Gündem

Dünya Alarm Veriyor – Dünya Haritası Neden Değişiyor?

Dünyayı bekleyen büyük tehlike! Dünya alarm veriyor, küresel ısınma sebebiyle Dünya haritasında değişiklikler oluyor. Böyle devam ederse korkunç bir gelecek bizleri bekliyor. İşte detaylar…

Dünya alarm veriyor! Türkiye de dahil olmak üzere tüm Dünya büyük tehdit altında!

Hızı önlenemeyen ve hızlıca Dünya üzerindeki etkisini arttıran küresel ısınma sebebiyle Dünya büyük bir tehdit altında. Bu hızla giderse çok kısa bir zaman içerisinde Dünya haritasında değişiklikler olacak. Buzulların engellenemez eriyişi ile birlikte ilerleyen yıllarda deniz suyunun yaklaşık 65 metre kadar yükselmesi öngörülüyor.

Deniz seviyesinin artması ne anlama geliyor?

Küresel ısınma sebebiyle eriyen buzullar, Dünya haritasını büyük ölçüde değiştirecek etkiye sahip. Buzulların erimesiyle birlikte deniz seviyesinde en az 65 metre kadar bir yükseliş bekleyen uzmanlar, deniz seviyesinde kara parçalarına sahip olan yerlerin denize karışabileceğini söylüyor.

Bu felaketin yaşanması durumunda başta İrlanda ve İngiltere olmak üzere deniz seviyesindeki tüm kara parçaları büyük bir tehdit altına girecek. Deniz seviyesinin artmasıyla birlikte kara parçaları gittikçe küçülüyor. 3 tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’nin de geleceği pek parlak değil. Buzulların erimesi ve deniz seviyesinin yükselmesi ülkemizde de büyük ölçüde hissedilecek ve görülecek etkiye sahip olacak.

Sıcaklıklarda büyük değişiklik!

Erimeyle birlikte deniz seviyesi yükseliyor, kara parçaları sular altında kalıyor, sıcaklıklarda büyük değişiklikler yaşanıyor… Kısacası Dünya alarm veriyor! Son verilere göre Dünya’nın ısısı yaklaşık 14 derece olarak ölçümlenmiş. Küresel ısınma ve büyük erimeyle birlikte bu ısının 26 dereceye çıkması bekleniyor.

19. yüzyıldan itibaren en sıcak 2. yıl “2017”

NASA tarafından yapılan açıklamalarda, 2017 yılının 19. yüzyıl sonlarından bu yana yaşanan en sıcak yıl olduğu söylendi. NASA Uzay Araştırmaları Enstitüsü direktörü Gavin Schmidt’in açıklamaları ise durumun ne kadar vahim olduğunu anlatmaya yetiyor. Schmidt yaptığı açıklamada; Dünyanın herhangi bir yerindeki ortalama sıcaklığın daha soğuk olduğunu, buna rağmen gezegenimizin son 40 yılda en hızlı ısınma eğiliminde olduğunu söylüyor.

Aşağıdaki ilk görselde 1880 – 1884 arasında NASA’da görev yapan bilim insanları tarafından ölçülen sıcaklık haritasını görüyorsunuz. Mavi rengin yoğunluğu dikkat çekiyor. Bir sonraki görsel ise 2013 – 2017 yılları arasında ölçümlenmiş sıcaklık değerlerini gösteriyor. Mavi alanların yok denecek kadar azalmış olması ve haritanın neredeyse her yerinin turuncu, hatta kırmızı olması tehditin ne denli büyük olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Dünya alarm veriyor

Dünya alarm veriyor

Daha Temiz Bir Dünya Mümkün! – Çevreyi Korumaya Evinden Başla

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu