Hayata Dair

Dünyada Çığır Açan Kadınlar

Kadın istemese yapamayacağı şey yok dedirten, dünyada çığır açan kadınlar okuduğunuzda sizlere ilham ve cesaret verecek! İşte çığır açan kadınlar…

Dünyada Çığır Açan Kadınlar

Kimyadan fiziğe, sanattan bilime kadınlar varoluşundan bu yana dünyada çığır açmaya devam ediyor. Bu kadınlardan birkaçını sizler için derledik. Haber sonunda bulunan videoyu izleyerek, çığır açan diğer kadınları da görebilirsiniz.

 • Boudicca

Boudicca’nın kocası Britanya’nın en önemli klanlarından birisinin başındaydı. Ölümünün ardından Romalılar ülkeyi yağmalama girişimlerinde bulununca Boudicca, bu yağma ve yaklanmalara karşı tüm klanları birleştirdi ve Romalılara karşı yapılan direnişin en önemli sembolü oldu. Tüm bu olaylar ise M.S. 1. yüzyılda gerçekleşmişti…

 • Florence Nightingale

Çoğumuz, yaşamını bilmesek de mesleği hakkında bilgi sahibiyiz… Modern hemşireciliğin kurucusu olan Florance Nightingale, ‘Lambalı Kadın’ lakabı ile anılırdı. Bunun sebebi gece gündüz demeden savaş yıllarında yaralı askerlere bakmasıydı…

 • Kraliçe Victoria

İngiltere’yi güneş batmayan imparatorluk yapan kraliçe, Birleşik Krallık tarihinde en uzun süre saltanan sürmüş bir isim.

 • Amelia Earhart

Amelia Earhart, Atlas Okyanusu’nu tek başına geçen ilk kadın pilot olma ünvanına sahip. Ölümü ise oldukça trajedik… Tutkunu olduğu uçak, O’nun sonu oldu. Dünya turuna çıktığı sırada Pasifik Okyanusu’nda düşen uçak ve Earhart’ın izine bir daha rastlanamadı.

 • Yasemin Adar

Dünya Güreş Şampiyonası’nı kazanarak göğsümüzü kabartan Yasemin Adar, Türkiye’nin güreşte dünya şampiyonu olan ilk kadın sporcusudur.

 • Dorothy Hodgkin

1994 yılında hayata gözlerini kapayan Hodgkin kolesterol, penisilin ve insülinin moleküler yapılarını keşfeden isimdir. Bu çığır açan keşifleri sonrası Dorothy Hodgkin kendini nükleer silahsızlaşmaya adamıştı…

“Bir Portre: Füreya Koral” – Toprak, Su ve Ateşin Kızı

 • Helena Rubinstein

1870 – 1965 yılları arasında yaşayan Helena Rubinstein, kozmetik kavramını bulan ve hayatımıza sokan Polonyalı girişimdir. Peki bu kavram nasıl orataya çıktı? Zamanında işçi kadınların yüzünde oluşan yanıkları yaptığı bir kremle iyileştirmesiyle başlıyor kozmetik serüveni…

 • Marie Curie

Polonyalı Marie Curie, kimyager ve fizikçidir. Radyoloji biliminin kurucusu olan Curie, 1903 yılında radyoaktivie üzerinde yaptığı çalışmalar sebebiyle Nobel Fizik Ödülü’nü, 1911 yılında ise Nobel Kimya ödülünü almıştır. Aynı zamanda Nobel Ödülü’nü alan ilk kadındır.

 • Afife Jale

Türk tiyatrosunun ilk kadın oyuncusudur. Günümüzde kendi adını taşıyan ödül töreni yapılmaktadır.

 • Eileen Collins

Bir uzay mekiği kullanan ilk kadındır. Colins, 91 yılında astronot oldu ve NASA’dan emekli oldu.

 • Sabiha Bengütaş

Sabiha Bengütaş, Türkiye’nin ilk kadın heykeltıraşıdır. Atatürk ve İnönü için açılan yarışmada birincilik kazanmıştır ve ömrüne birçok sergi ve ödül sığdırmıştır.

 • Patricia Bath

Bath, lazerle fako katarakt ameliyatını bulmuştur. 1988 yılında Laserphaco Probe’nin patentini alan ilk doktordur.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Benim doğduğum coğrafyada önce kadınlar uyanır sonra güneş doğar; güneşi kadınlar doğururdu

 2. Bilimden kültürden tiyatrodan kozmetikten kısaca her alanda başarı almış bu insanları saygıyla anıyoruz

 3. Birkaç yıl önce bu konu üzerinde çalışmış, bir kafedeki masaların isimlerini dünyaya iz bırakmış kadın isimleri olarak değiştirmiştik. Şimdi böyle bir yazıyı burada görmek cidden çok hoş.

 4. Guzel bir yazi olmus ellerinize saglik. Kadinlar gercekten kutsal yaratilmislar. Anne olma becerisi eklenmis. Daha yuksek birsey yoktur kanimca.

 5. Kadının bu hayattaki önemini kavramak isteyenlerin/ istemeyenler tekrar tekrar okuması gereken bir yazı..

 6. Bir 50 yil sonra kadinlar calışma bilim üretim ve bir cok alanda erkeklerin cok önüne gecicek bundan eminim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu