanın %17 içilebilir su kaynaklarına sahip bir ülke olan Burundi’yi bunlardan onlarca yıl sonra su savaşlarının tam ortasında bulacağız gibi gözüküyor. Bizlere vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ünlü Gezgin Anlatıyor. Mutlaka Okuyun.

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Korkunç. Orada yaşamaya çalışan insanlara yardım edebilme şansına sahip olmayı çok isterdim :((

  2. Tuhaf bir şekilde hayat standartları ürkütücü, hiçkimsenin yaşamak istemeyecegi bir ülke.Böyle ülkelere yardım şart :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu