Gündem

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

Dünya Kadın Hakları Günü, 5 Aralık

Bugün sosyal medyada en çok kutlama mesajları yayınlanan konu. Bugün, 84. yıldönümü kutlanan 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü bakalım neymiş, nasıl ve ne zaman ortaya çıkmış?

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, Sadece Kadınlar Günü Değil!…

Kadınlar Günü; ne kadar aşinayız değil mi? Televizyon reklamlarından, sokaklarda, avmlerde gördüğümüz reklamlardan, pırlantanın her kadının hakkı olduğundan, kırmızı kalpli minik yastıklardan, çikolatalardan… Bütün bunların piyasaya çıktığını gördüğümüzde ya sevgililer günüdür, ya anneler günü ya da kadınlara atfedilen diğer günlerden biridir… Bugün yüzükle, hediyeyle, pıtır pıtır mesajlarla kutlanacak bir gün değil; bugün, bilinçle, önem vermekle, hürmet göstermekle, anlamakla, anlayışla kutlanacak bir gün.

Nedir 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü?

Türkiye Cumhuriyeti’ni küllerinden yeniden doğdurup kuran, yükselten, yenilikleri kabul edip en faydalı biçimde ülkeye katan, ileri götüren… Daha yapacağı nice yenilik ve güzelliklere ömrü vefa edemeden aramızdan ayrılan yüce lider Mustafa Kemal Atatürk’ün milletimize verdiği bir hak günüdür bugün.

Çok uzak bir tarih değil, günümüzden sadece 100 – 150 sene evvelinden bahsediyorum. Kadınların tek başlarına sokağa çıkmalarının hoş karşılanmadığı ve hatta izin verilmediği, aile erkek bireylerinin 1 metre arkalarından yürüdüğü, sanki süs bebekmiş gibi… Köleymiş gibi, hayatının, bireysel varlığının hiçbir önemi olmadığı, 1 tarlaya satıldığı, tek fonksiyonunun ev işlerini yapmak ve çocuk doğurmak olduğu… Doğurduğu çocuğun erkek olmaması halinde hakaret işittiği, dövüldüğü, kız çocuğu olarak doğduğu için sürekli iteklendiği ve hatta öldürüldüğü gerçeği çok da uzak tarihte olmayan Türk kadınları…

Hani diyorlar ya, neden? Neden Atatürk’e bu kadar bağlısınız? Devletin diğer tüm işlerini geçtim; yukarıdaki satırlar bence bunun için kafi bir cevaptır.

5 Aralık 1934 tarihi, Atatürk’ün, memleketin geleceği olarak gördüğü kadınlarımız için çok zamanlardır hak ettikleri değerleri onlara yasal olarak verdiği gündür. Türk kadınının, “Seçme ve Seçilme Hakkı”nın yasal olarak kabul edildiği bu tarihte, dünyada 28 ülkede bu hak yasal olarak tanınmıştı.  Ve sadece 17sinde bu hak kullanılabiliyordu.

Büyük dünya liderinin bu hakkı memleketinin kadınlarına hediye ettiği gün, Avrupa’da “gelişmiş” olarak kabul edilen bazı ülkelerde kadınların bu hakları yoktu bile! Bazı ülkeler Türkiye’den çok daha sonra bu hakları kadınlarına tanıdı: İsviçre 1971’de, Belçika 1960’ta, Yunanistan 1952’de, İtalya 1845’te, Fransa 1944’te.

Nedir Piyasanın Kadınlarla Derdi?

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, bütün dünya genelinde, kadınların sadece işçi, köle, çocuk doğurma makinesi gibi değil, hak ettikleri gibi, insanca yaşamaları… Emeklerinin karşılığını alabilmek için gerekirse dik durup mücadele edebilmeleri için bir araya geldikleri, dayanışma içerisinde birbirlerine destek olmalarını kutladıkları gündür.

Fakat piyasa her zamanki gibi, bu durumu kendi lehine çeviriyor ve alış-veriş çılgınlığına bir araç olarak kullanıyor bugünü.

Peki bu durumda suç sadece piyasada mı? Tabii ki HAYIR! Burada suç esasında, her ne olursa olsun kızlarını, oğullarını; çocuklarını bu bilinçle yetiştirmeyen ebeveynlerde! Peki onları da onlar gibi aileler yetiştirdiyse bu sefer suç kimde? Bu durumda eğitim sisteminde, bu sefer suç kurumlarda! Bu yazıda bu konuya girmeyeceğim ;)

Lakin, artık modern dünyada yaşıyoruz, hep söylediğimiz teknoloji çağındayız. Elimizin altında internet denilen hem kutsal hem de cehennemsel bir ortam var. Her an karşımıza çıkan reklamları yok saymayı öğrendiğimiz, alışveriş çılgınlığı yerine kendimizin ve çocuklarımızın zihinlerini –DOĞRU- bilgi ile doldurmaya başladığımız zaman olmuş olacağız. Hem çocuklarımız insanların haklarına saygı göstermenin doğruluğunu ve bir erdem olduğunu bilecek, hem de hak aramanın ne kadar değerli olduğunu bilip dik duruş sergileyecekler.

Genç kızlarımız en büyük önem ve özelliklerinin incecik kadınlar olup modaya uygun giyinip hit mekanlarda fotoğraf yayınlamanın hayatın en büyük derdi olmadığını… Azra Kohen gibi, Biykem Bozkurt gibi, Mina Urgan; Halide Edip Adıvar, Sabiha Gökçen, Afife Jale gibi kendi döneminin en önemli düşünür, bilim insanı, yazarı, askeri, sanatçısı kadınları gibi olmak için düşünmenin, okumanın, araştırmanın ne kadar önemli ve doyurucu olduğunu keşfettiklerinde… Ancak bu şekilde “muasır medeniyetler seviyesi”ne yaklaşıp “müreffeh yaşam”a ulaşabiliriz.

Bacakları Görünüyor Diye Tutuklandı. İşten Atıldı. yazımızı okumak için tıklayın

KADIN HAKLARI BİLDİRGESİ

 1. Kadın özgür doğar ve yaşamını erkeklerle eşit haklara sahip olarak sürdürür.
 2. Her siyasi topluluğun amacı, kadının ve erkeğin doğal ve daimi haklarını korumaktır. Bu haklar özgürlük, güvenlik, mülkiyet ve özellikle baskıya karşı koymaktır.
 3. Devletin egemenliği, kadınların ve erkeklerin birliği olan ulustan kaynaklanır.
 4. Özgürlük ve adalet, bireylere hakları olanı iade etmektir. Kadınlar doğuştan sahip oldukları haklarını kullanırken erkeklerin tiranlığıyla engellenmektedir. Bu engeller, doğanın ve aklın koyduğu yasalarla kaldırılmalıdır.
 5. Doğanın ve aklın koyduğu yasalar, topluma zarar verecek tüm davranışları ortadan kaldırır.
 6. Yasa, genel iradenin ifadesi olmalıdır. Bütün kadın ve erkek yurttaşlar bizzat ya da vekilleri aracılığıyla yasaların yapım sürecine katılmalıdır. Yasalar bütün yurttaşlara eşit uygulanmalıdır. Kadın ve erkek yurttaşlar, ayrım yapılmaksızın bütün mevkilere kabul edilmelidir.
 7. Kadınlar ayrıcalıklı haklara sahip değildir. Kadınlar erkeklerle birlikte aynı yasalara tabidir.

  KADIN HAKLARI BİLDİRGESİ devamı

 8. Yasalar sadece zorunlu olan, açık ve kesin cezalar koyar. Kadınlar, suç teşkil eden eylemden önce ve yasalara başvurulmaksızın cezalandırılamaz.
 9. Yasaların suçlu bulduğu kadına, yasaların öngördüğü yaptırımlar uygulanmalıdır.
 10. Hiç kimse fikirlerinden ötürü mahkum edilemez. Kadın idam sehpasına çıkma hakkına sahip olduğu gibi, konuşma kürsüsüne çıkma hakkına da sahiptir.
 11. Düşüncelerini ifade etmek, kadınların en önemli haklarından biridir. Bu özgürlük, babaların çocuklarıyla olan babalık bağlarını güvence altına alır. Her kadın, barbarca bir önyargı yüzünden gerçeği gizlemeye zorlandığında şunu söyleyebilir: “Ben, bana verdiğin çocuğun annesiyim.”
 12. Kadınların haklarının güvence altına alınması kadınlara ayrıcalık tanımamalı, herkesin yararına hizmet etmelidir.
 13. Devletin idari giderleri için kadınlardan ve erkeklerden eşit katkı talep edilir. Kadınlar üzerlerine düşen bu ödevi yerine getirdikleri için meslek, iş ve mevkilerin paylaşımına da katılırlar.
 14. Kadın ve erkek yurttaşlar, bizzat ya da vekilleri aracılığıyla vergilerin zorunlu olup olmadığına karar verme hakkına sahiptir. Kadınlar, erkeklerle eşit vergi ödeme ilkesini ancak vergilerin toplanması ve kullanılması sürecine katkıda bulunmaları durumunda kabul ederler.
 15. Kamu harcamalarına erkeklerle birlikte katılan kadınlar, resmi makamlardan mali konularda bilgi alma hakkına sahiptir.
 16. Hakların güvence altına alınmadığı ve güçler ayrılığının kabul edilmediği bir toplumun anayasası yoktur. Ulusu oluşturan bireylerin çoğunluğunun yapımına katılmadığı yasa yoktur ve geçersizdir.
 17. Birlikte ya da ayrı ayrı, mülkiyet kadının da erkeğin de hakkıdır. Bütün vatandaşlar bu dokunulmaz ve kutsal hakka sahiptir. Yasaların belirlediği kamusal bir zorunluluk bunu açıkça gerektirmediği müddetçe ve önceden belirlenmiş adil bir tazminat ödenmedikçe, hiç kimse ulusun asli miras payından yoksun bırakılamaz.

Şiddet Dosyası: Kadına Şiddet yazımızı okumak için tıklayın

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu