Gündem

Dünyanın En Büyük Lale Halısı İstanbul’da

Dünyanın en büyük Lale Halısı İstanbul’da. Bu sene 13.sü gerçekleşen İstanbul Lale Festivali dahilinde, İstanbul’un kalbi Sultanahmet’te dünyanın en büyük lale halısı bugün ziyarete açıldı. Festival İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenleniyor. Bu senenin teması, Anadolu’da kalp gözü olarak nitelendirilen göz deseni.

Dünyanın En Büyük Lale Halısı İstanbul’da

Dünyanın En Büyük Lale Halısı

Fatih Sultan Mehmed tarafından Bizans İmparatorluğu’nun başkenti olan Konstantinapolis’in fethedilmesinin üzerinden 565 sene geçtiği için, Ayasofya Müzesi’nin önündeki meydanda 565.000 lale ile yapılan halının kapladığı alan, 1734 metrekare. Halının iki ucuna kurulan yüksek platform sayesinde halının fotoğrafını çekebilme imkanı sunulmuş durumda.

Canlı lalelerden yapılan dünyanın en büyük lale halısı, 1 hafta boyunca ziyaret edilebilecek. Geçen senelerde de yerli – yabancı ziyaretçi akınına uğrayan halı, sosyal medyada bu haftanın en çok paylaşılacak fotoğraf konusu olmaya aday.

Shall We lale bahçesi gezisi

Neden Lale Sembolü?

İslam inancınca, tasavvufta lale, Allah’ı hatırlatır. Lale, ebced hesabına göre, Arapça yazılışında Allah kelimesi ile aynı rakamlara tekabül eder. Lale, sadece ilkbaharda görülür, narin, asil, gururlu bir çiçektir, derler halk arasında. İnsana rahatlık, huzur, neşe verir.

Lale Devri

Asya’dan gelmiş olan bu bitki, Anadolu’da yaşar, Avrupa’ya göç etmiştir, Osmanlı zamanında. O kadar çok sevdirmiştir ki kendini Osmanlılar’a, ismini bir devire verir; “Lale Devri”. Peyzaj mimarisinde, el sanatlarında, kıyafetlerde… pek çok alanda görülür lale motifleri.
Ve hatta aşk hikayelerinde…
Ferhat Şirin’in aşkından kendini çöllere vurduğunda, sevdası için akıttığı her gözyaşı, yere düştüğünde bir kırmızı laleye dönüşür.

Sultanhamet’te dünyanin en buyuk lale halısı ziyarete açıldı, Ayasofya Meydanı

Lale Renklerinin Anlamı Nedir?

Doğanın bize armağanı olan bu naif çiçek pek çok rengini ve anlamlarını sunar bize.
Kırmızı lale: Ferhat-Şirin efsanesinde belirtildiği gibi, aşkından yanıyorum anlamına gelir.
Beyaz lale: Saflık, temizlik demektir.
Sarı lale: Her ne kadar sarı rengi ayrılık anlamına gelse de şimdi karışımızda hoşgörülü olmak, sevgi anlamınlarını, aynı zamanda güneş rengi enerjiyi, umudu simgeler.
Pembe lale: Şevkatli olmak, sadakat içerir.
Mavi lale: Mavi kullanıldığı her yerde barış ve huzuru simgelerler.
Mor lale: Asaleti temsil eden mor rengi, lale ile bütünleştiğinde soyluluk ve tüm ihtişamını gözler önüne seriyor.
Turuncu lale: Mutlu olmak, sıcaklık, dinamik, neşeli olma hislerini ortaya çıkarır.

Shall We lale bahçesi gezisi

Ahmet Kural Hapis Cezasına Çarptırıldı. Son Dakika.

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Mükemmel bir peyzaj çalışması. Keşke belli dönemlerde değilde kalıcı olarak her il ilçede böyle peyzaj çalışmaları olsa. Zaten beton yığınları olan bir yer biraz doğaya yer açın

  2. Gerçekten olağan üstü birde dünyanın en büyük ekonomisi olsakta millet lale yemese bari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu