Gündem

Dünyanın En Eski Gezginleri

Dünyanın en eski gezginleri.. Gezgin denince herkesin aklına dağda bayırda gezip kamp yapan insanlar gelse bile bazı gezginler vardır ki dünyanın kaderini değiştirebilir. Bugün sizlerle yazımızda yaptığı gezilerle dünyaya fayda sağlamış, kaderini değiştirmiş dünyanın en eski gezginleri olan insanlardan bahsedeceğiz.

Dünya’nın En Eski Gezginleri

El İdrisi

El İdrisi

70 bölümden oluşan dünya haritasını gümüş tabaka üzerine çizmiştir. Dünyanın ilk coğrafyacıları arasında kabul edilir. Dünyanın en eski gezginleri listesinde olması da buradan gelmektedir. Ortaçağın coğrafya ve haritacılık alanlarının öncülerindendir. O dönemde Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarını çok doğru şekilde çizmiştir.

Giovanni Del Carpini

Giovanni Del Carpini

Diğer bir dünyanın en eski gezginleri listesinde kendini bulan Giovanni Del Caprini, kendi döneminde Papa adına Orta Asya seyahatine çıkmıştır. Moğolistan, Aral Denizi, Orta Asya ve Baykal Gölü’ne ilk ayak basan Avrupalı olarak bilinir.

Marco Polo

Marco Polo

Aslen İtalyan’dır. 1271 yılında amcası ve babasıyla Venedik’ten Çin güzergahına doğru bir yolculuk yaptı. Kubilay Han’ın isteği üzerine seyahata çıkmış  olup, tüm bu seyahatlar  tam 14 yıl sürmüştür. İsim olarak en çok tanınan kaşiflerden biridir.

İbni Batuta

İbni Batuta

Fas doğum-mlu olan İbni Batuta, Ortaçağın en büyük gezgini olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra dünyanın en eski gezginleri arasında olan İbni Batuta, 1325’te çıktığı Hac yolculuğu ile başlayan serüveni tam 30 yıl sürdü. Bu yolculuk boyunca 120 bin km’den fazla yol yaptığı bilinmektedir. Hindistan ve Çin’de bir dönem kadılık yapmıştır. Gezdiği yerlerde oranın mutlaka ileri gelenleri ile tanışır, ince tespitlerde bulunup o yöreye özgü tüm adet ve örfleri öğrenirdi. Rıhlet-ü İbn Battûta adında gezi anılarının yer aldığı kitabı bulunmaktadır.

Kristof Kolomb

Kristof Kolomb

Cenovalı Kristof Kolomb, batının en ünlü ve önemli kaşiflerinden biri olarak kabul edilir. 1492 yılında 3 gemi ile yola çıkmıştır. Bahamalar, Jamaika, Küba ve Trinidad’a giden kaşif, gittiği yerleri Hindistan sanmış olup yeni bir kıta keşfettiğini öğrenemeden hayata veda etmiştir.

Vasco Da Gama

Vasco Da Gama

Aslen Portekizli olan ünlü kaşif, Avrupa’dan çıkıp Hindistan’a direkt ulaşan ilk denizcidir.

Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

50 yıldan fazla Osmanlı Toprakları’nda seyahat etmiştir. 17. Yüzyılın en ünlü gezginlerinden biridir., Kafkasya, Balkanlar, Arabistan, Anadolu, Kırım, Orta Avrupa ve Mısır’ı dolaştığı yerlerdir.

Amerigo Vespuci

Amerigo Vespuci

Aslen İtalyan olan kaşif Amerika kıtasına ismini vermiştir. Kendi döneminde yaptığı Güney Amerika’ya gerçekleştirdiği seyahatler, Avrupalıların Yeni Dünya’dan haberdar olmasını sağladı. Kıtayı aslında ilk keşfeden kaşif olmamasına rağmen, kıtaya ismi verilmiş olup, seyahatleri hala tartışma konusudur.

Hernan Cortes

Hernan Cortes

1521 yılında Meksika’daki Aztek İmparatorluğu’nu neredeyse soykırım adı ile tanımlanabilecek eylemler ile ele geçirmiştir. Dünyanın en barbar gezginlerinden olarak bilinir.

 

 

Beşiktaş Kültür Merkezinde Sezon Devam Ediyor!

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Evliya çelebi ilgimi çeken biri. Seyahatnamesinde dünyanın yukarlak olduğunu kanıtlayan biri

  2. Colomb çok büyük bir katildir aslında. İspanyol kraliçesi Elizabeth ona çok büyük yardımlarda bulunmuş, Colomb, Yahudi ve Müslümanların 2.Bayezid Han tarafından İspanya’dan kurtarılışının ertesi gününde “amiral” rütbesi ve hazineyle dolu gemilerle ayrılmıştır İspanya’dan. Yerliler karşı katliam yapmıştır kendisi.

  3. harika bir yazı olmuş bu gezginlerin çoğunu tanımıyordum ne kadar güzel bir işler yapmışlar yüzyıllardır geziyorlar fakat biz anca burada ülkemizin içini bile zor geziyoruz vallahi tebrikler

  4. Hiç bilgim olmayanlar varmış. Çok güzel bir yazı olmuş sayenizde öğrenmiş oldum. Eline emeğine sağlık :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu