in

Dünyanın En Büyük Depremleri ile İlgili Bilinmeyenler

Dünyanın en büyük depremleri

Yakın zamanda gerçekleşen Elazığ depremi sonrası depremlerin nasıl yıkıcı olabileceğini bir kez daha gözlerimizle görmüş olduk. Elazığ depremi ile 39 kişi hayatını kaybetti ve 1600’ün üzerinde de yaralı bulunuyor. Gelin dünyanın en büyük depremleri ile ilgili bilgilere biraz daha yakından bakalım. Böylelikle dünya üzerinde gerçekleşen depremlerin yıkıcı güçleri ile ilgili bilgi sahibi olabiliriz.

Dünyanın En Büyük Depremleri – Kamçatka Yarımadası- Rusya

Dünyanın kaydedilen 9.0 büyüklüğünde ilk depremi olarak bilinen Kamçatka depremi, 1952 yılında gerçekleşmiştir. 9.0 büyüklüğünde olan deprem, Kamçatka bölgesinin doğu kısmını vurmuştur. Söz konusu deprem 13 metre boyundaki tsunami dalgalarına da neden olmuştur. Bu depremde herhangi bir can kaybı gerçekleşmemiştir fakat depremin Havaii adasında 1 milyar dolarlık zarara neden olduğu tahmin ediliyor.

Dünyanın En Büyük Depremleri – Honshu Japonya Depremi

Tarihler, Mart 2011’i gösterdiğinde Japonya’nın Honshu bölgesi 9.0 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. 11 Mart 2011’de gerçekleşen bu deprem, tetiklediği tsunami ile birlikte 29 bin kişinin can vermesine neden oldu. Üstelik bu deprem sonucunda ülkedeki bazı nükleer santraller de zarar gördü. Ayrıca bu deprem, Japonya’da görülen en büyük deprem olarak biliniyor. Honshu Depremi’nden sonra 50 adet 6 ve üzeri şiddette depremin yanı sıra 7 ve üzeri şiddette 3 deprem görüldü.

Dünyanın En Büyük Depremleri – Kuzey Sumatra Depremi

Endenozya’nın Kuzey Sumatra bölgesinde gerçekleşen bu deprem, dünyanın en büyük üçüncü depremi olma özelliği taşıyor. Bu depremin ardından yaklaşık 228 bin kişinin öldüğü düşünülüyor. 1.7 milyon kişi ise deprem nedeniyle başka yerlere göç etmek zorunda kaldı. Öte yandan bu depremin oluşturduğu Tsunami, 14 ülkeyi de etkiledi. Deprem yarattığı tsunami dalgaları nedeniyle en çok zarar veren depremlerden biri olarak anılır.

Prens William Sound Depremi – Alaska- 1964

9.2 şiddetinde gerçekleşen bu deprem ve ardından gelen tsunami, 128 kişinin hayatını kaybetmesine ve 311 milyon dolarlık zarara neden oldu. Bu deprem yaklaşık üç dakikalık bir sarsıntıya neden olmasıyla da biliniyor.

1960 Şili Depremi

1960 yılında gerçekleşen Şili depremi, 9.5’lik büyüklüğü ile yer yüzünde kaydedilen en büyük deprem olma özelliğini taşıyor. Bu depremde yaklaşık 1655 kişinin hayatını kaybettiği biliniyor. Üstelik binlerce kişi sakat kalırken milyonlarcası da evsiz kaldı. Şili’de gerçekleşen zararın ekonomik büyüklüğü ise 550 milyon dolar civarındaydı. Depremin tetiklediği Tsunami ise Hawaii’de 61, Japonya’da 138 ve Filipinler’de 32 kişinin ölümüne neden oldu.

En Büyük Depremler ve Etkileri 1

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

basketbol öyküsüdür

Basketbol Öyküsüdür

komik sözler

Komik Sözler – Komik Diyaloglar