Kültür - Sanat

Dünya Edebiyatından Mutlaka Okunması Gereken 10 Kitap

Dünya Edebiyatından Mutlaka Okunması Gereken 10 Kitap İncelemesi

Dünya Edebiyatı denilince aklımıza bir çok isim gelmektedir. Klasikler, şiirler, hikayeler, denemeler gibi bir çok eserle dolu bir hazine vardır elimizin altında. Kitap kurtları her gün yeni bir kitap keşfetmek istiyor çünkü her kitap farklı bir yolculuktur. Bu yazımızda dünya edebiyatından 10 örnek bulacaksınız. Böyle büyük bir hazine için elbetteki az bir sayı lakin yavaş yavaş daha çok paylaşım yapacağız.

 1. Savaş ve Barış – Lev Nikolayeviç TOLSTOY

  Tarih romanı olmasa da tarihten izler sunan bu baş yapıt, Napolyon’un Rusya’yı işgalini anlatıyor. 19. yüzyıl Rusya’sını her açıdan ele alıyor. Aristokrat sınıfının savaştaki durumundan, köy ve kasaba halkına kadar her kesimi işliyor. Dünya edebiyatının mihenk taşlarından biri olan bu roman savaşın ne denli kötü ve yıkıcı olduğunu gözler önüne seriyor.

 2. Beyaz Geceler – Fyodor Mihayloviç DOSTOYEVSKI

  Okurlarını sevecenlikle saran fakat bir o kadar da hüzünlü bir aşk öyküsüdür; Beyaz Geceler. Büyük yazar Dostoyevski bu romanını 27 yaşında yazmıştır. Hayalperest bir genç vardır romanın baş kahramanı olan ve onun Petersburg’da yaşadığı aşk hikayesi ve kişilik bölünmeleri.

 3. Fareler ve İnsanlar – John STEINBECK

  Romanlarında oldukça gerçekçi kesitler sunan Steinbeck, bu eserinde mevsimlik çalışan ve birbirine çok zıt karakteri olan iki tarım işçisinin hikayesini anlatır. İnsanların, yaşadıkları toplumla ve doğayla kurduğu bağı anlatır. Roman aynı zamanda Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü almıştır.

 4. Beyaz Zambaklar ülkesinde – Grigoriy PETROV

  Bu eser Mustafa Kemal Atatürk zamanında ilk kez Türkçe’ye çevrilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk bu kitabın askeri okullarda ve müfredatlarda yer almasını emretmiştir. Bu eser en çok okunan kitaplar arasında olmuştur.

 5. Yabancı – Albert CAMUS

  Yazarın bu eseri, en çok yabancı dile çevrilen, en sevilen ve en gizemli yapıtıdır. Eser hala en çok satılan kitaplar arasındadır. Albert Camus, varoluşçu bir yazardır. Bu eserinde ebeveynlerin ölümüne farklı bakış açısını anlatır.

 6. 1984 – George ORWELL

  Bu harika eser ütopik olduğu kadar, dünyada yaşanan olaylara bakıldığında gerçekliğini korumaya devam ediyor. Yazarın bu eseri dünyanın geleceğine dair korkunç bir senaryodur. Roman sadece geleceği değil bugüne de bir uyarı niteliğindedir.

 7. Simyacı – Paulo COELHO

  Yazarın bu kitabı 1996 yılından beri Türkiye’de, çok sevilen ve çok okunan kitaplar arasında yer aldı. Mevlana’nın Mesnevi kitabında geçen küçük bir hikayeden yola çıkılarak yazılmıştır. Kitapta İspanya’dan Mısır’a gelip piramitlerin etrafında hazine arayan Santiago’nun hikayesi anlatılmaktadır.

 8. Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia MARQUEZ

  Yazar bu kitabını 2 yılda yazmıştır fakat kitabı yazmadan, üzerine düşünmenin 15-16 yılını aldığını belirtmiştir. Kitapta, insanların hayatından gerçek kesitler, yaşanmışlıklar vardır. Bu eser aynı zamanda Nobel Edebiyat Ödülü almıştır.

 9. Altıncı Koğuş – Anton ÇEHOV

  Yazar bu eserinde; 1880-1890 yıllarında arasında Rusya’nın çürümekte olan toplumunu, insanların nasıl tekdüze yaşadıklarını ve varoluş sıkıntılarını ele alır. Kısa öykü türünün büyük ustası Çehov’un tüm eserleri gibi bu eseri de çok güzel betimlemeler ve kişisel tahlillerle doludur.

 10. Semerkant – Amin MAALOF

  Doğuyu, İran’ı Ömer Hayyam’ı ve bir çok tarihi kişiliği eserinde ustaca anlatan yazar, herkesin içinde bir araştırma merakı doğurur. Ömer Hayyam’ın Rubaiyat isimli kitabından yola çıkarak Semerkant’ta başlayıp, Titanik’te biten hikayesini ele alır.

  Dünya Edebiyatından zengin içeriğe sahip kitapları yazmaya devam edeceğiz. Bu yazımızda sadece 10 kitap örneğini inceledik, sıralama herhangi bir beğeni ya da tarihe göre yapılmamıştır.

  Türk Edebiyatından Örnekler İçin Buraya Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu