Hayata Dair

Dünyadaki İlginç Böcekler

Dünyada birbirinden farklı türde bir sürü canlı çeşidi bulunmaktadır. Çoğunu ne gördük ne duyduk, bazılarını ise görsek bile korkup kaçıyoruz, umursamıyoruz. Her canlı ekosistem döngüsü için önemli bir yere sahiptir aslında. Böcekler de çok fazla çeşitte ve sayıdadır.

İlginç Böcekler Hangileri İnceleyelim

Kedi yüzlü tırtıl

 

Derisi yeşil ve beyaz beneklidir. Çok yumuşak bir dokuya sahip olduğu için fazlasıyla savunmasız bir böcektir. Kendilerini savunabilmek için, savunma mekanizması geliştirmişlerdir. Kendilerini savunma şekilleri başka canlıların yüz şeklini alma ve daha parlak renge girmek. Vücudunda yüksek oranda protein vardır. Kendilerini savunmak için başlarını içeri doğru kaçırırlar, savunmaları işe yaramazsa saldıranlara formik asit atarlar.

Peygamber Devesi

 

Erkek cinsleri dişilerine göre daha büyüktür. Dişlerinin uzunluğu 13 cm’dir ve çok ve farklı renk hazneleri sayesinde şeytan çiçeği şekline girebilirler. Avcı böceklerdir ve avları onlara yaklaşana kadar kıpırdamadan, hareketsiz durup beklerler. Yanlarındaki avları yakalamak için çok hızlı ve seri davranırlar.

Botflies

 

Genellikle tropikal bölgede yaşarlar.Bu böcekler lavralarını insanların ve hayvanların derilerinin altına bırakırlar, hayvanların derilerinin altına girip iyice şişene kadar o hayvanı delik deşik ederler.

Titan 

 

Dünyanın en büyük böceklerinden biridir. Yağmur ormanlarının bulunduğu; Ekvador, Venezuella, Peru ve Brezilya gibi ülkelerde yaşarlar. Boyları 17 cm’ye kadar ulaşabilir. Kerpeten antenleri çok güçlü ve bir kalemi kırabilecek sertliktedir.

Akrep Sineği

 

Ortalama 2.5 cm uzunluğundadır. Akreplerin vücutlarına benzer yapıları vardır, kuyruk kısmında akrep kıskancına benzer bir kıskaç bulunur fakat bu akrebin kıskacı gibi zehirli değildir ve bir erkek penisidir. Akrep sinekleri ormanlık alanlarda ve bitki örtüsünün sık olduğu vadi çevrelerinde yaşarlar.

Kuyruklu Hükümdar Kelebeği Tırtılı

 

Avustralya’nın doğu kıyılarında yaşarlar ve özellikle ilkbahar aylarında görmeniz çok büyük olasılıktır.

Atlas Kelebeği

 

Dünyadaki en büyük kelebektir, 25 cm uzunluğunda kanatları vardır. İpek için beslenirler ve Güney Asya’da yetişirler.

Pipevine Çatal Kuyruklu Tırtıl

 

Boyları 7-13 cm olacak kadar büyür ve mavi bir kelebeğe dönüşürler. Amerika’da ve doğu Kaliforniya bölgesinde yaşarlar.

Dikenli Dev Sopa Böceği 

 

Papua Yeni Gine bölgesinde yaşarlar. Genellikle gece ortaya çıkarlar, gündüzleri gizlenirler. Dişi türleri daha büyük olabilir 13 cm civarı, erkek türleri ise 11 cm civarındadır.

Pudibunda tırtılı 

 

Danimarka bölgesinde yaşarlar. Vücudu okları andıran dikenlerle çevrilidir.

Extatosoma Tiaratum

 

Avustralya bölgesine özgü, büyük ve uzun boylu bir dal böceği türüdür. Erkek türleri 13 cm, dişileri ise 17 cm kadar büyüyebilir. Tehlike ve tehdit hissetikleri zaman akrepleri taklit ederek, kuyruklarını yukarı doğru kaldırırlar. Okaliptüs ağaçlarını yiyerek beslenirler.

Tekerlek Böceği

 

Kuzey Amerika’nın en büyük böceğidir. Sırt bölgesinde tekerleğe benzer bir bölüm vardır. Oldukça zehirli bir türdür ve avlarına zehir verdiklerinde avları hiç bir şekilde hareket edemez. Isırdığı kişilerde yara izleri hiç bir zaman geçmez ve çok acı vericidir.

 

Sivrisinek Isırıklarına Karşı

 

 

İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu