Gündem

Dünyadaki Gizemli Tarikatlar

Dünyadaki gizemli tarikatlar insanlığın varoluşundan beri toplulukların içinde aynı düşünceyi paylaşan bireyler bazı amaçlara hizmet etmesi için klanlar, örgütler, tarikatlar gibi oluşumlar kurmuşlardır. Bunlardan bazıları yardımlaşmak bazıları güçlü olmak bazıları ise inandıkları diğerleri üzerine tarih sahnesinde var olmuş, kimi tarihten silinmiş kimi ise günümüze kadar gelebilmeyi başarabilmiştir. İşte bu gizemli oluşumlardan bazıları.

Dünyadaki Gizemli Tarikatlar

Haşhaşiler

1090 yılında Hasan Sabbah tarafından kurulmuş bir tarikattır. O güne de görünmeyen bir savaş stratejisi uygulamışlar, Tüm bi orduyu veya devleti yok etmek yerine ordunun ya da devletin başındaki isimleri düzenledikleri suikastlar ile yok etmeyi başarmıştır ve adlarından sıkça söz ettirmişlerdir. Dönemin en iyi suikastçilerini yetiştiren bu tarikat, yaptıkları suikastlerde hiçbir zaman ok veya zehir kullanmamış sadece hançer kullanmışlardır. Suikastçı öldürmesi gereken kişiyi öldürdükten sonra kaçmaya çalışmaz veya intihar etmezdi. Halk tarafından linç edilmeyi veya korumalar tarafından öldürülmeyi beklerdi. Böylelikle suikastçı öleceğini bilerek gittiği için görevini tamamlamaktan asla çekinmezdi. Moğolların İran’ı ve Bağdat’a alması ile bu tarikatta dağılmıştır.

haşhaşiler

İlluminati

Hakkında üretilen komplo teorileri dolayısıyla tüm dünyada bilinen fakat somut olarak varlığı kanıtlanmamış gizli bir oluşumdur. İlluminati örgütü 1 Mayıs 1776 da Bavyera’da dönemin baskıcı kilisesine ve dini yaptırımlarına tepki olarak kurulmuş ve günümüze dek gelebilmiştir. Günümüz dünyasının perde arkasındaki yöneticileri olarak yeni dünya düzenini kurmaya çalıştıkları iddia edilmekte. Dünyada var olan terör olayları, suikastler, ekonomik krizler, ülkeler arası anlaşmazlıklarla dünyaya geleceğine yön vermeye çalıştıkları da iddialar arasında. Üçgen işareti Tekgöz ve Güneş bu örgütün sembolleri olarak biliniyor ve sübliminal mesaj olarak televizyonlarda izlediğimiz kliplerde, reklamlarda, filmlerde gözün fark edemeyeceği fakat beynin algılayabileceği bir şekilde bilinçaltımıza işleniyor. Dünya siyasetinde söz sahibi olan devlet başkanlarından tutun, dünyaca ünlü şarkıcılara kadar pek çok kişinin ismi bu örgütle anılmakta.

dünyadaki gizemli tarikatlar

Tapınak Şövalyeleri

Dünyadaki gizemli tarikatlar arasında tapınak şövalyelerinin tarihi 1119’a dayanır. 1119 civarında Kudüs’te Hristiyan hacıları korumak için 9 şövalyeden oluşan bir grup tarafından kuruldu. Kısa zaman içerisinde Katolik kilisesi tarafından destek gördü ve güçlendi. Diğer tarikatlardan farklı olarak tapınak şövalyelerinin askeri gücü çok fazlaydı. Tarikatın en aktif olduğu zamanlarda askeri varlıkları 20 bin kişiyi bulmuştur. Avrupa genelinde Anadolu’da ve kutsal topraklarda geniş ölçekte yapılanmışlar ve çıkarları uğruna Müslümanlara karşı her türlü kötülüğü sergilemişlerdir. 1312 yılında Papalık tarafından tarikat ortadan kaldırılıp tüm mal varlığına el konulmuş ve tapınakçıların hepsi yakılarak öldürmüşlerdir.

tapınak şövalyeleri

Ku Klux Klan

Amerikan iç savaşından sonra siyah insanların kazandıkları haklara, siyah beyaz eşitliğine ve köleliğin kaldırılmasına katılmayan bir grup tarafından 1865 yılında kurulmuş yeraltı örgütüdür. Kurucuları arasında rütbeli asker sayısı hayli fazladır. Kurulduktan kısa süre sonra çok büyük bir ve kitlesi oluşmuş ve aktif olarak eylemlere başlamışlardır. Bu dönemde klan üyeleri tarafından pek çok faili meçhul siyahi insan cinayetleri işlenmiştir. Klan üyelerinin hepsi kendi ten renklerini temsil eden beyaz bir elbise giymekte, bunun yanında beyaz bir başlık ile kimliklerini gizlemekteydiler. Klan liderine büyük büyücü diyorlardı. Yanan Hac ise sembolleriydi. Zaman geçse de Ku Klux Klan dağılmadı ve günümüze kadar gelebildi. Aktif olarak eylemlerine devam etmese de Amerika’nın bazı bölgelerinde yerel olarak propagandalarına devam etmekte.

ku klux klan

Halkın Tapınağı Tarikatı

Dünyadaki gizemli tarikatlar arasında belki de en masum başlayan tarikat budur. Jim Jones komünal bir yaşam hayali kuran bir kilise görevlisiydi. Diğerlerinin aksine siyah insanlara değer veren hümanist bir insandı. Sempatik tavırları ile kısa süre içerisinde bulunduğu bölgede kendini sevdirdi ve halkın tapınağı adında kendi tarikatını kurdu. Üslubuyla insanları etkilemeyi başaran Jim Jones müritleri ile birlikte kilisede halka kapalı toplantılar yapıyor ve tarikata girmek isteyen insan sayısı günden güne artıyordu. Tarikattaki insanlara kendini ilahi bir kişi olarak tanıtan Jim Jones kısa süre içinde büyük bir üne kavuştu. Tüm bu ilgiden sıkılan Jones müritleri ile birlikte ormanda Jonestown adında bir kasaba inşaa ederek burada komünal bir yaşam kurdular. Pek çok uyuşturucu kullanan Jim Jones her şey yolunda giderken birden Tanrı’dan bir işaret aldığını ve artık diğer dünyaya geçmenin zamanı geldiğini müritlerine duyurdu. Tarikat üyelerinden bir kısmı bunu kabul ederken bazıları reddetti. Çoğu insan zehirli limonata içerek intihar etti. Kabul etmeyenler ise silahla vuruldu. Jim Jones ise kendini başından vurarak intihar etti. 911 kişinin öldüğü bu katliamdan sadece 2 kişi kurtulabildi.

halkın tapınağı tarikatı

Masonluk

Masonluk dünyadaki gizemli tarikatlar arasında kökleri ortaçağdaki iç localarına dayanan, tam olarak 1717 de dört büyük locanın birleşmesi ile Londra’da kurulmuştur. Onlara göre masonluk akılcılık ve bilimsellik, insanlığın gelişimine ve bilgi birikimine katkıda bulunmak üzere kurulmuş bir kurumdur. Pek çok örgütün aksine din, mezhep, ırk ayrımı gözetmeden günümüze kadar gelebilmiş başarabilmiştir. Diğer örgütler gizli bir oluşum olarak yeraltı dünyasında var olmaya devam ederken, masonluğun yüzlerce ülkede devletler tarafından onaylanmış locaları bulunmaktadır. Ülkemizde 20000 civarında Dünya üzerinde ise 5000000 üyesi olduğu iddia edilmektedir.

mason tarikatı

Skull and Bones

Kurukafa ve Kemikler Cemiyeti olarak bilinen Amerika’nın köklü üniversitelerinden yale Üniversitesi’nde 1832 yılında sadece bir öğrenci topluluğu olarak kurulan bu tarikat kısa zamanda varlıklı ailelerin desteğini alarak günümüze kadar gelebildi. Sadece varlıklı ve isim yapmış ailelerin çocukları tarikata dahil edilir, maddi gücü veya nüfusu olmayan ailelerin çocukları alınmazdı. Buraya girmenin en büyük şartı Protestan inanca sahip beyaz bir erkek olmaktır. Bu tarikata girecek insanlar tarikattaki üst düzey yöneticiler tarafından seçilir ve yalnızca bir yılda 15 kişi alınırdı. Tarikata alınan bu 15 kişi de tarikatın bağlantıları sayesinde kısa sürede üst düzey görevlere getirilirdi. Seçilen kişi öncelikle belirli dini törenlerden geçmek zorundaydı. Törenlerle birlikte üye olacak kişiler çırılçıplak soyunup tabutlara giderler, bu tabuttan çıktıklarında yeniden doğmuş sayılırlardı. Dünya üzerinde üyesi olmasına rağmen dünya yönetiminde etkili mevkilerde bulunmaktadırlar.

Skull and Bones

Uzayda Giysiniz Olmasa Ne Olurdu?

UzayCavit Pancar

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu