Sağlık

Dünyadaki En Tehlikeli Hastalıklar

Dünyanın kurulduğu günden bu yana sürekli yeni bir virüs, yeni bir hastalık yayılıyor. Her birimiz tehlike altındayız ne yazık ki. Tehlikeli hastalıklar olarak ülkemizde görülen ve adı duyulan; Domuz gribi, AIDS, Ebola virüsü gibi öldürücü hastalıklar görülmüştür. Adını duymadığımız ve tehlikeli hastalıklar olarak dünyada baş gören daha nice virüs vardır.

Tehlikeli Hastalıklar Hangileri?

AIDS VİRÜSÜ

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde görülmüş ve dünyaya yayılmıştır. Bugüne kadar AIDS yüzünden ölen insan sayısı 25 milyonu geçmiştir. HIV virüsü en yaygın olarak Afrika kıtasındadır.

SARS VİRÜSÜ

Ağır seyreden bir akut solunum yolu yetersizliği hastalığıdır. İlk olarak dünya üzerinde Kuzey Amerika ve Avrupa kıtasında 2003 yılında görülmüştür. Öksürük yolu ile bulaşır. Kendisini yüksek ateş, öksürük ve solunum zorluğu ile gösterir.

EBOLA VİRÜSÜ

Ebola kanamalı ateşi de denilen hastalık ilk olarak Batı Afrika ülkelerinde 1976 yılında görülmeye başlamıştır. %70 oranında ölümle sonuçlanan oldukça tehlikeli hastalıktır. Göğüs ağrısı, şiddetli öksürük ve nefes almakta güçlük olarak belirtiler gösterir. Hastalığın ne yazık ki kesin bir tedavisi yoktur.

KAÇIŞ SENDROMU

1960 yılında ortaya çıkan virüs, ülkemizde de görülmeye başlamıştır. Tedavisi olmayan, değişik ve ölümcül bir hastalıktır. Hastalık, damarlarda bulunan kanın dışarı taşması sonucu oluşur. Hastaların tansiyonu aniden düşerek komaya giriyor.

PROGERİA (ERKEN YAŞLANMA)

Hastalığın neden olduğu ve tedavisi bulunamamıştır. Hastalarda saçlar dökülür ve kafadaki damarlar görünür hale gelir. Yüz küçülür ve kırışmaya başlar, dişler çürür ve duruş bozuklukları meydana gelir. Hastalar 15 yaşına kadar yaşayabilir.

PULMONER ALVEOLER PROTEİNOZİS

Hastalık ilk kez 1958 yılında duyulmuştur. Dünya’da ve Türkiye’de çok nadir görülen bir hastalıktır. Akciğerdeki keseciklerde görülen bir hastalık türüdür. Tedavi edilen bir hastalıktır, kimi zaman virüs ortaya çıksa da kendiliğinden iyileşme gösterir.

HEREDİTER SFEROSİTOZ

Normalde alyuvarlar yassı şekilde iken bu hastalığı taşıyan insanlarda alyuvarlar top şeklindedir. Alyuvarların dalakta yok olmaları sonucunda kişilerde anemi görülür. Kalıtsal bir hastalıktır ve protein yoksunluğu sonucu oluşur. Hastaların dalakları alınarak tedavisi yapılır fakat bu kesin çözüm değildir. Hastaların ömür boyu takibi gerekmektedir.

ALVEOLER MİKROLİTİAZİS

Çok nadir görülen bir hastalık olmasına rağmen, en çok Türkiye’de görülmüştür. Akciğerde bulunan keseciklerin içinde fosfor ve kalsiyumdan oluşan taşlar birikmesi sonucu ortaya çıkar. Bu taşların neden olduğu hala bilinmemektedir. Nefes darlığı ve öksürük ile ortaya çıkar. Hastalığın kesin bir tedavisi yoktur.

AMYOTROFİK LATERAL SKLEROZ (ALS)

Sinir sistemi hastalığıdır, en büyük belirtisi kasların eriyerek hastayı güçten düşürüp yatağa bağımlı hale getirmesidir. Hastalık bir süre sonra konuşma ve nefes alma güçlüğü ile ilerliyor. Kesin ve belli bir tedavisi henüz yoktur.

DOMUZ GRİBİ

A tipi bir grip virüsünün domuzlar arasında yayılması sonucunda ortaya çıkmış, bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık domuzdan insana, insandan diğer insanlara solunum yolu ile bulaşmaktadır. Şiddetli öksürük, ateş ve vücutta ağrı şeklinde belirti gösterir.

Bölgesel Zayıflama Hakkında Merak Ettikleriniz

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Uğur Dündar ın bi programında AIDS hastasıyım ama ben diyen bir bayana ben askerliğimi komando olarak yaptım bana bişey olmaz diyen bir adam vardı.. Şimdi bu yazıyı okurken aklıma o sahne geldi toplum olarak bilinçlenmemiz şart.

  2. Bilinçlenmek lazım gerçekten toplumca çok eksik kalıyoruz
    Kaleminize sağlık bize gösterdiğiniz için; )

  3. Bir gün taksici ile travestiyi gizli kamerayla çekiyorlardı. Fiyat pazarlığı yapıyorlar. Travesti o anda ben aids liyim dedi. Taksicinin cevabı atın ölümü arpadan olsun :/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu