in ,

Dünyadaki En İyi Aşçılar

dünyanın en iyi aşçıları

Dünyadaki en iyi aşçılar yazımızda sizlere yemek ve sanatı birleştirmiş insanlardan bahsedeceğiz. Yemek bile çok güzel bir duygu iken birde yemek hazırlamayı düşünün. Hiç şüphesiz yemek yapmak bir sanat. Peki bu sanatın ustaları kimler? İşte işinde en iyi 7 aşçı.

Dünyadaki En İyi Aşçılar

Yemek yapmak bir sanat dedik. Hatta bu sanat için dünya üzerinde sayısız yarışmalar, programlar yapılıyor. Bu programlarda ülke mutfaklarını, ünlü aşçıları vs. görme şansına sahip oluyoruz. Peki bu kadar aşçı içerisinde bu sanatı en iyi idame ettiren sanatçılar yani dünyanın en iyi aşçıları kimler? Yazıyı okuan Shall We ailesinden herkesin listeyi incelerken kafasındaki tek soru ‘Acaba Nusret var mı?’ olabilir. Gelin hep birlikte listeye göz atalım.

Mario Batali

İtalyan mutfağı dünyanın sayılı mutfakları arasındadır ve bu listede haliyle İtalyan bir aşçı olması düşünülemez bile. Yaklaşık 30 milyon Dolar servete sahip olan İtalyan Mario Batali, Birleşik Devletler’de sahip olduğu restoranlar zinciriyle ün salmıştır ve sayısız dergi kapağında yer almıştır.

asci-mario-batali

Ina Garten

Eski bir Beyaz Saray çalışanı olan Amerikalı aşçı, sunuculuğunu yaptığı ve Amerika’da yayınlanan bir yemek programı sayesinde ün salmıştır. Kendisine ait bir yemek kitabı bulunmaktadır. 2 Şubat 1948 doğumlu ve Amerikan vatandaşıdır. Servesi ise yaklaşık 50 milyon Dolar civarındadır.

asci-ina-garten

Emeril Lagasse

Amerika’nın televizyon programlarında yaratmış olduğu farklı lezzetleriyle ünlü bir aşçıdır. ‘Loisiana Real and Rustic’ adlı bir adet kitabı bulunmaktadır.

asci-emeril-lagasse

Wolfgang Puck

Şahsen benim de favorim olan Avustralyalı aşçının, dünya üzerinde yüzden fazla restaurantı bulunmaktadır. Hepsinin sağlam fiyatlar çektiği restaurantların sahibi yaşlı Avustralyalı aşçımız ayrıca dünyanın en ünlü restoran zincirlerinden birine sahiptir. Yaklaşık serveti 20 milyon Dolardır.

asci-wolfgang-puck

Gordon Ramsay

Anadolu Ateşi Yakmaya Devam Ediyor!

‘Bir şef ne kadar para kazanabilir ki?’ dediğinizi duyar gibiyim. Evet! Bu şefimiz tam tamına 41 milyon dolarlık bir servete sahip. İşin garibi ise Ramsay sadece 23 restauranta sahip. Restaurantlarında yemek fiyatları kişi başı 750-2500 Dolar arasında değişmektedir.

Paul Bocuse

Aslında sıradan ve lezzetsiz olan Fransız mutfağı, Fransız aşçı Paul Bocuse sayesinde şuanki ününe sahip dersek çok da yanılmış sayılmayız. Bir çok şef aşçılığı bu ustamızdan öğrenmiştir. Restaurantına gidebilecek çıkar mı Shall We ailemizden bilemem ama ben yine de restaurantının Londra’da olduğunu söylemiş olayım. Bouse 92 yaşında ve gelmiş geçmiş en iyi aşçılardan birisidir. Serveti ise yaklaşık 192 milyon Dolar.

asci-paul-bocuse

Todd English

Son olarak English, dergi yıldızı olarak da bilinir. Yemek kitaplarında ve bir çok dergide sıkça yemekleri ve adı geçer. 29 Ağustos 1960 doğumlu olan aşçı Birleşik Devletler’de yaşamaktadır.

asci-todd-english

Yazan: Olcay KÜTÜK

Çikolatalı – Muzlu Yulaflı Kurabiya Tarifi

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kitaplar

Türk Edebiyatından Mutlaka Okunması Gereken 15 Kitap

Google I/O 2018’de Duyurulan En Son Yenilikler