Hayata Dair

Dünya Günü, 22 Nisan

Şu an olduğunuz yerde durun ve gözlerinizi kapatın. Burnunuza gelen sümbül, manolya, yasemin kokusunu düşleyin. Üzerinde uzandığınız çimlere dokunun hayalinizde, elleriniz ve çıplak ayaklarınız yere düşen hafif çiğ damlalarına dokunsun, yüzünüze ışığı vuran güneşin ısısının içinize işlediğini mutluluk ve tebessümle hissederken. Rüzgarın hafif uğultusu bittiğinde uzaktan gelen şelalenin sesinin, neşeli kuş ve cırcır böceği seslerine karıştığını duyun. “Dünya Ana”nın sizi ne kadar da sevgiyle kucaklıyor, değil mi?? Hissedin; bırakın kendinizi sadece, zorlamanıza zaten gerek yok! Binlerce yıldır olduğu gibi, o bize her zaman cömert değil mi? Peki ya biz ona karşı nasıl davranıyoruz?? Dünya Günü tam da bizim ona karşı ne kadar sorumsuz olduğumuz ve hoyrat davrandığımızı hatırlamamız ve yine, yeni, yeniden “eyvah!…” dememizle ortaya çıktı.

Dünya Günü Nedir?

Dünya Günü, 1915 doğumlu John McConnell tarafından, yaşadığımız dünyayı karşılaştığı tehlikelere, çevresel faktörlerle oluşan tehditler, onu nasıl koruyabileceğimiz ve güzelleştirebileceğimiz fikriyle, 1969 senesinde San Fransisco kentinde Ulusal UNESCO Dünya Konferansı’nda sunulmuştur.

dünya günü         dünya günü

Dünya Günü Kutlaması Ne Zaman?

Dünya Günü, her sene 22 Nisan tarihinde kutlanır. John McConnell tarafından önerilen ilk kutlama günü esasında 21 Mart, yani ekinoks (gece ve gündüz sürelerinin eşit olması durumu) zamanı idi. McConnell’in yazdığı bir beyanname ile onaya sunuldu, onaydan geçti ve BM Genel Sekreteri U. Thant imzaladı.

Dünya Günü kutlamaları, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson tarafından verilen destek ile, 22 Nisan 1970’te, çevreye dair sorunlara dikkati çekecek ve kamuoyu yaratarak büyük tepki gösterecek ilk hareket gerçekleşmiş oldu ve bu tarih ile kayıtlara geçmiştir.

dünya günü         dünya günü

Amerika Birleşik Devletleri dahilinde bu etkinliğe 20 milyon kişi iştirak etmiş, çeşitli seminerler, sempozyum ve konferanslar düzenlenmiş, çevre sorunları üzerine dikkatler çekilmiş ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk Temiz Hava Yasası ve Temiz Su Yasaları hazırlanmış bulunmaktadır. Siyasi, dini görüş, ırk, yaş, toplumsal seviye fark etmeksizin ABD vatandaşları, dünyaya olan sevgilerini bildirmek ve onu korumak için bir araya geldi.

1970 senesinde Amerika’da yapılan bu eylemler sayesinde alınan kararlar, çıkarılan yasalar halen etkilerini devam ettirmektedir.

1990 yılında, sadece ABD dahilinde kutlanmaya devam edilen Dünya Günü, çevre avukatı Denis Hayes tarafından uluslar arası bir gün olarak belirlendi ve aynı sene 141 ülkede Dünya Günü kutlamaları yapıldı.

2000’de, “temiz enerji ve küresel ısınma” konusuna dikkat çekilerek 184 ülkenin katılımıyla Dünya Günü hareketi gerçekleşti. 2010 senesindeki tema, “iklim değişikliği” idi. Çalışmalar halk tarafından öncekiler kadar katılım alamamış olsa da 192 ülkede 22.000 ortak ile dünya çapında ağaç dikme işlemlerine başlandı. 2011’de “Bir Milyar Yeşil Hareket” temasıyla sera gazının azaltılması gerekliliği konu oldu. 22 Nisan 2011 kutlamaları çerçevesinde Google da Doodle’da bu etkinliğe yer verdi.

dünya günü

Dünyamızı korumak için bir yöntem,

Enerji Tasarrufu

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu